ghb 20250818-git-c7466a55e - en to sv_SE translation catalogue (717 entries)

en: _File
sv_SE: _Arkiv

en: _Open Source…
sv_SE: _Öppna källfil...

en: Open _Directory…
sv_SE: Öppna _mapp...

en: _Set Destination…
sv_SE: _Ange målmapp...

en: _Preferences
sv_SE: _Inställningar

note: Toss up a warning dialog
en: _Quit
sv_SE: A_vsluta

en: _Queue
sv_SE: _Kö

en: _Add
sv_SE: _Lägg till

en: Add _Multiple…
sv_SE: Lägg till _flera...

en: Add A_ll
sv_SE: Lägg till _alla

en: _Start Encoding
sv_SE: _Starta kodningen

en: _Pause Encoding
sv_SE: _Pausa kodning

en: _Import Queue…
sv_SE: _Importera kö...

en: _Export Queue…
sv_SE: _Exportera kö...

en: _View
sv_SE: _Visa

en: Presets _List
sv_SE: Förvals_lista

en: _Preview
sv_SE: _Förhandsgranskning

en: _Activity Window
sv_SE: _Aktivitetsfönster

en: _Presets
sv_SE: _Förval

en: Set De_fault
sv_SE: Ange som sta_ndard

en: _New Preset…
sv_SE: _Nytt förval...

en: _Save
sv_SE: _Spara

en: _Rename…
sv_SE: _Byt namn...

en: _Delete…
sv_SE: _Ta bort...

en: _Import Preset…
sv_SE: _Importera förval...

en: _Export Preset…
sv_SE: _Exportera förval...

en: Reset _Built-in Presets
sv_SE: Återställ _inbyggda förval

en: _Help
sv_SE: _Hjälp

en: _Online Documentation
sv_SE: _Online-dokumentation

en: _About
sv_SE: _Om

en: A_bout HandBrake
sv_SE: O_m HandBrake

en: _Play File
sv_SE: _Spela upp fil

en: Open _Source Directory
sv_SE: Öppna _källmappen

en: Open _Destination Directory
sv_SE: Ö_ppna målmappen

en: Open Encode _Log
sv_SE: Öppna kodnings_loggen

en: Open _Encode Log Directory
sv_SE: Öppna _kodloggmappen

en: Reset _Failed Jobs
sv_SE: Återställ _misslyckade jobb

en: _Reset All Jobs
sv_SE: _Återställ alla jobb

en: _Clear Completed Jobs
sv_SE: Ta bort _slutförda jobb

en: Clear _All Jobs
sv_SE: Ta bort _alla jobb

en: _Add Track
sv_SE: _Lägg till spår

en: Add A_ll Tracks
sv_SE: Lägg till a_lla spår

en: Add _Foreign Audio Scan
sv_SE: Lägg till _främmande ljudsökning

en: Add External Subtitle File
sv_SE: Lägg till extern undertextfil

en: Move to _Top
sv_SE: Flytta till _början

en: Move to _Bottom
sv_SE: Flytta till _slutet

en: _Edit
sv_SE: _Redigera

en: _Reset
sv_SE: _Återställ

en: _Add New Track
sv_SE: _Lägg till nytt spår

en: Render the subtitle over the video.
    
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
sv_SE: Rendera undertexten över videon.
    
    Undertexten blir en del av videon och kan inte avaktiveras.

en: <b>Burned In</b>
sv_SE: <b>Inbränd</b>

en: Set the default output subtitle track.
    
    Most players will automatically display this
    subtitle track whenever the video is played.
    
    This is useful for creating a "forced" track
    in your output.
sv_SE: Ange standard för undertextspår.
    
    De flesta spelare visar automatiskt detta
    undertextspår när videon spelas upp.
    
    Detta är användbart för att skapa ett
    "obligatoriskt" spår i din utdata.

en: <b>Default</b>
sv_SE: <b>Standard</b>

en: Use only subtitles that have been flagged
    as forced in the source subtitle track
    
    "Forced" subtitles are usually used to show
    subtitles during scenes where someone is speaking
    a foreign language.
sv_SE: Använd endast undertexter som har flaggats
    som obligatoriska i källans undertextspår
    
    "Obligatoriska" undertexter används vanligen
    för att visa undertext i scener där någon pratar
    ett främmande språk.

en: <b>Forced Only</b>
sv_SE: <b>Endast obligatorisk</b>

en: Add (or subtract) an offset (in milliseconds)
    to the start of the SRT subtitle track.
    
    Often, the start of an external SRT file
    does not coincide with the start of the video.
    This setting allows you to synchronize the files.
sv_SE: Lägg till (eller ta bort) en förskjutning (i millisek.)
    i början på SRT-undertextspåret.
    
    Ofta sammanfaller inte starten på en extern
    SRT-fil, med början på videon.
    Denna inställning låter dig synkronisera filerna.

en: <b>SRT Offset</b>
sv_SE: <b>SRT-förskjutning</b>

en: The source subtitle track
    
    You can choose any of the subtitles
    recognized in your source file.
    
    In addition, there is a special track option
    "Foreign Audio Scan".  This option will add
    an extra pass to the encode that searches for
    subtitles that may correspond to a foreign
    language scene.  This option is best used in
    conjunction with the "Forced" option.
sv_SE: Källfilens undertextspår
    
    Du kan välja fritt bland undertexter
    som identifieras i källfilen.
    
    Det finns också ett speciellt spåralternativ
    "Främmande ljudsökning".  Detta alternativ lägger
    till ett extra pass i omkodningen, som söker efter
    undertexter som kan motsvara en scen på ett
    främmande språk.  Det här alternativet används bäst
    tillsammans med alternativet  "Obligatorisk".

en: <b>Track</b>
sv_SE: <b>Spår</b>

en: Presets
sv_SE: Förval

en: Save as new preset
sv_SE: Spara som nytt förval

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: HandBrake Queue
sv_SE: Handbrake-kö

en: Start Encoding
sv_SE: Starta kodning

en: Pause Encoding
sv_SE: Pausa kodning

en: Pause
sv_SE: Paus

en: Queue
sv_SE: Kö

en: 0 jobs pending
sv_SE: 0 väntande jobb

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: When Done:
sv_SE: Vid slutfört:

en: Show/hide the queue details panel
sv_SE: Visa/Dölj köns detaljpanel

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Mark selected queue entry as pending.
    Resets the queue job to pending and ready to run again.
sv_SE: Märk markerad köpost som väntande.
    Återställer köat jobb till väntande och klart att köra igen.

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Preset:
sv_SE: Förval:

en: Source:
sv_SE: Källa:

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: Destination:
sv_SE: Målmapp:

en: Dimensions:
sv_SE: Dimensioner:

en: Audio:
sv_SE: Ljud:

en: Subtitles:
sv_SE: Undertexter:

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Start Time:
sv_SE: Starttid:

en: End Time:
sv_SE: Sluttid:

en: Paused Duration:
sv_SE: Pausad varaktighet:

en: Encode Time:
sv_SE: Kodningstid:

en: File Size:
sv_SE: Filstorlek:

en: Activity Log
sv_SE: Aktivitetslogg

en: About HandBrake
sv_SE: Om HandBrake

en: Multithreaded video transcoder
sv_SE: Flertrådig videoomkodare

en: Choose Video Source
sv_SE: Välj videokälla

en: Open Source
sv_SE: Öppna källfil

en: Add to Queue
sv_SE: Lägg till i kön

en: Add To Queue
sv_SE: Lägg till i kön

en: Show Presets Window
sv_SE: Visa förvalsfönster

en: Show Preview Window
sv_SE: Visa förhandsgranskningsfönstret

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Show Queue
sv_SE: Visa kön

en: Show Activity Window
sv_SE: Visa aktivitetsfönster

en: Activity
sv_SE: Aktivitet

en: <b>Source:</b>
sv_SE: <b>Källa:</b>

en: None
sv_SE: Inget

en: Scanning...
sv_SE: Söker...

en: <b>Title:</b>
sv_SE: <b>Titel:</b>

en: Set the title to encode.
    By default the longest title is chosen.
    This is often the feature title of a DVD.
sv_SE: Ange titel att koda om.
    Som standard väljs den längsta titeln.
    Detta är ofta titeln på en DVD-skiva.

en: <b>Angle:</b>
sv_SE: <b>Vinkel:</b>

en: For multi-angle DVD's, select the desired angle to encode.
sv_SE: För flervinklade DVD:er, välj önskad vinkling att koda.

en: <b>Range:</b>
sv_SE: <b>Intervall:</b>

en: Range of title to encode. Can be chapters, seconds, or frames.
sv_SE: Intervall att koda om. Kan vara avsnitt, sekunder eller bildrutor.

en: Set the first chapter to encode.
sv_SE: Ange första avsnittet att koda om.

en: Set the last chapter to encode.
sv_SE: Ange sista avsnittet att koda om.

en: <b>Preset:</b>
sv_SE: <b>Förval:</b>

en: Choose Preset
sv_SE: Välj förval

en: <u><i>Modified</i></u>
sv_SE: <u><i>Modifierad</i></u>

en: Reload
sv_SE: Läs in igen

en: Reload the settings for the currently selected preset.
    Modifications will be discarded.
sv_SE: Läs in inställningarna för aktuellt förval igen.
    Ändringar kommer att tas bort.

en: Save New Preset
sv_SE: Spara nytt förval

en: Save the current settings to a new Preset.
sv_SE: Spara aktuella inställningar som ett nytt förval.

en: Format to mux encoded tracks to.
sv_SE: Format att muxa kodade spår till.

en: Web Optimized
sv_SE: Webboptimerat

en: Optimize the layout of the MP4 file for progressive download.
    This allows a player to initiate playback before downloading the entire file.
sv_SE: Optimera MP4-filens layout, för progressiv nedladdning.
    Detta låter en spelare starta uppspelning innan hela filen är nedladdad.

en: Align A/V Start
sv_SE: Justera A/V Start

en: Aligns the initial timestamps of all audio and video streams by
    inserting blank frames or dropping frames. May improve audio/video
    sync for broken players that do not honor MP4 edit lists.
sv_SE: Justerar initiala tidsstämplar för alla ljud- och videoströmmar
    genom att infoga tomma bildrutor eller ta bort bildrutor.
    Kan förbättra ljud-/videosynkronisering för bristfälliga spelare
    som inte hedrar MP4-redigeringslistor.

en: iPod 5G Support
sv_SE: iPod 5G-stöd

en: Add iPod Atom needed by some older iPods.
sv_SE: Lägg till iPod Atom, nödvändiga för vissa äldre iPod:ar.

en: Passthru Common Metadata
sv_SE: Genomströmma vanlig metadata

en: Copy metadata from source to output.
sv_SE: Kopiera metadata från källa till utdata.

en: Duration:
sv_SE: Varaktighet:

en: Tracks:
sv_SE: Spår:

en: Filters:
sv_SE: Filter:

en: Size:
sv_SE: Storlek:

en: Video Preview
sv_SE: Förhandsgranskning av video

en: Dimensions
sv_SE: Storlek

en: <b>Source Dimensions</b>
sv_SE: <b>Källdimensioner</b>

en: Storage Size:
sv_SE: Lagringsstorlek:

en: Display Size:
sv_SE: Visningsstorlek:

en: Aspect Ratio:
sv_SE: Proportioner:

en: <b>Orientation &amp; Cropping</b>
sv_SE: <b>Orientering &amp; beskärning</b>

en: Flipping:
sv_SE: Vändning:

en: Horizontal ⇌
sv_SE: Horisontellt ⇌

en: Flip video horizontally.
sv_SE: Vänd videon horisontellt.

en: Rotate the video clockwise in 90 degree increments.
sv_SE: Rotera videon medurs i steg om 90 grader.

en: Cropping:
sv_SE: Beskärning:

en: How to apply crop settings.
sv_SE: Hur man tillämpar beskärningsinställningar.

en: Left Crop
sv_SE: Beskär vänsterkant

en: Top Crop
sv_SE: Beskär överkant

en: Bottom Crop
sv_SE: Beskär underkant

en: Right Crop
sv_SE: Beskär högerkant

en: <b>Resolution &amp; Scaling</b>
sv_SE: <b>Upplösning &amp; skalning</b>

en: Resolution Limit:
sv_SE: Upplösningsgräns:

en: Resolution limits for common video formats.
sv_SE: Upplösningsgränser för vanliga videoformat.

en: Maximum Size:
sv_SE: Maximal storlek:

en: This is the maximum width that the video will be stored at.
sv_SE: Detta är den maximala bredden som videon lagras i.

en: This is the maximum height that the video will be stored at.
sv_SE: Detta är den maximala höjden som videon lagras i.

en: Anamorphic:
sv_SE: Anamorft:

en: <b>Anamorphic Modes:</b><small><tt>
        Automatic - Use a pixel aspect ratio that maximizes
            storage resolution while preserving the original
            display aspect ratio.
        None      - Force pixel aspect ratio to 1:1.
        Custom    - Enter a custom pixel aspect ratio.</tt></small>
sv_SE: <b>Anamorfa lägen:</b><small><tt>
        Automatiskt - Använd en pixelproportion som maximerar
            lagringsupplösningen samtidigt som ursprungligt 
            bildförhållande bevaras.
        Inget     - Tvinga pixelproportionerna till 1:1.
        Anpassat    - Ange anpassade pixelproportioner.</tt></small>

en: Pixel Aspect:
sv_SE: Pixelproportion:

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
sv_SE: Pixelproportioner definierar formen på bildpunkterna.
    
    Förhållandet 1:1 definierar en kvadratisk bildpunkt. Andra värden definierar rektangulära former.
    Mediaspelare skalar bilden för att uppnå specificerade proportioner.

en: Pixel aspect defines the shape of the pixels.
    A 1:1 ratio defines a square pixel.  Other values define rectangular shapes.
    Players will scale the image in order to achieve the specified aspect.
sv_SE: Pixelproportioner definierar formen på bildpunkterna.
    Förhållandet 1:1 definierar en kvadratisk bildpunkt. Andra värden definierar rektangulära former.
    Mediaspelare skalar bilden för att uppnå specificerade proportioner.

en: Scaled Size:
sv_SE: Skalad storlek:

en: This is the width that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
sv_SE: Detta är den bredd som videon kommer att sparas i.
    Den verkliga skärmstorleken kommer att differentieras om pixelproportionerna inte är 1:1.

en: This is the height that the video will be stored at.
    The actual display dimensions will differ if the pixel aspect ratio is not 1:1.
sv_SE: Detta är den höjd som videon kommer att sparas i.
    Den verkliga skärmstorleken kommer att differentieras om pixelproportionerna inte är 1:1.

en: Optimal Size
sv_SE: Optimal storlek

en: Use highest resolution permitted by above settings.
sv_SE: Använd den högsta upplösning som tillåts med ovanstående inställningar.

en: Allow Upscaling
sv_SE: Tillåt uppskalning

en: If not enabled, scaled dimensions will be limited to source dimensions.
sv_SE: Om inte aktiverad, begränsas de skalade dimensionerna till källdimensionerna.

en: <b>Borders</b>
sv_SE: <b>Kanter</b>

en: Fill:
sv_SE: Fyll:

en: Add a border around the video.
sv_SE: Lägg till en kant runt videon.

en: Left Pad
sv_SE: Vänster sida

en: Top Pad
sv_SE: Översida

en: Bottom Pad
sv_SE: Undersida

en: Right Pad
sv_SE: Höger sida

en: Color:
sv_SE: Färg:

en: Color of border added around video.
sv_SE: Färg på kanten runt videon.

en: <b>Final Dimensions</b>
sv_SE: <b>Slutliga dimensioner</b>

en: Changing the display size will stretch the video.
sv_SE: Om du ändrar visningsstorleken sträcker du ut videon.

en: Automatic
sv_SE: Automatiskt

en: Filters
sv_SE: Filter

en: This filter removes 'combing' artifacts that are the result of telecining.
    
    Telecining is a process that adjusts film framerates that are 24fps to NTSC video frame rates which are 30fps.
sv_SE: Detta filter tar bort "kamning", artefakter som är resultatet av telecining.
    
    Telecining är en process som justerar filmbildfrekvens på 24fps till NTSC videobildfrekvens på 30fps.

en: Custom detelecine filter string format
    
    JunkLeft:JunkRight:JunkTop:JunkBottom:StrictBreaks:MetricPlane:Parity
sv_SE: Strängformat för anpassat detelecine-filter
    
    JunkLeft:JunkRight:JunkTop:JunkBottom:StrictBreaks:MetricPlane:Parity

en: Interlace Detection:
sv_SE: Sammanflätningsidentifiering:

en: This filter detects interlaced frames.
    
    If a deinterlace filter is enabled, only frames that this filter finds
    to be interlaced will be deinterlaced.
sv_SE: Detta filter identifierar sammanflätade bildrutor.
    
    Om ett avflätningsfilter aktiveras, kommer endast bildrutor
    som identifieras av detta filter att bli avflätade.

en: Deinterlace:
sv_SE: Avflätning:

en: Choose decomb or deinterlace filter.
    
    The decomb filter supports a variety of interpolation algorithms.
    The deinterlace filter is a classic YADIF deinterlacer.
sv_SE: Välj filteralternativ, "Decomb" eller "Avflätning".
    
    Decomb-filtret stödjer en mängd interpoleringsalgoritmer.
    Avflätningsfiltret är en klassisk YADIF-avflätare.

en: Choose decomb or deinterlace filter options.
    
        The decomb filter supports a variety of interpolation algorithms.
        The deinterlace filter is a classic YADIF deinterlacer.
sv_SE: Välj  Decomb eller Avflätning.
    
    Decomb-filtret stödjer en mängd interpoleringsalgoritmer.
    Avflätningsfiltret är en klassisk YADIF-avflätare.

en: Deblock Filter:
sv_SE: Deblock-filter:

en: The deblocking filter removes a common type of compression artifact.
    If your source exhibits 'blockiness', this filter may help clean it up.
sv_SE: Blockborttagningsfiltret tar bort en vanlig typ av komprimeringsartefakt.
    Tillämpas på avkodad, komprimerad video för att förbättra visuell kvalitet genom att jämna ut vassa kanter.

en: Tune:
sv_SE: Justera:

en: The deblocking filter removes a common type of compression artifact.
        If your source exhibits 'blockiness', this filter may help clean it up.
sv_SE: Blockborttagningsfiltret tar bort en vanlig typ av komprimeringsartefakt.
    Tillämpas på avkodad, komprimerad video för att förbättra visuell kvalitet genom att jämna ut vassa kanter.

en: Custom deblock filter string format
    
        strength=weak|strong:thresh=0-100:blocksize=4-512
sv_SE: Anpassat deblock-filter strängformat
    
    strength=weak|strong:thresh=0-100:blocksize=4-512

en: Denoise Filter:
sv_SE: Brusreduceringsfilter:

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
    Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
    Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
sv_SE: Brusreduceringsfilter reducerar eller tar bort förekomst av brus och kornighet.
    Grynighet och andra typer av högfrekvent brus är svårt att komprimera.
    Användning av detta filter på sådana källor, kan resultera i mindre filstorlek.

en: Denoise filtering reduces or removes the appearance of noise and grain.
        Film grain and other types of high frequency noise are difficult to compress.
        Using this filter on such sources can result in smaller file sizes.
sv_SE: Brusreduceringsfilter reducerar eller tar bort förekomst av brus och kornighet.
    Grynighet och andra typer av högfrekvent brus är svårt att komprimera.
    Användning av detta filter på sådana källor, kan resultera i mindre filstorlek.

en: Custom denoise filter string format
    
        SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma
sv_SE: Strängformat för anpassad brusreducering
    
    SpatialLuma:SpatialChroma:TemporalLuma:TemporalChroma

en: Chroma Smooth Filter:
sv_SE: Kromautjämningsfilter:

en: The chroma smooth filter removes common color artifacts.
    Lower resolution analog source content may benefit from this filter.
sv_SE: Kromautjämningsfiltret tar bort vanliga färgartefakter.
    Analogt källmaterial med lägre upplösning kan ha nytta av detta filter.

en: The chroma smooth filter removes common color artifacts.
        Lower resolution analog source content may benefit from this filter.
sv_SE: Kromautjämningsfiltret tar bort vanliga färgartefakter.
    Analogt källmaterial med lägre upplösning kan ha nytta av detta filter.

en: Sharpen Filter:
sv_SE: Skärpefilter:

en: Sharpen filtering enhances edges and other
    high frequency components in the video.
sv_SE: Skärpefiltrering förbättrar kanter och andra
    högfrekvenskomponenter i filmen.

en: Sharpen filtering enhances edges and other
        high frequency components in the video.
sv_SE: Skärpefiltrering förbättrar kanter och andra
    högfrekvenskomponenter i filmen.

en: Colorspace:
sv_SE: Färgrymd:

en: Translate the colorspace of the source.
sv_SE: Översätt färgrymden från källan.

en: Grayscale
sv_SE: Gråskala

en: If enabled, filter colour components out of video.
sv_SE: Om aktiverad, filtreras färgkomponenter bort från videon.

en: Video Encoder:
sv_SE: Videokodare:

en: Available video encoders.
sv_SE: Tillgängliga videokodare.

en: Framerate:
sv_SE: Bildfrekvens:

en: Output framerate.
    
    'Same as source' is recommended. If your source video has
    a variable framerate, 'Same as source' will preserve it.
sv_SE: Bildfrekvens för utdata.
    
    "Samma som källan" rekommenderas, om din video har
    en variabel bildfrekvens. "Samma som källan" bevarar den.

en: Constant Framerate
sv_SE: Konstant bildfrekvens

en: Enables constant framerate output.
sv_SE: Aktiverar konstant bildfrekvens i utdata.

en: Peak Framerate (VFR)
sv_SE: Toppad bildfrekvens (VFR)

en: Enables variable framerate output with a peak
        rate determined by the framerate setting.
    
        VFR is not compatible with some players.
sv_SE: Möjliggör variabel bildfrekvens med en topp
    Hastigheten bestäms av inställningen för bildhastighet.
    
    VFR är inte kompatibelt med vissa spelare.

en: Variable Framerate
sv_SE: Variabel bildfrekvens

en: Enables variable framerate output.
    
        VFR is not compatible with some players.
sv_SE: Aktiverar variabel bildfrekvens.
    
    VFR är inte kompatibelt med vissa spelare.

en: Color Range:
sv_SE: Färgomfång:

en: Color Range. Determines the values of the reference black and white. Set to limited to maximize compatibility.
sv_SE: Färgomfång. Bestämmer värdena för referensen svart och vitt. Ställ in begränsad för att maximera kompatibilitet.

en: Constant Quality:
sv_SE: Konstant kvalitet:

en: Set the desired quality factor.
      The encoder targets a certain quality.
      The scale used by each video encoder is different.
    
      x264's scale is logarithmic and lower values correspond to higher quality.
      So small decreases in value will result in progressively larger increases
      in the resulting file size.  A value of 0 means lossless and will result
      in a file size that is larger than the original source, unless the source
      was also lossless.
    
      FFMpeg's and Theora's scale is more linear.
      These encoders do not have a lossless mode.
sv_SE: Ange önskad kvalitetsfaktor.
    Kodaren har en viss målkvalitet.
    Skalan som används av enskilda kodare är olika.
    
    Skalan för x264 är logaritmisk och lägre värden motsvarar högre kvalitet.
    Små minskningar i värdet, resulterar alltså i progressivt högre ökningar i
    resulterande filstorlek. 0-värde innebär förlustfri kodning och resulterar i
    en filstorlek som är större än den ursprungliga källan, om inte källan också
    är förlustfri.
    
    FFMpeg- och Theora-skalan är mer linjär.
    Dessa kodare har inget förlustfritt läge.

en: Set the desired quality factor.
    The encoder targets a certain quality.
    The scale used by each video encoder is different.
    
    x264's scale is logarithmic and lower values correspond to higher quality.
    So small decreases in value will result in progressively larger increases
    in the resulting file size.  A value of 0 means lossless and will result
    in a file size that is larger than the original source, unless the source
    was also lossless.
    
    FFMpeg's and Theora's scale is more linear.
    These encoders do not have a lossless mode.
sv_SE: Ange önskad kvalitetsfaktor.
    Kodaren har en viss målkvalitet.
    Skalan som används av enskilda kodare är olika.
    
    Skalan för x264 är logaritmisk och lägre värden motsvarar högre kvalitet.
    Små minskningar i värdet, resulterar alltså i progressivt högre ökningar i
    resulterande filstorlek. 0-värde innebär förlustfri kodning och resulterar i
    en filstorlek som är större än den ursprungliga källan, om inte källan också
    är förlustfri.
    
    FFMpeg- och Theora-skalan är mer linjär.
    Dessa kodare har inget förlustfritt läge.

en: Quality
sv_SE: Kvalitet

en: Bitrate (kbps):
sv_SE: Bithastighet (kbps):

en: Set the average bitrate.
    
    The instantaneous bitrate can be much higher or lower at any point in time.
    But the average over a long duration will be the value set here.  If you need
    to limit instantaneous bitrate, look into x264's vbv-bufsize and vbv-maxrate settings.
sv_SE: Ange genomsnittlig bithastighet.
    
    Den momentana bithastigheten kan vara mycket högre eller lägre vid någon tidpunkt,
    men genomsnittet under en lång tid blir det värde som anges här. Om du behöver för
    begränsa den momentana bithastigheten, kan du titta på x264-inställningarna för
    vbv-bufsize och vbv-maxrate.

en: Multi-Pass Encoding
sv_SE: Multipasskodning

en: Perform Multi Pass Encoding.
    
    The 'Bitrate' option is prerequisite. During the analysis passes, statistics about
    the video are collected.  Then in the final pass, those statistics are used
    to make bitrate allocation decisions.
sv_SE: Utför multipasskodning.
    
    Alternativet "Bithastighet" är en förutsättning. Under analyspassen, samlas statistik
    om videon in. I slutpasset används sedan den statistiken för att fatta beslut om
    bithastighetsallokering.

en: Turbo Analysis Pass
sv_SE: Turboanalyspass

en: During the analysis pass of a multi pass encode, use settings that speed things along.
sv_SE: Under analyspasset i en multipasskodning används inställningar som påskyndar saker.

en: Adjusts encoder settings to trade off compression efficiency against encoding speed.
    
    This establishes your default encoder settings.
    Tunes, profiles, levels and extra options string will be applied to this.
    You should generally set this option to the slowest you can bear since slower
    settings will result in better quality or smaller files.
    
    Adjust the slider to the right to increase compression efficiency at the expense of encoding speed,
    or to the left to increase encoding speed at the expense of compression efficiency.
sv_SE: Justera kodningsinställningar för att väga av komprimeringseffektivitet mot kodningshastighet.
    
    Detta fastställer dina standardinställningar för kodare.
    Justeringar, profiler, nivåer och avancerade alternativ tillämpas här.
    Generellt bör du sätta detta alternativ så långsamt som du står ut med, eftersom
    långsammare inställningar resulterar i bättre kvalitet eller mindre filer.
    
    Justera reglaget åt höger för att öka kompressionseffektiviteten på bekostnad av kodningshastigheten, eller åt vänster för att öka kodningshastigheten på bekostnad av kompressionseffektiviteten.

en: Encoder Preset
sv_SE: Kodningförval

en: Tune settings to optimize for common scenarios.
    
    This can improve efficiency for particular source characteristics or set
    characteristics of the output file.  Changes will be applied after the
    preset but before all other parameters.
sv_SE: Finjustera inställningar för att optimera för vanliga scenarier
    
    Detta kan förbättra effektiviteten för vissa källegenskaper eller
    utdatafilens egenskaper. Ändringar kommer att tillämpas efter
    förvalet, men före alla andra parametrar.

en: Fast Decode
sv_SE: Snabb avkodning

en: Reduce decoder CPU usage.
    
    Set this if your device is struggling to play the output (dropped frames).
sv_SE: Reducera CPU-belastning vid avkodning.
    
    Aktivera det här om din enhet får kämpa vid uppspelning (tappade bildrutor).

en: Zero Latency
sv_SE: Nollfördröjning

en: Minimize latency between input to encoder and output of decoder.
    
    This is useful for broadcast of live streams.
    
    Since HandBrake is not suitable for live stream broadcast purposes,
    this setting is of little value here.
sv_SE: Minimera fördröjningen mellan indata till kodaren och utdata.
    
    Detta är användbart för direktströmmar (live streams). 
    
    Eftersom HandBrake inte är lämplig för direktsändningsändamål,
    är denna inställning av litet värde här.

en: Profile:
sv_SE: Profil:

en: Sets and ensures compliance with the specified profile.
    
    Overrides all other settings.
sv_SE: Ställer in och säkerställer den angivna profilen.
    
    Åsidosätter alla andra inställningar.

en: Level:
sv_SE: Nivå:

en: Sets and ensures compliance with the specified level.
    
    Overrides all other settings.
sv_SE: Ställer in och säkerställer den angivna nivån.
    
    Åsidosätter alla andra inställningar.

en: Additional Options:
sv_SE: Fler alternativ:

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Add audio tracks to the list
sv_SE: Lägg till ljudspår till listan

en: Show audio default selection options
sv_SE: Visa standardalternativ för ljud

en: Selection Behavior…
sv_SE: Urvalsbeteende...

en: Reload all audio settings from defaults
sv_SE: Läs in alla ljudinställningar från standard igen

en: Remove the selected audio track
sv_SE: Ta bort markerat ljudspår

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove all audio tracks
sv_SE: Ta bort alla ljudspår

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Subtitles
sv_SE: Undertexter

en: Tracks
sv_SE: Spår

en: Add subtitle tracks to the list
sv_SE: Lägg till undertextspår till listan

en: Show subtitle default selection options
sv_SE: Visa standardalternativ för undertexter

en: Reload all subtitle settings from defaults
sv_SE: Läs in alla undertextinställningar från standard igen

en: Remove the selected subtitle track
sv_SE: Ta bort markerat undertextspår

en: Remove all subtitle tracks
sv_SE: Ta bort alla undertextspår

en: Chapters
sv_SE: Avsnitt

en: Chapter Markers
sv_SE: Avsnittsmarkörer

en: Add chapter markers to output file.
sv_SE: Lägg till avsnittsmarkörer i utdatafilen.

en: Import Chapters
sv_SE: Importera kapitel

en: Import chapter list from an XML file
sv_SE: Importera kapitellista från en XML-fil

en: Export Chapters
sv_SE: Exportera kapitel

en: Export chapter list as an XML file
sv_SE: Exportera kapitellista som en XML-fil

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: Title
sv_SE: Titel

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Actors:
sv_SE: Aktörer:

en: Director:
sv_SE: Regissör:

en: Release Date:
sv_SE: Publiceringsdatum:

en: Comment:
sv_SE: Kommentar:

en: Description:
sv_SE: Beskrivning:

en: Plot:
sv_SE: Graf:

en: <b>Save As:</b>
sv_SE: <b>Spara som:</b>

en: Destination filename for your encode.
sv_SE: Målfilsnamn för din omkodning.

en: <b>To:</b>
sv_SE: <b>Till:</b>

en: Destination directory for your encode.
sv_SE: Målmapp för din omkodning.

en: Destination Directory
sv_SE: Målmapp

en: Subtitle Selection Behavior
sv_SE: Beteende för val av undertexter

en: Track Selection Behavior:
sv_SE: Beteende för val av spår:

en: Choose which subtitle tracks of the source media are used.
sv_SE: Välj vilket undertextspår som skall användas.

en: Create a list of languages you would like to select subtitles for.
      Tracks matching these languages will be selected using the chosen Selection Behavior.
    
      The first language in this list is your "preferred" language and will be used
      for determining subtitle selection settings when there is foreign audio.
sv_SE: Skapa en lista över de språk som du vill kunna välja undertexter för.
    Spår som matchar dessa språk kommer att väljas med hjälp av det valda urvalsbeteendet.
    
    Första språket i listan är ditt "föredragna" språk och kommer att användas
    för att avgöra undertextvalet vid förekomst av främmande språk.

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Available Languages
sv_SE: Tillgängliga språk

en: Selected Languages
sv_SE: Välj språk

en: Preferred Language: None
sv_SE: Föredraget språk: Inget

en: Add Foreign Audio Scan Pass
sv_SE: Lägg till främmande ljudsökningspass

en: Add "Foreign Audio Scan" when the default audio track is your preferred language.
      This search pass finds short sequences of foreign audio and provides subtitles for them.
    
      This option requires a language to be set in the Selected Languages list.
sv_SE: Lägg till "Främmande ljudsökning" när standardljudspåret är ditt föredragna språk.
    Detta sökpass hittar korta sekvenser på främmande språk och tillhandahåller undertexter för dem.
    
    Detta alternativ kräver att ett språk har valts från listan med "Tillgängliga språk".

en: Add subtitle track if default audio is foreign
sv_SE: Lägg till undertextspår om standardspråket är främmande

en: When the default audio track is not your preferred language, add a subtitle track.
    
      This option requires a language to be set in the Selected Languages list.
sv_SE: Lägg till ett undertextspår, när standardljudspåret inte är ditt föredragna språk.
    
    Detta alternativ kräver att ett språk har valts från listan med "Tillgängliga språk".

en: Add Closed Captions when available
sv_SE: Lägg till textning när det finns tillgängligt

en: Closed captions are text subtitles that can be added to any container as a soft subtitle track
sv_SE: Stängd textning är undertexter som kan läggas till i valfri behållare, som ett fristående undertextspår

en: Passthru track names
sv_SE: Genomströmnings spårnamn

en: Preserve the source track names
sv_SE: Bevara källspårnamnet

en: Burn-In Behavior*:
sv_SE: Inbränningsbeteende*:

en: Set the behavior of subtitle "Burn-In".
    
      Burned-In subtitles are part of the video and can not be disabled during playback.
      Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
sv_SE: Ange inbränningsbeteende för undertext.
    
    Inbrända undertexter är en del av videon och kan inte inaktiveras vid uppspelning.
    Endast en undertext kan brännas! Eftersom konflikter kan uppstå, vinner det först valda.

en: Burn-In for deficient players*:
sv_SE: Inbränning för bristfälliga spelare*:

en: DVD Subtitles
sv_SE: DVD-undertexter

en: Burn the first selected DVD subtitle track. All other DVD subtitle tracks will be discarded.
      Use this option if your player software or device does not support DVD subtitles.
    
      Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
sv_SE: Bränn den först valda DVD-undertexten. Alla andra DVD-undertexter kommer att tas bort.
    Använd detta alternativ om ditt spelarprogram eller enhet inte stödjer DVD-undertexter.
    
    Endast ett undertextspår kan brännas! Eftersom konflikter kan uppstå, vinner det först valda.

en: Blu-ray Subtitles
sv_SE: Blu-ray-undertexter

en: Burn the first selected Blu-ray subtitle track. All other Blu-ray subtitle tracks will be discarded.
      Use this option if your player software or device does not support Blu-ray subtitles.
    
      Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
sv_SE: Bränn den först valda Blu-ray-undertexten. Alla andra Blu-ray-undertexter kommer att tas bort.
    Använd detta alternativ om ditt spelarprogram eller enhet inte stödjer Blu-ray-undertexter.
    
    Endast ett undertextspår kan brännas! Eftersom konflikter kan uppstå, vinner det först valda.

en: <small>* Only one of the above subtitle burn options will be applied, starting with the top.</small>
sv_SE: <small>* Endast ett av ovanstående undertextalternativ kommer att tillämpas, med början överst.</small>

en: Only one subtitle track can be burned! Since conflicts can occur, the first chosen wins.
sv_SE: Endast ett undertextspår kan brännas in, eftersom konflikter kan uppstå! Det först valda vinner.

en: Audio Selection Behavior
sv_SE: Beteende för val av ljud

en: Choose which audio tracks of the source media are used.
sv_SE: Välj vilket källljudspår som skall användas.

en: Create a list of languages you would like to select audio for.
    Tracks matching these languages will be selected using the chosen Selection Behavior.
sv_SE: Skapa en lista över de språk som du vill kunna välja ljudspår för.
    Spår som matchar dessa språk kommer att väljas med hjälp av det valda urvalsbeteendet.

en: Auto Passthru:
sv_SE: Automatisk genomströmning:

en: Enable this if your playback device supports MP2.
    This permits MP2 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer MP2.
    Detta tillåter att MP2-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports MP3.
    This permits MP3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer MP3.
    Detta tillåter att MP3-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports AC-3.
    This permits AC-3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer AC-3.
    Detta tillåter att AC-3-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports EAC-3.
    This permits EAC-3 passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer EAC-3.
    Detta tillåter att EAC-3-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports DTS.
    This permits DTS passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer DTS.
    Detta tillåter att DTS-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports DTS-HD.
    This permits DTS-HD passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer DTS-HD.
    Detta tillåter att DTS-HD-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports TrueHD.
    This permits TrueHD passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer ThrueHD.
    Detta tillåter att ThrueHD-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports ALAC.
    This permits ALAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer ALAC.
    Detta låter ALAC-genomströmning väljas när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports FLAC.
    This permits FLAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer FLAC.
    Detta tillåter att FLAC-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports AAC.
    This permits AAC passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer AAC.
    Detta tillåter att AAC-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports Vorbis.
    This permits Vorbis passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer Vorbis.
    Detta låter Vorbis-genomströmning väljas när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Enable this if your playback device supports Opus.
    This permits Opus passthru to be selected when automatic passthru selection is enabled.
sv_SE: Aktivera detta om din uppspelningsenhet stödjer Opus.
    Detta tillåter att Opus-genomströmning väljs när automatisk genomströmning är aktiverat.

en: Passthru Fallback:
sv_SE: Genomströmningsreserv:

en: Set the audio codec to encode with when a suitable track can not be found for audio passthru.
sv_SE: Ange ljudkodek att koda om med, när ett passande spår för ljudgenomströmning inte kan hittas.

en: Preserve the source track names.
sv_SE: Bevara källspårnamnet.

en: Autonaming:
sv_SE: Automatisk namngivning:

en: Set the automatic naming behaviour.
sv_SE: Ange beteende för autonamngivning.

en: Audio encoder settings for each selected track:
sv_SE: Ljudinställningar för varje valt spår:

en: Each selected source track will be encoded with all selected encoders
sv_SE: Varje markerat källspår kommer att kodas med alla valda kodare

en: Encoder
sv_SE: Kodare

en: Bitrate/Quality
sv_SE: Bithastighet/Kvalitet

en: Mixdown
sv_SE: Nermixning

en: Samplerate
sv_SE: Samplingsfrekvens

en: Gain
sv_SE: Förstärkning

en: Add Track
sv_SE: Lägg till spår

en: Add an audio encoder.
    Each selected source track will be encoded with all selected encoders.
sv_SE: Lägg till en ljudkodare.
    Varje valt källspår kommer att kodas med alla valda kodare.

en: Use only first encoder for secondary audio
sv_SE: Använd endast första kodaren för sekundärt ljud

en: Only the primary audio track will be encoded with the full encoder list.
      All other secondary audio output tracks will be encoded with first encoder only.
sv_SE: Endast det primära ljudspåret kommer att kodas med hela kodarlistan.
    Alla andra sekundära ljudspår kommer endast att kodas med första kodaren.

en: Add Multiple Titles
sv_SE: Lägg till flera titlar

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Select All
sv_SE: Markera alla

en: Mark all titles for adding to the queue
sv_SE: Markera titlar för att lägga till i kön

en: Clear All
sv_SE: Rensa alla

en: Unmark all titles
sv_SE: Avmarkera alla titlar

en: Invert Selection
sv_SE: Invertera markerat

en: Destination files OK.  No duplicates detected.
sv_SE: Målfilerna är OK. Inga dubbletter identifierade.

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Use automatic naming (uses modified source name)
sv_SE: Använd automatisk namngivning (använder modifierade källnamn)

en: Create destination filename from source filename or volume label
sv_SE: Skapa målfilsnamn från källfilsnamn eller volymetikett

en: Auto-Name Template
sv_SE: Mall för autonamn

en: Available Options: {source-path} {source} {title} {preset} {chapters} {date} {time} {creation-date} {creation-time} {modification-date} {modification-time} {codec} {bit-depth} {quality} {bitrate} {width} {height}
sv_SE: Tillgängliga alternativ: {source-path} {source} {title} {preset} {chapters} {date} {time} {creation-date} {creation-time} {modification-date} {modification-time} {codec} {bit-depth}  {quality} {bitrate} {width} {height}

en: Use iPod/iTunes friendly (.m4v) file extension for MP4
sv_SE: Använd iPod-/iTunes-vänligt (.m4v) filtillägg för MP4

en: Number of previews
sv_SE: Antal förhandsvisningar

en: Minimum DVD/Blu-ray title duration (seconds)
sv_SE: Minsta varaktighet för DVD-/Blu-ray-titel (sekunder)

en: Maximum DVD/Blu-ray title duration (seconds)
sv_SE: Max varaktighet för DVD-/Blu-ray-titel (sekunder)

en: Keep duplicate titles
sv_SE: Bevara duplicerade titlar

en: Use the same settings for all titles in a batch
sv_SE: Använd samma inställningar för alla titlar i en omgång

en: When checked, every title will use the same settings when adding a
    batch of titles to the queue.
    
    Uncheck this if you want to allow changing each title's settings independently.
sv_SE: Vid aktivering, används samma inställningar på samtliga titlar,
    när en omgång titlar läggs till i kön.
    
    Avaktivera om du vill göra oberoende inställningar för enskilda titlar.

en: Show preview image in Summary tab
sv_SE: Visa förhandsgranskningsbild i sammanfattningsflik

en: Uncheck this if you want to hide the video preview image on the Summary tab for privacy reasons.
sv_SE: Avmarkera detta om du vill dölja förhandsgranskningsbilden på sammanfattningsfliken, av integritetsskäl.

en: Excluded File Extensions:
sv_SE: Undantagna filändelser:

en: The following file extensions will be ignored when scanning a folder. The list is case insensitive.
sv_SE: Följande filändelser kommer att undantas när en mapp genomsöks. Listan är skiftlägeskänslig.

[ctx: Queue tab in Preferences window]
en: Queue
sv_SE: Kö

en: Pause queue if disk space is lower than:
sv_SE: Pausa kön om diskutrymmet är lägre än:

en: Disk Free Space Limit
sv_SE: Gräns för fritt diskutrymme

en: Clear completed jobs after an encode completes
sv_SE: Ta bort slutförda arbeten när en kodning har slutförts

en: By default, completed jobs remain in the queue and are marked as complete.
      Check this if you want the queue to clean itself up by deleting completed jobs.
sv_SE: Som standard, behålls slutförda arbeten i kön och markeras som slutförda.
    Markera det här, om du vill att kön skall rensa sig själv och ta bort slutförda arbeten.

en: Power Saving
sv_SE: Energisparande

en: Pause encoding when in Power Saver mode
sv_SE: Pausa kodningen i energisparläge

en: If checked, encoding will be paused when the device
    enters Power Saver mode. Encoding will resume when
    Power Saver mode is disabled.
sv_SE: Om det här alternativet är markerat pausas kodningen när enheten
    går in i energisparläge. Kodningen återupptas när
    energisparläget är inaktiverat.

en: Pause encoding when on battery power
sv_SE: Pausa kodningen vid batteridrift

en: If checked, encoding will be paused when charger is
    unplugged. Encoding will resume when reconnected to
    a mains power source.
sv_SE: Om det här alternativet är markerat pausas kodningen när 
    laddaren är urkopplad. Kodningen återupptas när enheten 
    återansluts till en nätkälla.

en: Pause encoding when battery is low
sv_SE: Pausa kodningen när batterinivån är låg

en: If checked, encoding will be paused when the battery
    level is low. Encoding will resume when the
    battery is charged.
sv_SE: Om det här alternativet är markerat pausas kodningen
    när batterinivån är låg. Kodningen återupptas när
    batteriet är laddat.

en: When Done
sv_SE: Vid slutfört

en: Default action when queue is completed:
sv_SE: Standardåtgärd när kön är slutförd:

en: Show notification when queue is completed
sv_SE: Visa avisering när kön är slutförd

en: Show notification when each item is completed
sv_SE: Visa avisering när varje objekt är slutfört

en: Send file to:
sv_SE: Skicka fil till:

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Select the language to use for the HandBrake user interface.
sv_SE: Välj det språk som skall användas i HandBrakes användargränssnitt.

en: Display Language:
sv_SE: Visningsspråk:

en: Set a custom directory for Handbrake temporary files
sv_SE: Ange en anpassad katalog för Handbrakes temporära filer

en: Temporary files that HandBrake creates will be placed under this directory.
    
      Changing this setting will require restarting HandBrake.
    
      This setting overrides the TEMP environment variable that is normally used to define this directory.
    
      Flatpak users may need to set this for certain workflows to work properly. The default size of the TEMP directory in a flatpak sandbox is 1/2 physical memory size and may be too small for things like the 2-pass stats file.
sv_SE: Temporära filer som HandBrake skapar placeras i denna katalog.
    
    Om denna inställning ändras måste du starta om HandBrake.
    
    Den här inställningen åsidosätter miljövariabeln TEMP som normalt används för att definiera den här katalogen.
    
    Flatpak-användare kan behöva ställa in detta för att vissa arbetsflöden ska fungera korrekt. Standardstorleken på TEMP-katalogen i en flatpak-sandlåda är 1/2 fysisk minnesstorlek och kan vara för liten för saker som 2-pass-statistikfilen.

en: Temp Directory
sv_SE: Temp-katalog

en: Constant Quality fractional granularity
sv_SE: Fraktionerad kornighet i konstant kvalitet

en: Use dvdnav (instead of libdvdread)
sv_SE: Använd dvdnav (istället för libdvdread)

en: Put individual encode logs in same location as movie
sv_SE: Spara individuella omkodningsloggar i samma mapp som filmen

en: Activity Log Verbosity Level
sv_SE: Utförlig aktivitetslogg

en: Activity Log Longevity
sv_SE: Varaktig aktivitetslogg

en: Scale down High Definition previews
sv_SE: Skala ner HD-förhandsvisningar

en: Automatically Scan DVD when loaded
sv_SE: Skanna DVD automatiskt vid inmatning

en: Scans the DVD whenever a new disc is loaded
sv_SE: Skannar DVD:n när en ny skiva matas in

en: Activity Window Font Size
sv_SE: Aktivitetsfönstrets teckenstorlek

en: Allow Tweaks
sv_SE: Tillåt justeringar

en: Allow HandBrake For Dummies
sv_SE: Tillåt HandBrake för nybörjare

en: Rename Preset
sv_SE: Byt namn på förvalet

en: Preset Name:
sv_SE: Förvalsnamn:

en: New Preset
sv_SE: Nytt förval

en: Category:
sv_SE: Kategori:

en: Set the category that this preset will be shown under.
sv_SE: Ange under vilken kategori detta förval skall visas.

en: Category Name:
sv_SE: Kategorinamn:

en: Default Preset
sv_SE: Standardförval

en: Make this the default Preset when HandBrake starts
sv_SE: Gör det här till standardförval när HandBrake startas

en: HandBrake Preview
sv_SE: Handbrake förhandsvisning

en: Select preview frames.
sv_SE: Välj förhandsgranskningsrutor.

en: Encode and play a short sequence of video starting from the current preview position.
sv_SE: Koda om och spela upp en kort sekvens av videon, med början från aktuell förhandsgranskningsposition.

en: Preview Video Position
sv_SE: Förhandsgranska videoposition

en: Preview Encode Progress
sv_SE: Förhandsgranska kodningsförloppet

en: Click to toggle full screen mode
sv_SE: Klicka för att helskärmsläge på/av

en: <b>Duration:</b>
sv_SE: <b>Varaktighet:</b>

en: Set the duration of the live preview in seconds.
sv_SE: Ange varaktighet för förhandsgranskningen, i sekunder.

en: Source Resolution
sv_SE: Källupplösning

en: Reset preview window to the source video's resolution
sv_SE: Återställ förhandsgranskningsfönstret till källvideons upplösning

en: Edit Subtitles
sv_SE: Redigera undertexter

en: Import SRT
sv_SE: Importera SRT

en: Enable settings to import an SRT subtitle file
sv_SE: Aktivera inställningar för import av SRT undertextfil

en: Import SSA
sv_SE: Importera SSA

en: Enable settings to import an SSA subtitle file
sv_SE: Aktivera inställningar för import av SSA undertextfil

en: Embedded Subtitle List
sv_SE: Inbäddad undertextlista

en: Enable settings to select embedded subtitles
sv_SE: Aktivera inställningar för val av inbäddade undertexter

en: Source Track
sv_SE: Källspår

en: List of subtitle tracks available from your source.
sv_SE: Lista över undertextspår, tillgängliga från din källa.

en: Track Name:
sv_SE: Spårnamn:

en: Set the subtitle track name.
    
    Players may use this in the subtitle selection list.
sv_SE: Ange undertextnamn.
    
    Spelare kan använda detta i undertextlistan.

en: Language
sv_SE: Språk

en: Character Code
sv_SE: Teckenkod

en: File:
sv_SE: Fil:

en: Offset (ms)
sv_SE: Förskjutning (ms)

en: Set the language of this subtitle.
    This value will be used by players in subtitle menus.
sv_SE: Ange språket i denna undertext.
    Detta värde används av spelare, i undertextmenyer.

en: Set the character code used by the SRT file you are importing.
    
    SRTs come in all flavours of character sets.
    We translate the character set to UTF-8.
    The source's character code is needed in order to perform this translation.
sv_SE: Ange teckentabell för SRT-filen du importerar.
    
    SRT-filer finns, kodade med många olika teckentabeller.
    Vi konverterar teckentabellen till UTF-8.
    Källans teckentabell behövs för att utföra denna konvertering.

en: Select the SRT file to import.
sv_SE: Välj SRT-fil för import.

en: Import File
sv_SE: Importera fil

en: Adjust the offset in milliseconds between video and SRT timestamps
sv_SE: Justera förskjutningen i millisekunder, mellan video och SRT-tidsstämplar

en: Forced Subtitles Only
sv_SE: Endast obligatoriska undertexter

en: Burn into video
sv_SE: Bränn in i videon

en: Render the subtitle over the video.
    The subtitle will be part of the video and can not be disabled.
sv_SE: Rendera undertexten över videon.
    Undertexten blir en del av videon och kan inte avaktiveras.

en: Set Default Track
sv_SE: Ange standardspår

en: Edit Audio Track
sv_SE: Redigera ljudspår

en: List of audio tracks available from your source.
sv_SE: Lista över ljudspår, tillgängliga från din källa.

en: Set the audio track name.
    
    Players may use this in the audio selection list.
sv_SE: Ange ljudspårsnamn.
    
    Spelare kan använda detta i ljudspårslistan.

en: Sample Rate
sv_SE: Samplingsfrekvens

en: <b>Dynamic Range Compression:</b> Adjust the dynamic range of the output audio track.
    
    For source audio that has a wide dynamic range (very loud and very soft sequences),
    DRC allows you to 'compress' the range by making loud sounds softer and soft sounds louder.
sv_SE: <b>Komprimering av dynamiskt intervall:</b> Justera dynamiskt intervall för utdataljudspår.
    
    För källjud som har ett brett dynamiskt intervall (mycket högt och mycket låga sekvenser),
    Låter DRC dig "komprimera" intervallet genom att göra höga ljud lägre och låga ljud högre.

en: Set the audio codec to encode this track with.
sv_SE: Ange ljudkodek att koda om detta spår med.

en: Bitrate
sv_SE: Bithastighet

en: Enable bitrate setting
sv_SE: Aktivera bithastighetsinställningar

en: Enable quality setting
sv_SE: Aktivera kvalitetsinställningar

en: Set the bitrate to encode this track with.
sv_SE: Ange bithastighet att koda om detta spår med.

en: <b>Quality:</b> For output codec's that support it, adjust the quality of the output.
sv_SE: <b>Kvalitet:</b> Justera utdatakvalitet, för de kodekar som stöder det.

en: Set the mixdown of the output audio track.
sv_SE: Ange nermixning för utdataljudet.

en: Set the sample rate of the output audio track.
sv_SE: Ange samplingsfrekvens för utdataljudet.

en: <b>Audio Gain:</b> Adjust the amplification or attenuation of the output audio track.
sv_SE: <b>Ljudförstärkning:</b> Justera förstärkning eller försvagning av utgående ljudspår.

note: Audio Gain Label
en: 0dB
sv_SE: 0 dB

note: Audio DRC Label
en: Off
sv_SE: Av

en: Chapter Title
sv_SE: Avsnittstitel

en: (None)
sv_SE: (Ingen)

en: Pending Queue Item
sv_SE: Väntande köobjekt

en: Delete this item
sv_SE: Ta bort det här objektet

en: Encode Progress
sv_SE: Kodningsförlopp

en: Quality:
sv_SE: Kvalitet:

en: Bitrate: %dkbps
sv_SE: Bithastighet: %dkbps

en: Bitrate: %.4gkbps
sv_SE: Bithastighet: %.4gkbps

en: <small>Passthru</small>
sv_SE: <small>Genomströmning</small>

en: %sGain: %s
    DRC: %s
    Track Name: %s
sv_SE: %sGain: %s
    DRC: %s
    Spårnamn: %s

en: Add Audio Track
sv_SE: Lägg till ljudspår

en: <b>Audio Quality:</b>
    For encoders that support it, adjust the quality of the output.
sv_SE: <b>Ljudkvalitet:</b>
    Justera kvaliteten på utdata, för kodare som stödjer det.

en: Remove this audio encoder
sv_SE: Ta bort den här ljudkodaren

en: An encode is in progress.
sv_SE: En kodning pågår.

en: Not Selected
sv_SE: Inte valt

en: Detected DVD devices:
sv_SE: Identifierade DVD-enheter:

note: This needs to be in scanning and working since scanning happens fast enough that it can be missed
en: Scanning ...
sv_SE: Söker...

en: Stop Scan
sv_SE: Stoppa sökning

en: Open Source Directory
sv_SE: Öppna källmappen

en: _Open
sv_SE: _Öppna

en: _Cancel
sv_SE: _Avbryt

en: Recursively scan directories
sv_SE: Genomsök kataloger rekursivt

en: Single Title
sv_SE: Enskild titel

en: Audio Track | Audio Tracks
sv_SE[0]: Ljudspår
sv_SE[1]: Ljudspår

en: Subtitle Track | Subtitle Tracks
sv_SE[0]: Undertextspår
sv_SE[1]: Undertextspår

en: + %d more audio track | + %d more audio tracks
sv_SE[0]: + %d ljudspår till
sv_SE[1]: + %d ljudspår till

en: Foreign Audio Scan
sv_SE: Främmande ljudsökning

en: , Forced Only
sv_SE: , Endast tvingad

en: , Burned
sv_SE: , Bränd

en: , Default
sv_SE: , Standard

en: + %d more subtitle track | + %d more subtitle tracks
sv_SE[0]: + %d undertextspår till
sv_SE[1]: + %d undertextspår till

en: storage
sv_SE: lagring

en: display
sv_SE: skärm

en: Pixel Aspect Ratio
sv_SE: Pixelproportioner

en: Display Aspect Ratio
sv_SE: Skärmproportioner

en: No Title Found
sv_SE: Ingen titel hittades

en: New Video
sv_SE: Ny video

en: Settings Changed
sv_SE: Inställningar ändrade

en: You must restart HandBrake now.
sv_SE: Du måste starta om HandBrake nu.

en: %s in %d seconds…
sv_SE: %s på %d sekunder…

en: Stop Encoding?
sv_SE: Vill du stoppa kodningen?

en: Your movie will be lost if you don't continue encoding.
sv_SE: Din film kommer att förloras om du inte fortsätter kodningen.

en: Cancel Current and Stop
sv_SE: Avbryt pågående och stoppa

en: Cancel Current, Start Next
sv_SE: Avbryt pågående, starta nästa

en: Finish Current and Stop
sv_SE: Avsluta pågående och stoppa

en: Continue Encoding
sv_SE: Fortsätt koda

en: Quit HandBrake?
sv_SE: Vill du avsluta HandBrake?

en: Cancel All and Quit
sv_SE: Avbryt allt och avsluta

en: %d encode pending | %d encodes pending
sv_SE[0]: %d kodning väntar
sv_SE[1]: %d kodningar väntar

en: job %d of %d,
sv_SE: jobb %d av %d,

en: pass %d (subtitle scan) of %d,
sv_SE: pass %d (undertextsökning) av %d,

en: pass %d of %d,
sv_SE: pass %d av %d,

en: Encoding: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)
sv_SE: Kodning: %s%s%.2f %% (%.2f fps, avg %.2f fps, ETA %02dh%02dm%02ds)

en: Encoding: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)
sv_SE: Kodning: %s%s%.2f %% (ETA %02dh%02dm%02ds)

en: Encoding: %s%s%.2f %%
sv_SE: Kodning: %s%s%.2f %%

en: Searching for start time,
sv_SE: Söker efter starttid,

en: Scanning title %d of %d...
sv_SE: Genomsöker titel %d av %d...

en: Scanning title %d of %d preview %d...
sv_SE: Genomsöker %d av %d förhandsgranskning %d...

en: Paused
sv_SE: Pausad

en: Encode Done!
sv_SE: Omkodning klar!

en: Encode Canceled.
sv_SE: Omkodning avbruten.

en: Encode Failed.
sv_SE: Omkodning misslyckades.

en: Muxing: This may take a while...
sv_SE: Muxning: Detta kan ta en stund...

en: Your encode is complete.
sv_SE: Din omkodning är slutförd.

en: Quitting HandBrake
sv_SE: Avslutar HandBrake

en: Putting computer to sleep
sv_SE: Försätter datorn i viloläge

en: Shutting down the computer
sv_SE: Stänger av datorn

note: Add filters
en: All Files
sv_SE: Alla filer

en: Chapters (*.xml)
sv_SE: Kapitel (*.xml)

en: Select a File
sv_SE: Välj en fil

en: _Select
sv_SE: _Välj

en: Running Queue Item
sv_SE: Pågående köobjekt

en: Failed Queue Item
sv_SE: Misslyckat köobjekt

en: Cancelled Queue Item
sv_SE: Avbrutet köobjekt

en: Completed Queue Item
sv_SE: Slutfört köobjekt

en: Unnamed
sv_SE: Namnlös

en: All
sv_SE: Alla

en: First Matching Selected Languages
sv_SE: Första matchande av valda språk

en: All Matching Selected Languages
sv_SE: Alla matchande valda språk

en: Foreign Audio Subtitle Track
sv_SE: Främmande språks undertextspår

en: First Selected Track
sv_SE: Först valda spår

en: Foreign Audio, then First Selected Track
sv_SE: Främmande ljudspråk, sedan först valda spår

en: Chapters:
sv_SE: Avsnitt:

en: Seconds:
sv_SE: Sekunder:

en: Frames:
sv_SE: Bildrutor:

en: Do Nothing
sv_SE: Gör ingenting

en: Quit Handbrake
sv_SE: Avsluta HandBrake

en: Put Computer To Sleep
sv_SE: Försätt datorn i viloläge

en: Shutdown Computer
sv_SE: Stäng av datorn

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Month
sv_SE: Månad

en: Year
sv_SE: År

en: Immortal
sv_SE: Odödlig

en: Unsharp
sv_SE: Oskärpa

en: Lapsharp
sv_SE: Laserskärpa

en: Conservative
sv_SE: Konservativ

en: Same as source
sv_SE: Samma som källan

en: Limited
sv_SE: Begränsad

en: Full
sv_SE: Fullständig

en: Height (Letterbox)
sv_SE: Höjd (Letterbox)

en: Width (Pillarbox)
sv_SE: Bredd (Pillarbox)

en: Width &amp; Height
sv_SE: Bredd &amp; höjd

en: Black
sv_SE: Svart

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrå

en: Gray
sv_SE: Grå

en: White
sv_SE: Vit

en: Spatial
sv_SE: Rumsliga

en: Temporal
sv_SE: Temporär

en: Fast
sv_SE: Snabb

en: Strict
sv_SE: Strikt

en: Simple
sv_SE: Enkel

en: Diamond
sv_SE: Diamant

en: Uneven Multi-Hexagon
sv_SE: Ojämn multihexagon

en: Exhaustive
sv_SE: Uttömmande

en: Hadamard Exhaustive
sv_SE: Hadamard uttömmande

en: 0: SAD, no subpel
sv_SE: 0: SAD, ingen subpel

en: 4: SATD, qpel on all
sv_SE: 4: SATD, qpel på alla

en: 5: SATD, multi-qpel on all
sv_SE: 5: SATD, multi-qpel på alla

en: 6: RD in I/P-frames
sv_SE: 6: RD i I-/P-bildrutor

en: 7: RD in all frames
sv_SE: 7: RD i alla bildrutor

en: 8: RD refine in I/P-frames
sv_SE: 8: RD-förfining i I-/P-bildrutor

en: 9: RD refine in all frames
sv_SE: 9: RD-förfining i alla bildrutor

en: 10: QPRD in all frames
sv_SE: 10: QPRD i alla bildrutor

en: 11: No early terminations in analysis
sv_SE: 11: Inga tidiga avslut i analysen

en: Most
sv_SE: Mest

en: Some
sv_SE: Vissa

en: Encode only
sv_SE: Koda endast

en: Always
sv_SE: Alltid

en: Use System Language
sv_SE: Använd systemets språk

en: (NTSC Film)
sv_SE: (NTSC-film)

en: (NTSC Video)
sv_SE: (NTSC-video)

en: No Titles
sv_SE: Inga titlar

note: No audio. set some default
en: No Audio
sv_SE: Inget ljud

en: Invalid Detelecine Settings
sv_SE: Ogiltiga detelecine-inställningar

en: Custom:
sv_SE: Anpassat:

en: Invalid Comb Detect Settings
sv_SE: Ogiltiga comb detect-inställningar

en: Invalid Deinterlace Settings
sv_SE: Ogiltiga detelecine-inställningar

en: Invalid Denoise Settings
sv_SE: Ogiltiga Denoise-inställningar

en: Invalid Sharpen Settings
sv_SE: Ogiltiga skärpeinställningar

note: mp4/theora combination is not supported.
en: Theora is not supported in the MP4 container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, FFMPEG will be chosen for you.
sv_SE: Theora stöds inte i MP4-behållaren.
    
    Du bör välja en annan videokodek eller behållare.
    Om du fortsätter, kommer FFMPEG att användas.

note: webm only supports vp8, vp9 and av1.
en: Only VP8, VP9 and AV1 is supported in the WebM container.
    
    You should choose a different video codec or container.
    If you continue, one will be chosen for you.
sv_SE: Endast VP8, VP9 och AV1 stöds i WebM-behållare.
    
    Du bör välja en annan videokodek eller behållare.
    Om du fortsätter, kommer en att väljas åt dig.

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Invalid Video Codec
sv_SE: Ogiltig videokodek

note: No valid title, stop right there
en: No title found.
sv_SE: Ingen titel hittades.

en: Invalid Subtitle Selection
sv_SE: Ogiltigt undertextval

en: Only one subtitle may be burned into the video.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
sv_SE: Endast en undertext kan brännas in i videon.
    
    Du bör ändra dina undertextinställningar.
    Om du fortsätter kan vissa undertexter förloras.

en: WebM in HandBrake only supports burned subtitles.
    
    You should change your subtitle selections.
    If you continue, some subtitles will be lost.
sv_SE: WebM i HandBrake, stödjer endast inbrända undertexter.
    
    Du bör ändra dina undertextinställningar.
    Om du fortsätter kommer vissa undertexter att förloras.

en: Subtitle File Not Found
sv_SE: Undertextfil kunde inte hittas

en: SRT file does not exist or not a regular file.
    
    You should choose a valid file.
    If you continue, this subtitle will be ignored.
sv_SE: SRT-filen finns inte, eller är ingen reguljär fil.
    
    Du måste välja en giltig fil.
    Om du fortsätter, kommer undertexten att undantas.

en: Invalid Audio Selection
sv_SE: Ogiltigt ljudval

en: The source does not support Pass-Thru.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
sv_SE: Källan stödjer inte genomströmning.
    
    Du bör välja en annan ljudkodek.
    Om du fortsätter, kommer en att väljas åt dig.

en: %s is not supported in the %s container.
    
    You should choose a different audio codec.
    If you continue, one will be chosen for you.
sv_SE: %s stöds inte i %s-behållaren.
    
    Välj en annan videokodek.
    Om du fortsätter, kommer en att väljas åt dig.

en: Comb Detect
sv_SE: Comb-identifiering

en: Deinterlace (Yadif)
sv_SE: Avflätning (Yadif)

en: Deinterlace (Bwdif)
sv_SE: Avflätning (Bwdif)

en: Deblock
sv_SE: Blockborttagning

en: Denoise (NLMeans)
sv_SE: Brusreducering (NLMeans)

en: Denoise (HQDN3D)
sv_SE: Brusreducering (HQDN3D)

en: Chroma Smooth
sv_SE: Kromautjämning

en: Sharpen (Unsharp)
sv_SE: Skärpa (Oskärpa)

en: Rotate
sv_SE: Rotera

en: Sharpen (lapsharp)
sv_SE: Skärpa (lapsharp)

en: Colorspace
sv_SE: Färgrymd

en: %d item complete, %d failed | %d items complete, %d failed
sv_SE[0]: %d objekt slutfört, %d misslyckat
sv_SE[1]: %d objekt slutförda, %d misslyckade

en: %d item has finished encoding | %d items have finished encoding
sv_SE[0]: %d objekt har slutfört kodning
sv_SE[1]: %d objekt har slutfört kodning

en: Put down that cocktail…
sv_SE: Ställ ner den där drinken...

en: Encode Complete
sv_SE: Omkodning slutförd

en: Encode Failed
sv_SE: Kodning misslyckades.

en: Battery level is low.
sv_SE: Batterinivån är låg.

en: Charger has been disconnected.
sv_SE: Laddaren av kopplats bort.

en: Power Saver mode has been activated.
sv_SE: Strömsparläge har aktiverats.

en: %s free space remaining.
sv_SE: %s fritt utrymme återstår.

en: Encoding Paused
sv_SE: Kodning pausad

en: My Presets
sv_SE: Mina förval

en: Preset Name
sv_SE: Förvalsnamn

en: ghb_presets_menu_init: Failed to find presets folder.
sv_SE: ghb_presets_menu_init: Kunde inte hitta förvalsmappen.

en: Failed to find parent folder when adding child.
sv_SE: Kunde inte hitta överordnad mapp när undermapp lades till.

en: Load backup presets
sv_SE: Läs in säkerhetskopierade förval

en: Get me out of here!
sv_SE: Ta mig härifrån!

en: Presets found are newer than what is supported by this version of HandBrake!
    
    Would you like to continue?
sv_SE: Funna mallar är nyare än vad som stöds av den här HandBrake-versionen!
    
    Vill du fortsätta?

en: Overwrite
sv_SE: Skriv över

en: Overwrite Preset?
sv_SE: Vill du skriva över förvalet?

en: The preset “%s” already exists. Do you want to overwrite it?
sv_SE: Förvalet "%s" finns redan. Vill du skriva över den?

en: Import Preset
sv_SE: Importera förval

en: Presets (*.json)
sv_SE: Förval (*.json)

en: Export Preset
sv_SE: Exportera förval

en: _Delete
sv_SE: _Ta bort

en: Delete Folder?
sv_SE: Vill du ta bort mappen?

en: Delete Preset?
sv_SE: Vill du ta bort förvalet?

en: Are you sure you want to delete “%s”?
    Deleted items cannot be recovered.
sv_SE: Vill du verkligen ta bort "%s"?
    Borttagna objekt kan inte återställas.

en: Pause Preview
sv_SE: Pausa förhandsgranskning

en: Stop Encoding Preview
sv_SE: Stoppa förhandsgranskning av kodning

en: Play Preview
sv_SE: Spela upp förhandsgranskning

en: Playback Error
sv_SE: Uppspelningsfel

en: The video could not be played. For more details, see the Activity Log.
sv_SE: Videon kunde inte spelas upp. Se aktivitetsloggen för fler detaljer.

en: %s (Modified)
sv_SE: %s (Ändrad)

en: Time:
sv_SE: Tid:

en: Align A/V
sv_SE: Justera A/V

en: %d:%d:%d:%d Crop
    %dx%d storage, %dx%d display
    %d:%d Pixel Aspect Ratio
    %s Display Aspect Ratio
sv_SE: %d:%d:%d:%d Beskär
    %dx%d lagring, %dx%d visning
    %d:%d Pixel-bildförhållande
    %s Visningsbildförhållande

en: %s, Bitrate %dkbps
sv_SE: %s, Bithastighet: %dkbps

en: %s, Constant Quality %.4g(%s)
sv_SE: %s, Konstant kvalitet %.4g(%s)

en:  (Multi Pass)
sv_SE:  (Multipass)

en: %sPreset %s
sv_SE: %sFörval %s

en: %sTune %s
sv_SE: %sJustering %s

en: %sProfile %s
sv_SE: %sProfil %s

en: %sLevel %s
sv_SE: %sNivå %s

en: 
    Constant Framerate %s fps
sv_SE: 
    Konstant bildfrekvens %s fps

en: 
    Peak Framerate %s fps (may be lower)
sv_SE: 
    Peak-bildfrekvens %s fps (kan vara lägre)

en: 
    Variable Framerate %s fps
sv_SE: 
    Variabel bildfrekvens %s fps

en: Pending
sv_SE: Väntar

en: Completed
sv_SE: Slutförd

en: Canceled
sv_SE: Avbruten

en: Failed
sv_SE: Misslyckad

en: %d Day %02d:%02d:%02d
sv_SE: %d Dag %02d:%02d:%02d

en: %d Days %02d:%02d:%02d
sv_SE: %d Dagar %02d:%02d:%02d

en: Not Available
sv_SE: Ej tillgänglig

en: Foreign Audio Search
sv_SE: Främmande ljudsökning

en: Encode
sv_SE: Koda

en: Encode Analysis Pass
sv_SE: Koda analyspass

en: Encode Final Pass
sv_SE: Koda slutpass

note: Should never happen
en: Error
sv_SE: Fel

en: pass %d of %d
    %s
sv_SE: pass %d av %d
    %s

en: Scanning Title
sv_SE: Söker titel

en: Encoding In Progress
sv_SE: Kodning pågår

note: Should never happen
en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Export Queue
sv_SE: Exportera kö

en: Import Queue
sv_SE: Importera kö

en: Low Disk Space: Encoding Paused
sv_SE: Lågt diskutrymme: Kodning pausad

en: The destination filesystem is almost full: %s free.
    Destination: %s
    Encode may be incomplete if you proceed.
sv_SE: Destinationens filsystem är nästan fullt: %s ledigt.
    Destination: %s
    Kodningen kanske inte blir komplett om du fortsätter.

en: Resume, I've fixed the problem
sv_SE: Återuppta, jag har fixat problemet

en: Resume, Don't tell me again
sv_SE: Återuppta, berätta inte igen

en: Remove Item in Progress?
sv_SE: Vill du ta bort objektet som pågår?

en: Cancel and Remove
sv_SE: Avbryt och ta bort

en: Stop
sv_SE: Stopp

en: Stop Encoding
sv_SE: Stoppa omkodning

en: S_top Encoding
sv_SE: S_toppa omkodning

en: Resume
sv_SE: Återuppta

en: Resume Encoding
sv_SE: Återuppta omkodning

en: _Resume Encoding
sv_SE: _Återuppta omkodning

en: Offset: %dms
sv_SE: Förskjutning: %dms

en: Burned Into Video
sv_SE: Inbränd i videon

en: Passthru
sv_SE: Genomströmning

en: Default
sv_SE: Standard

en: Add Subtitles
sv_SE: Lägg till undertexter

en: Preferred Language: %s
sv_SE: Föredraget språk: %s

en: Add %s subtitle track if default audio is not %s
sv_SE: Lägg till %s undertextspår om standardljudet inte är %s

en: Add subtitle track if default audio is not your preferred language
sv_SE: Lägg till undertextspår om standardljudet inte är ditt föredragna språk

en: Invalid Destination
sv_SE: Ogiltig destination

en: “%s” is is not a valid directory.
sv_SE: “%s” är ingen giltig målmapp.

en: “%s” is not a writable directory.
sv_SE: “%s” är ingen skrivbar mapp.

en: Overwrite File?
sv_SE: Vill du skriva över filen?

en: The file “%s” already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv_SE: Filen "%s" finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Destination: %s
    
    Another queued job has specified the same destination.
    Do you want to overwrite?
sv_SE: Målplats: %s
    
    Ett annat köat jobb har specificerat samma målplats.
    Vill du skriva över?

en: Duplicate destination files detected. Duplicates will not be added to the queue.
sv_SE: Dubbletter av målfiler har identifierats. Dubbletter kommer inte att läggas till i kön.

en: Select this title for adding to the queue.
sv_SE: Välj den här titeln för att läggas till i kön.

note: Title label
en: No Title
sv_SE: Ingen titel

en: There is another title with the same destination file name.
    This title will not be added to the queue unless you change
    the output file name.
sv_SE: Det finns en annan titel med samma målfilsnamn.
    Denna titel kommer inte att läggas till i kön, om du
    inte först ändrar utdatafilens namn.

en: Cannot Add Titles
sv_SE: Kan inte lägga till titlar

en: The filenames are not unique. Please choose
    a unique destination filename for each title.
sv_SE: Filnamnen är inte unika. Välj ett unikt
    målfilnamn för varje titel.

en: Additional advanced arguments that can be passed to the video encoder.
sv_SE: Ytterligare avancerade argument som kan skickas till videokodaren.

en: The full list of encoder parameters:
sv_SE: Full lista över kodningsparametrar:

en: Warning: lossless
sv_SE: Varning: Förlustfri

en: Media Transcoder
sv_SE: Mediaomkodare

en: Transcodes DVD, Blu-ray, and other media
sv_SE: Omkodar DVD, Blu-ray och andra media

en: Format Converter;Video Encoder;
sv_SE: Formatkonverterare;Video-kodare;
