manjaro-pamac - en to ast translation catalogue (347 entries)

en: %1$s and %2$s are in conflict
ast: %1$sy%2$satopar en conflictu

en: %1$s exists in both %2$s and %3$s
ast: %1$s esiste tantu en%2$sy%3$s

en: %1$s installed as %2$s.pacnew
ast: %1$s instaláu como %2$s.pacnew

en: %1$s installed as %2$s.pacsave
ast: %1$s instaláu como %2$s.pacsave

en: %1$s optionally requires %2$s
ast: %1$s opcionalmente rique%2$s

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem
ast: %1$s:%2$s yá esiste nel sistema d'arquivos

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem (owned by %3$s)
ast: %1$s:%2$s yá esiste nel sistema d'arquivos (propiedá de%3$s)

en: %1$s: ignoring package upgrade (%2$s => %3$s)
ast: %1$s: ignorando l'actualización de paquetes (%2$s=>%3$s)

en: %s is invalid or corrupted
ast: %s nun val o toyóse

en: %s is only available from AUR
ast: %s namás ta disponible n'AUR

en: %s is owned by %s
ast: %s pertenez a %s

en: %s needs to be removed but it is a locked package
ast: %s ha desaniciase pero ye un paquete bloquiáu

en: %u available update | %u available updates
ast[0]: %u anovamientu disponible
ast[1]: %u anovamientos disponibles

en: %u file | %u files
ast[0]: %u ficheru
ast[1]: %u ficheros

en: %u ignored update | %u ignored updates
ast[0]: %u  ensin actualizar
ast[1]: %u ensin actualizar

en: %u pending operation | %u pending operations
ast[0]: %u operación pendiente
ast[1]: %u operaciones pendientes

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
ast: Un xestor de paquetes compatible con Alpm, AUR, Flatpak y Snap

en: A restart is required for the changes to take effect
ast: Ríquese un reinicio por que los cambeos surtan efectu

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
ast: AUR ye un depósitu calteníu pola comunidá polo que pue presentar riesgos y problemes.
    Tolos usuarios d'AUR deberíen conocer el procesu de compilación.

en: About
ast: Tocante a

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
ast[0]: Queda %lu minutu aproximadamente
ast[1]: Queden %lu minutos aproximadamente

en: About %lu second remaining | About %lu seconds remaining
ast[0]: Queden %lu  segundos restantes
ast[1]: queden  %lu segundos restantes

en: Add %s to install
ast: Añedir%s para instalar

en: Add %s to reinstall
ast: Añedir%s para instalar otra vegada

en: Add %s to remove
ast: Añede%s para sacar

en: Advanced
ast: Avanzao

en: All
ast: Too

en: Alpm Package
ast: Paquetes ALPM

en: Apply transaction
ast: ¿Aplicar la transaición

en: Authentication failed
ast: Falló l'autenticación

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
ast: Ríquese l'autenticación pa instalar, anovar o desaniciar paquetes

en: Automatically download updates
ast: Baxar automáticamente los anovamientos

en: Available actions
ast: Aiciones disponibles

en: Backup files
ast: Copies de seguranza

en: Browse
ast: Restolar

en: Build
ast: Compilar

en: Build Date
ast: Data de compilación

en: Build directory
ast: Direutoriu de compilación

en: Build files
ast: Ficheros de compilación

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
ast: Compila paquetes d'AUR ya instálalos coles sos dependencies

en: Building %s
ast: Compilando %s

en: Building packages as dynamic user
ast: Construyendo envases como usuariu dinámicu

en: Cache
ast: Caché

en: Categories
ast: Estayes

en: Channels
ast: Canales

en: Check Dependencies
ast: comprobar dependencies

en: Check available disk space
ast: Comprobar l'espaciu disponible en discu

en: Check for development packages updates
ast: Comprobar los anovamientos de los paquetes de desencolcu

en: Check for updates
ast: Comprobar anovamientos

en: Checking %s dependencies
ast: Comprobando les dependencies de %s

en: Checking available disk space
ast: Comprobando l'espaciu disponible en discu

en: Checking dependencies
ast: Comprobando les dependencies

en: Checking development packages updates as root
ast: Comprobación de les actualizaciones de los paquetes de desenvolvimientu como root

en: Checking file conflicts
ast: Comprobando conflictos colos ficheros

en: Checking for Updates
ast: Comprobando anovamientos

en: Checking integrity
ast: Comprobando la integridá

en: Checking inter-conflicts
ast: Comprobando interconflictos

en: Checking keyring
ast: Comprobando'l llaveru

en: Choose
ast: Escoyer

en: Choose Ignored Upgrades
ast: Escoyeta de programes inoraos

en: Choose a Provider
ast: Escoyeta d'un fornidor

en: Choose a provider for %s
ast: Escoyeta d'un fornidor pa %s

en: Choose optional dependencies for %s
ast: Escoyeta de dependencies opcionales pa %s

en: Clean
ast: Llimpia

en: Clean build files
ast: Llimpiar los ficheros de compilación

en: Clean cache
ast: Llimpiar la caché

en: Clean packages cache or build files
ast: Llimpia los paquetes y ficheros de compilación de la caché

en: Clone or sync packages build files from AUR
ast: Clona o sincroniza los paquetes de compilación d'AUR

en: Cloning %s build files
ast: Clonando los ficheros de compilación de %s

en: Communication & News
ast: Comunincación y noticies

en: Configuring %s
ast: Configurando %s

en: Confined in a Sandbox
ast: confináu por seguridá

en: Conflicts With
ast: Fai conflictu con

en: Database file for %s does not exist
ast: El ficheru de base de datos de %s nun esiste

en: Date
ast: Data

en: Depends On
ast: Depende de

en: Description
ast: Descripción

en: Details
ast: Detalles

en: Development
ast: Desendolcu

en: Display package details, multiple packages can be specified
ast: Amuesa detalles de los paquetes, puen especificase munchos paquetes

en: Do not check for updates when installing
ast: Nun comprobar anovamientos al instalar

en: Downgrading %s
ast: Baxando de versión a %s

en: Download of %s finished
ast: Finó la descarga de %s

en: Download of %s started
ast: Anició la descarga de %s

en: Downloading %s
ast: Baxando %s

en: Downloading required keys
ast: Baxando les claves riquíes

en: Downloads
ast: descargues

en: Edit %s build files
ast: Edición de los ficheros de compilación de %s

en: Edit build files
ast: Editar los ficheros de configuración

en: Education & Science
ast: Educación y ciencia

en: Enable AUR support
ast: Activar el sofitu p'AUR

en: Enable Flatpak support
ast: Activar la compatibilidá con Flatpak

en: Enable Snap support
ast: Activar el sofitu pa snap

en: Enable downgrade
ast: Activar la baxada de versiones

en: Enter a number (default=%d)
ast: Introduz un númberu (por defeutu=%s)

en: Enter a selection (default=%s)
ast: Introduz una esbilla (por defeutu=%s)

en: Error
ast: Fallu

en: Error while configuring %s
ast: Fallu mentanto se configuraba %s

en: Error while running hooks
ast: Fallu mentanto s'executaben los gabitos

en: Exit code is 100 if updates are available
ast: El códigu de salida va ser 100 si hai anovamientos disponibles

en: Explicitly installed
ast: Instalóse esplicitamente

en: Failed to build %s
ast: Fallu al compilar %s

en: Failed to check %s dependencies
ast: Nun se pudo comprobar%s dependencies

en: Failed to clone %s build files
ast: Fallu na clonación%sal construyir arquivos

en: Failed to commit transaction
ast: Fallu al unviar la transaición

en: Failed to generate %s information
ast: Nun se pudo xenerar %s información

en: Failed to init transaction
ast: Fallu al aniciar la transaición

en: Failed to initialize AUR database
ast: Fallu al inicializar la base de datos AUR

en: Failed to initialize alpm library
ast: Fallu al aniciar la biblioteca ALPM

en: Failed to prepare transaction
ast: Fallu al tresnar la transaición

en: Failed to synchronize databases
ast: Fallu al sincronizar les bases de datos

en: Featured
ast: Destácase

en: Files
ast: Ficheros

en: First Submitted
ast: Data d'inclusión

en: Flatpak packages are maintained by their publisher.
ast: Los paquetes Flatpak tán calteníos pol so espublizador.

en: Foreign
ast: Paquetes foriatos

en: Games
ast: Xuegos

en: General
ast: Xeneral

en: Generating %s information
ast: Xenerando%sInformación

en: Groups
ast: Grupos

en: Hide tray icon when no update
ast: Despintar l'iconu de la bandexa cuando nun s'actualiza

en: If no package name is given, use the PKGBUILD file in the current directory
ast: Si nun s'apurre un nome de paquete, usa'l ficheru PKGBUILD del direutoriu actual

en: Ignore all
ast: Inorar too

en: Ignored
ast: Ignoráu

en: Ignored upgrades
ast: Actualizaciones ignoraes

en: Import PGP key
ast: Importación d'una clave PGP

en: Includes performance, stability and security improvements
ast: Inclúi meyores de rendimientu, estabilidá y seguridá

en: Install
ast: Instalar

en: Install %1$s from %2$s
ast: instalar %1$sdende%2$s

en: Install %s anyway
ast: instalar %s siempres

en: Install Date
ast: Data d'instalación

en: Install Local Packages
ast: Instalar paquetes llocales

en: Install Reason
ast: Razón de la instalación

en: Install all
ast: Instalar too

en: Install packages from repositories, path or url
ast: Instala paquetes dende depósitos, caminos o URLs

en: Install, update, or remove packages
ast: Instalación, anovamientu o desaniciu de paquetes

en: Installed
ast: Instalóse

en: Installed Size
ast: Tamañu de la instalación

en: Installed as a dependency for another package
ast: Instalóse como una dependencia d'otru paquete

en: Installing %s
ast: Instalando %s

en: It has been backed up to %s
ast: Fíxose una copia de seguridá para%s

en: Keep built packages
ast: Caltener los paquetes construyíos

en: Last Modified
ast: Última modificación

en: Last refresh
ast: Última actualización

en: Launch
ast: Llanzar

en: Licenses
ast: Llicencia

en: List packages, groups, repositories or files
ast: Llista paquetes, grupos, depósitos o ficheros

en: Loading packages files
ast: Cargando los ficheros de los paquetes

en: Maintainer
ast: Caltenedor

en: Make Dependencies
ast: Faer dependencies

en: Mark as explicitly installed
ast: Marcar como Instalóse esplícitamente

en: Misconfiguration of these options can lead to system breakage.
    Modify them only if you know what you are doing.
ast: La mala configuración d'estes opciones pue producir una rotura del sistema.
    Modifícales namás si sabes lo que tas faciendo.

en: Music & Audio
ast: Música y audiu

en: Name
ast: Nome

en: No
ast: Non

en: No PKGBUILD file found in current directory
ast: Nun s'alcontró nengún ficheru PKGBUILD nel direutoriu actual

en: No package found
ast: Nun s'alcontraron paquetes

en: No package owns %s
ast: %s nun pertenez a engún paquete

en: None
ast: Nengún

en: Nothing to do
ast: Nun hai que facer nada

en: Number of versions of each package to keep
ast: Númberu de versiones de cada paquete a caltener

en: Number of versions of each package to keep in the cache
ast: Númberu de versiones de cada paquete a caltener na cache

en: OS Updates
ast: Actualizaciones

en: Official Repositories
ast: Depósitos oficiales

en: Optional Dependencies
ast: Dependencies opcionales

en: Optional For
ast: Opcional pa

en: Orphan Of
ast: Güérfanu de

en: Orphans
ast: Paquetes güérfanos

en: Out of Date
ast: Ensin anovar

en: Package Base
ast: Base d'envase

en: Package Manager
ast: Xestor de paquetes

en: Packager
ast: Empaquetador

en: Pamac History
ast: Historial de Pamac

en: Parallel downloads
ast: descargues en paralelu

en: Pending
ast: Rimada de

en: Photo & Video
ast: Semeyes y videu

en: Preferences
ast: Preferencies

en: Preparing
ast: Tresnando

en: Productivity
ast: Productividá

en: Progress
ast: Progresu

en: Provides
ast: Apurre

en: Publisher
ast: Espublizador

en: Refresh
ast: Enfrescar

en: Refresh Mirrors
ast: Enfrescar los espeyos

en: Refresh databases
ast: Refrescar les bases de datos

en: Refreshing %s
ast: Refrescando %s

en: Refreshing mirrors list
ast: Refrescando la llista d'espeyos

en: Reinstall
ast: Reinstalar

en: Reinstall packages
ast: Reinstala paquetes

en: Reinstalling %s
ast: Reinstalando %s

en: Relevance
ast: Relevancia

en: Remove
ast: Desaniciar

en: Remove all
ast: Desaniciar too

en: Remove only the uninstalled packages
ast: Esaniciar namá los paquetes desinstalados

en: Remove only the versions of uninstalled packages
ast: Desaniciar namás les versiones de los paquetes desinstalaos

en: Remove packages
ast: Desanicia paquetes

en: Remove unrequired dependencies
ast: Desaniciar les dependencies non riquíes

en: Removing %s
ast: Desaniciando %s

en: Removing invalid files and retrying
ast: Eliminación d'arquivos non válidos y reintento

en: Replaces
ast: Troca

en: Repositories
ast: Depósitos

en: Repository
ast: Depósitu

en: Required By
ast: Riquíu por

en: Reset build files
ast: Restablecer los arquivos de construcción

en: Resolving dependencies
ast: Resolviendo les dependencies

en: Restart
ast: Reiniciar

en: Running post-transaction hooks
ast: Executando los gabitos de dempués de la instalación

en: Running pre-transaction hooks
ast: Executando los gabitos d'enantes de la instalación

en: Safely check for updates without modifiying the databases
ast: Gueta de mou seguru anovamientos ensin modificar les bases de datos

en: Save
ast: Guardar

en: Search
ast: Guetar

en: Search for packages or files, multiple search terms can be specified
ast: Gueta paquetes o ficheros, puen especificase munchos términos de gueta

en: Select Build Directory
ast: Escueya'l directoriu de construcción

en: Setting build directory to %s
ast: directoriu de construccion%s

en: Size
ast: Tamañu

en: Snap packages are maintained by their publisher.
ast: Los paquetes Snap tán calteníos polos sos espublizadores.

en: Software Mode
ast: modo programa

en: Sort by
ast: Ordenar por

en: Synchronizing package databases
ast: Sincronizando les bases de datos de paquetes

en: The PGP key %1$s is needed to verify %2$s source files
ast: La clave PGP %1$s ye necesaria para verificar%2$s los arquivos d'orixe

en: The build directory will be the parent directory, --builddir option will be ignored
ast: El direutoriu de compilación va ser el direutoriu pá, va inorase la opción --builddir

en: The snap %s was published using classic confinement
ast: %spublicóse utilizando'l confinamientu clásicu

en: There is %1$u member in group %2$s | There are %1$u members in group %2$s
ast[0]: Hai %1$umiembros del grupu %2$s
ast[1]: Hai%1$umiembros del grupu %2$s

en: Third Party
ast: Terceres partes

en: Timeout expired
ast: Caducó la escosa del tiempu d'espera

en: To build
ast: A compilar

en: To delete
ast: A desaniciar

en: To downgrade
ast: A baxar de versión

en: To install
ast: A instalar

en: To reinstall
ast: A reinstalar

en: To remove
ast: A desaniciar

en: To upgrade
ast: A anovar

en: Total download size
ast: Tamañu total de la descarga

en: Total installed size
ast: Tamañu total de la instalación

en: Total removed size
ast: Tamañu total del desaniciu

en: Transaction Summary
ast: Sumariu de la transaición

en: Transaction cancelled
ast: Encaboxóse la transaición

en: Transaction successfully finished
ast: La transaición finó con ésitu

en: Trust %s and import the PGP key
ast: ¿Enfotase en %s ta importar la clave PGP

en: Trust and Import
ast: Enfotase ya importar

en: Unknown
ast: Desonozse

en: Updates
ast: Anovamientos

en: Updates Available
ast: hai Actualizaciones por faer

en: Updates check frequency
ast: Frecuencia de comprobación de les actualizaciones

en: Upgrade your system
ast: Anueva'l sistema

en: Upgrading %s
ast: Anovando %s

en: Use mirrors from
ast: Utilice los espeyos de

en: Utilities
ast: Utilidaes

en: Validated By
ast: Validáu por

en: Version
ast: Versión

en: View %s build files diff
ast:   comparacion %sarquivos compilacion(por aciu diff)

en: View History
ast: Ver l'historial

en: Votes
ast: Votos

en: Waiting for another package manager to quit
ast: Esperando a que l'otru xestor de paquetes cole

en: Warning
ast: Alvertencia

en: Worldwide
ast: Tol mundu

en: Yes
ast: Sí

en: [y/N]
ast: [s/N]

en: _Apply
ast: _Aplicar

en: _Cancel
ast: _Encaboxar

en: _Choose
ast: _Escoyer

en: _Close
ast: _Zarrar

en: _Open
ast: _Abrir

en: _Quit
ast: _Colar

en: action
ast: aición

en: all
ast: too

en: also check development packages updates (use with --aur)
ast: comprueba tamién los anovamientos de paquetes de desendolcu (usar con --aur)

en: also check updates in AUR
ast: cumprueba tamién anovamientos n'AUR

en: also clone needed dependencies
ast: clona tamién les dependencies precises

en: also display all files names
ast: amuesa tamién los nomes de tolos ficheros

en: also search in AUR
ast: gueta tamién n'AUR

en: also upgrade development packages (use with --aur)
ast: anueva tamién los paquetes «-git» (usar con --aur)

en: also upgrade packages installed from AUR
ast: anueva tamién los paquetes instalaos dende AUR

en: and --no-clone option will be enforced
ast: y va forciase la opción --no-clone

en: build directory (use with --aur), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
ast: el direutoriu de compilación (usar con --aur). Si nun s'apurrió nengún, va usase'l que s'especifique en pamac.conf

en: build directory (use with --devel), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
ast: el direutoriu de compilación (usar con --devel). Si nun s'apurrió nengún, va usase'l que s'especifique en pamac.conf

en: build directory, if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
ast: direutoriu de compilación. Si nun s'apurrió nengún, va usase'l que s'especifique en pamac.conf

en: bypass any and all confirmation messages
ast: salta cualesquier mensaxe de confirmación

en: check for updates
ast: comprobar les actualizaciones

en: dir
ast: direutoriu

en: disable package downgrades
ast: torgar degradar a versiones anteriores

en: do not check development packages updates
ast: nun comprobar les actualizaciones de los paquetes de desenvolvimientu

en: do not check for updates
ast: nun comprueba anovamientos

en: do not check updates in AUR
ast: nun comprobar les actualizaciones en AUR

en: do not clone build files from AUR, only use local files
ast: nun clona los ficheros de compilación d'AUR, namás usa los llocales

en: do not keep built packages in cache after installation
ast: nun caltener los paquetes construyíos nel caxé dempués de la instalación

en: do not print any output
ast: nun imprimir nenguna salida

en: do not remove dependencies that are not required by other packages
ast: nun esaniciar les dependencies que nun sían necesaries para otros paquetes

en: do not remove files, only find candidate packages
ast: nun desanicia ficheros, namás alcuentra paquetes candidatos

en: do not search in AUR
ast: Nengún buscar en AUR

en: do not upgrade development packages
ast: nun actualizar los paquetes de desenvolvimientu

en: do not upgrade packages installed from AUR
ast: nun actualizar los paquetes instalaos dende AUR

en: download all packages but do not install/upgrade anything
ast: baxa tolos paquete pero nun instala/anueva nada

en: enable package downgrades
ast: activa les baxaes de versiones de los paquetes

en: every 12 hours
ast: Cada 12 hores

en: every 3 hours
ast: Cada 3 hores

en: every 6 hours
ast: Cada 6 hores

en: every day
ast: Tolos díes

en: every week
ast: Cada selmana

en: failed to retrieve some files
ast: fallu al recuperar dalgunos ficheros

en: file(s)
ast: ficheru(os)

en: force the refresh of the databases
ast: forcia'l refrescu de les bases de datos

en: glob
ast: parámetros

en: group(s)
ast:  grupu(os)

en: if possible, remove %s and retry
ast: Si ye posible,sacar%sreintentar

en: if this file is not needed, remove it and retry
ast: si esti arquivu nun ye necesariu, esanícielo y vuelva intentalo

en: ignore a package upgrade, multiple packages can be specified by separating them with a comma
ast: inora l'anovamientu d'un paquete, puen especificase munchos paquetes separtándolos con una coma

en: ignore files backup
ast: ignorar la copia de seguridá de los arquivos

en: installing %1$s (%2$s) breaks dependency '%3$s' required by %4$s
ast: instalación de %1$s (%2$s) ruempe la dependencia '%3$s' riquíu por %4$s

en: keep built packages in cache after installation
ast: caltién na caché los paquetes de compilación dempués de la instalación

en: key %s could not be imported
ast: la clave %s nun pudo importase

en: list all packages available in the given repos, if no repo is given list all repos
ast: llista tolos paquetes disponible de los depósitos apurríos. Si nun s'apurre nengún depósitu, llístense toos

en: list all packages that are members of the given groups, if no group is given list all groups
ast: llista tolos paquetes que son miembros de los grupos apurríos. Si nun s'apurre nengún grupu, llístense toos

en: list explicitly installed packages
ast: llista de paquetes instalaos explícitamente

en: list files owned by the given packages
ast: llista los ficheros que pertenezan a los paquetes apurríos

en: list installed packages
ast: llista los paquetes instalaos

en: list packages that were installed as dependencies but are no longer required by any installed package
ast: llista los paquetes que s'instalaron como dependencies pero que nengún paquete instaláu rique yá

en: list packages that were not found in the repositories
ast: llista los paquetes que nun s'alcontraron nos depósitos

en: mark all packages explicitly installed
ast: marcar tolos paquetes instalaos explícitamente

en: mark all packages installed as a dependency
ast: marcar tolos paquetes instalaos como una dependencia

en: none
ast: nada

en: number
ast: númberu

en: only print names
ast: namá imprimir los nomes

en: only print one line per update
ast: amuesa namás una llinia per anovamientu

en: only print what would be done but do not run the transaction
ast: namá imprime lo que se fadría pero nun executa la transacción

en: only search for installed packages
ast: namás gueta los ficheros instalaos

en: only search for packages in repositories
ast: namás gueta los paquetes de los depósitos

en: only target uninstalled packages
ast: céntrase namás nos paquetes desinstalaos

en: options
ast: opciones

en: overwrite conflicting files, multiple patterns can be specified by separating them with a comma
ast: sobrescribe los ficheros conflictivos, puen especificase munchos patrones separtándolos con una coma

en: overwrite existing files
ast: sobrescribe los ficheros esistentes

en: package %s does not have a valid architecture
ast: el paquete %s nun tien una arquiteutura válida

en: package(s)
ast: paquete(s)

en: remove all build files, the build directory is the one specified in pamac.conf
ast: desanicia tolos ficheros de compilación, el direutoriu de compilación ye'l que s'especifique en pamac.conf

en: remove all target packages, as well as all packages that depend on one or more target packages
ast: esaniciar tolos paquetes de destín, según tolos paquetes que dependen d'unu o más paquetes de destín

en: remove dependencies that are not required by other packages, if this option is used without package name remove all orphans
ast: desanicia paquetes que nun rican otros. Si s'usa esta opción ensin un nome de paquete, desaníciense tolos güerfanos

en: remove packages only if they are not required by any other packages
ast: esaniciar los paquetes namá si nun son necesarios para otros paquetes

en: removing %1$s breaks dependency '%2$s' required by %3$s
ast: esaniciando%1$sruempe la dependencia%2$sRiquíu por%3$s

en: removing %s from target list
ast: esaniciando%sde la llista d'oxetivos

en: repo(s)
ast: depósitu(os)

en: search for packages which own the given filenames (filenames can be partial)
ast: gueta paquetes que tengan los nomes apurriós (puen tar incompletos)

en: specify how many versions of each package are kept in the cache directory
ast: especifica cuántes versiones de cada paquete se caltienen nel direutoriu de la caché

en: target not found: %s
ast: nun s'alcontró'l destín: %s

en: unable to satisfy dependency '%1$s' required by %2$s
ast: Incapaz de satisfaer dependencia '%1$s'  riquíu por  %2$s

en: y
ast: s

en: yes
ast: sí

en: you can remove this file and retry
ast: puede esaniciar esti arquivu y volver intentalo
