manjaro-pamac - en to sv translation catalogue (348 entries)

en: %1$s and %2$s are in conflict
sv: %1$s och %2$s är i konflikt

en: %1$s exists in both %2$s and %3$s
sv: %1$sfinns i både %2$s och %3$s

en: %1$s installed as %2$s.pacnew
sv: %1$sinstallerades som%2$s.pacnew

en: %1$s installed as %2$s.pacsave
sv: %1$s installerades som %2$s.pacsave

en: %1$s optionally requires %2$s
sv: %1$skräver frivilligt %2$s

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem
sv: %1$s:%2$sfinns redan i filsystemet

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem (owned by %3$s)
sv: %1$s: %2$s finns redan i filsystemet (ägs av %3$s)

en: %1$s: ignoring package upgrade (%2$s => %3$s)
sv: %1$s: ignorerar paketuppgradering (%2$s => %3$s)

en: %s is invalid or corrupted
sv: %s är ogiltig eller korrupt

en: %s is only available from AUR
sv: %s är endast tillgängligt från AUR

en: %s is owned by %s
sv: %s ägs av %s

en: %s needs to be removed but it is a locked package
sv: %s behöver tas bort, men är ett låst paket

en: %u available update | %u available updates
sv[0]: %u tillgänglig uppdatering
sv[1]: %u tillgängliga uppdateringar

en: %u file | %u files
sv[0]: %u fil
sv[1]: %u filer

en: %u ignored update | %u ignored updates
sv[0]: %u ignorerad uppdatering
sv[1]: %u ignorerade uppdateringar

en: %u pending operation | %u pending operations
sv[0]: %u pågående åtgärd
sv[1]: %u pågående åtgärder

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
sv: En pakethanterare med Alpm, AUR, Flatpak och Snap stöd

en: A restart is required for the changes to take effect
sv: En omstart krävs för att ändringarna ska träda i kraft

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
sv: AUR är ett gemensamt under- och tillhandahållet förråd som kan medföra risker och problem.
    Alla AUR-användare bör vara bekanta med byggprocessen.

en: About
sv: Om

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
sv[0]: Cirka %lu minut återstår
sv[1]: Cirka %lu minuter återstår

en: About %lu second remaining | About %lu seconds remaining
sv[0]: Cirka %lu sekunder återstår
sv[1]: Cirka %lu sekunder återstår

en: Add %s to install
sv: Lägg till %s till att installera

en: Add %s to reinstall
sv: Lägg till %s till att ominstallera

en: Add %s to remove
sv: Lägg till %s till att ta bort

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All
sv: Alla

en: Alpm Package
sv: Alpm-paket

en: Apply transaction
sv: Verkställ överföring

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
sv: Autentisering krävs för att installera, uppdatera eller ta bort paket

en: Automatically download updates
sv: Ladda automatiskt ned uppdateringar

en: Available actions
sv: Tillgängliga åtgärder

en: Backup files
sv: Backupfiler

en: Browse
sv: Surfa

en: Build
sv: Bygga

en: Build Date
sv: Byggdatum

en: Build directory
sv: Byggmapp

en: Build files
sv: Build-filer

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
sv: bygg paket från AUR och installera dem med deras besittningar

en: Building %s
sv: Bygger %s

en: Building packages as dynamic user
sv: Bygga paket som dynamisk användare

en: Categories
sv: Kategorier

en: Channels
sv: Kanaler

en: Check Dependencies
sv: Kontrollera beroenden

en: Check available disk space
sv: Kontrollera tillgängligt diskutrymme

en: Check for development packages updates
sv: Leta efter uppdateringar för utvecklarpaket

en: Check for updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: Checking %s dependencies
sv: Kontrollerar %s besittningar

en: Checking available disk space
sv: Kontrollerar tillgängligt diskutrymme

en: Checking dependencies
sv: Kollar beroenden

en: Checking development packages updates as root
sv: Kontrollerar utvecklarpaket uppdateringar som root

en: Checking file conflicts
sv: Kontrollerar konflikter

en: Checking for Updates
sv: Letar efter uppdateringar

en: Checking integrity
sv: Kontrollerar integritet

en: Checking inter-conflicts
sv: Letar efter tvärskonflikter

en: Checking keyring
sv: Kontrollerar nyckelring

en: Choose
sv: Välj

en: Choose Ignored Upgrades
sv: Välj ignorerade uppgraderingar

en: Choose a Provider
sv: Välj en leverantör

en: Choose a provider for %s
sv: Välj en leverantör för %s

en: Choose optional dependencies for %s
sv: Välj valfria besittningar för %s

en: Clean
sv: Rensa

en: Clean build files
sv: Rensa byggfiler

en: Clean cache
sv: Rensa cache

en: Clean packages cache or build files
sv: Rensa paket cache eller byggfiler

en: Clone or sync packages build files from AUR
sv: klona eller synkronisera paketens byggfiler från AUR

en: Cloning %s build files
sv: Klonar %s byggfiler

en: Communication & News
sv: Kommunikation & Nyheter

en: Configuring %s
sv: Konfigurerar %s

en: Confined in a Sandbox
sv: Instängd i en Sandlåda

en: Conflicts With
sv: Konflikt med

en: Database file for %s does not exist
sv: Databasfilen för %s existerar inte

en: Date
sv: Datum

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Depends On
sv: Beroende av

en: Description
sv: Beskrivning

en: Details
sv: Detaljer

en: Development
sv: Utveckling

en: Display package details, multiple packages can be specified
sv: Visa paketdetajler, flera paket kan anges

en: Do not check for updates when installing
sv: Kolla inte efter uppdateringar vid installation

en: Downgrading %s
sv: Nedgraderar %s

en: Download of %s finished
sv: Nedladdning av %s färdig

en: Download of %s started
sv: Nedladdning av %s startad

en: Downloading %s
sv: Laddar ner %s

en: Downloading required keys
sv: Laddar ner nödvändiga nycklar

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Edit %s build files
sv: Redigera %s byggfiler

en: Edit build files
sv: Redigera byggfiler

en: Education & Science
sv: Utbildning & Vetenskap

en: Enable AUR support
sv: Aktivera AUR-stöd

en: Enable Flatpak support
sv: Aktivera Flatpak-stöd

en: Enable Snap support
sv: Aktivera Snap-stöd

en: Enable downgrade
sv: Aktivera nedgradering

en: Enter a number (default=%d)
sv: Välj ett nummer (standard=%d)

en: Enter a selection (default=%s)
sv: Gör ett val (standard=%s)

en: Error
sv: Fel

en: Error while configuring %s
sv: Fel vid konfigurering %s

en: Error while running hooks
sv: Fel vid körning av hooks

en: Exit code is 100 if updates are available
sv: Avgångskoden är 100 om uppdateringar är tillgängliga

en: Explicitly installed
sv: Särskillt installerad

en: Failed to build %s
sv: Misslyckades med att bygga %s

en: Failed to check %s dependencies
sv: Misslyckades med att kontrollera %s beroenden

en: Failed to clone %s build files
sv: Misslyckades att klona %s byggfiler

en: Failed to commit transaction
sv: Misslyckades med att genomföra överföring

en: Failed to generate %s information
sv: Misslyckades med att generera %s information

en: Failed to init transaction
sv: Misslyckades med att påbörja överföring

en: Failed to initialize AUR database
sv: Misslyckades med att läsa in AUR databas

en: Failed to initialize alpm library
sv: Misslyckades med att läsa in alpm-bibliotek

en: Failed to prepare transaction
sv: Misslyckades med att förbereda överföring

en: Failed to synchronize AUR database
sv: Misslyckades med att synkronisera AUR databas

en: Failed to synchronize databases
sv: Misslyckades med att synkronisera databas

en: Featured
sv:  Rekommenderade

en: Files
sv: Filer

en: First Submitted
sv: Först inskickad

en: Flatpak packages are maintained by their publisher.
sv: Flatpak paket underhålls av dess utgivare

en: Foreign
sv: Främmande

en: Games
sv: Spel

en: General
sv: Allmänt

en: Generating %s information
sv: Genererar %s information

en: Groups
sv: Grupper

en: Hide tray icon when no update
sv: Göm fältikonen när inga uppdateringar finns

en: If no package name is given, use the PKGBUILD file in the current directory
sv: Om inget paketnamn har angetts, använd PKGBUILD-filen i nuvarande katalog

en: Ignore all
sv: Ignorera alla

en: Ignored
sv: Ignoreras

en: Ignored upgrades
sv: Ignorerade uppgraderingar

en: Import PGP key
sv: Importera PGP-nyckel

en: Includes performance, stability and security improvements
sv: Inkluderar prestanda, stabilitet och säkerhetsförbättringar

en: Install
sv: Installera

en: Install %1$s from %2$s
sv: Installera %1$s från %2$s

en: Install %s anyway
sv: Installera %s i alla fall

en: Install Date
sv: Installationsdatum

en: Install Local Packages
sv: Installera lokala paket

en: Install Reason
sv: Installeringsorsak

en: Install all
sv: Installera alla

en: Install packages from repositories, path or url
sv: Installera paket från besittningar, sökväg eller länk

en: Install, update, or remove packages
sv: Installera, uppdatera eller ta bort paket

en: Installed
sv: Installerade

en: Installed Size
sv: Installerad storlek

en: Installed as a dependency for another package
sv: Installerad som ett beroende för ett annat paket

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: It has been backed up to %s
sv: Det har säkerhetskopierats till %s

en: Keep built packages
sv: Behåll byggda paket

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Last refresh
sv: Senaste uppdatering

en: Launch
sv: Starta

en: Licenses
sv: LIcenser

en: List packages, groups, repositories or files
sv: Lista paket, grupper, förråd eller filer

en: Loading packages files
sv: Laddar paketfiler

en: Maintainer
sv: Underhållare

en: Make Dependencies
sv: Make-beroenden

en: Mark as explicitly installed
sv: Markera som särskilt installerad

en: Misconfiguration of these options can lead to system breakage.
    Modify them only if you know what you are doing.
sv: Felkonfiguration av dessa alternativ kan leda till systembrott.
    Ändra dem bara om du vet vad du gör.

en: Music & Audio
sv: Musik & Ljud

en: Name
sv: Namn

en: No
sv: Nej

en: No PKGBUILD file found in current directory
sv: Ingen PKGBUILD-fil hittades i den nuvarande sökvägen

en: No package found
sv: Inget paket hittades

en: No package owns %s
sv: Inget paket äger %s

en: None
sv: Inga

en: Nothing to do
sv: Inget att göra

en: Number of versions of each package to keep
sv: Antal versioner av varje paket att behålla

en: Number of versions of each package to keep in the cache
sv: Antal versioner av varje paket att behålla i cachen

en: OS Updates
sv: OS Uppdateringar

en: Official Repositories
sv: Officiella förråd

en: Optional Dependencies
sv: Valfria beroenden

en: Optional For
sv: Frivilliga för

en: Orphan Of
sv: Föräldralösa av

en: Orphans
sv: Föräldralösa

en: Out of Date
sv: Föråldrat

en: Package Base
sv: Paketbas

en: Package Manager
sv: Pakethanterare

en: Packager
sv: Pakethanterare

en: Pamac History
sv: Pamachistorik

en: Parallel downloads
sv: Parallella nedladdningar

en: Pending
sv: Pågående

en: Photo & Video
sv: Foto & Video

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Productivity
sv: Produktivitet

en: Progress
sv: Status

en: Provides
sv: Erbjuder

en: Publisher
sv: Utgivare

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Mirrors
sv: Uppdatera speglar

en: Refresh databases
sv: Uppdatera databas

en: Refreshing %s
sv: Uppdaterar %s

en: Refreshing mirrors list
sv: Uppdaterar spegellistor

en: Reinstall
sv: Återinstallera

en: Reinstall packages
sv: Ominstallera paket

en: Reinstalling %s
sv: Ominstallerar %s

en: Relevance
sv: Relevans

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove all
sv: Ta bort alla

en: Remove only the uninstalled packages
sv: Ta bara bort de avinstallerade paketen

en: Remove only the versions of uninstalled packages
sv: Ta endast bort gamla versioner av borttagna paket

en: Remove packages
sv: Ta bort paket

en: Remove unrequired dependencies
sv: Ta bort icke-nödvändiga beroenden

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Removing invalid files and retrying
sv: Tar bort ogiltiga filer och försöker igen

en: Replaces
sv: Ersätter

en: Repositories
sv: Förråd (repo)

en: Repository
sv: Förråd (repo)

en: Required By
sv: Krävs av

en: Reset build files
sv: Återställ byggfiler

en: Resolving dependencies
sv: Löser beroenden

en: Restart
sv: Starta om

en: Running post-transaction hooks
sv: Kör transaktionsefterarbeten

en: Running pre-transaction hooks
sv: Kör transaktionsförarbeten

en: Safely check for updates without modifiying the databases
sv: Säkert leta efter uppdateringar utan att modifiera databaserna

en: Save
sv: Spara

en: Search
sv: Sök

en: Search for packages or files, multiple search terms can be specified
sv: Sök efter paket eller filer, flera sökalternativ kan specificeras

en: Select Build Directory
sv: Välj byggmapp

en: Setting build directory to %s
sv: Sätter byggmapp till %s

en: Size
sv: Storlek

en: Snap packages are maintained by their publisher.
sv: Snap paket underhålls av dess utgivare

en: Software Mode
sv: Programvaruläge

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Synchronizing package databases
sv: Synkroniserar paketdatabaser

en: The PGP key %1$s is needed to verify %2$s source files
sv: PGP-nyckeln %1$s krävs för att verifiera %2$s källfiler

en: The build directory will be the parent directory, --builddir option will be ignored
sv: Byggkatalogen kommer vara den övre katalogen, --builddir alternativet kommer att ignoreras

en: The snap %s was published using classic confinement
sv: Snap %s publicerades med klassisk inneslutning

en: There is %1$u member in group %2$s | There are %1$u members in group %2$s
sv[0]: Det är %1$u medlem i grupp %2$s
sv[1]: Det är %1$u medlemmar i grupp %2$s

en: Third Party
sv: Tredje part

en: Timeout expired
sv: Timeout har gått ut

en: To build
sv: Att bygga

en: To delete
sv: Att ta bort

en: To downgrade
sv: Att nedgradera

en: To install
sv: Att installera

en: To reinstall
sv: Att ominstallera

en: To remove
sv: Ta bort

en: To upgrade
sv: Att uppgradera

en: Total download size
sv: Total nedladdningsstorlek

en: Total installed size
sv: Total installationsstorlek

en: Total removed size
sv: Total borttagen storlek

en: Transaction Summary
sv: Summering av överföring

en: Transaction cancelled
sv: Överföring avbruten

en: Transaction successfully finished
sv: Överföring lyckades

en: Trust %s and import the PGP key
sv: Tilltro %s och importera PGP-nyckel

en: Trust and Import
sv: Tilltro och Importera

en: Unknown
sv: Okänd

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Updates Available
sv: Uppdateringar tillgängliga

en: Updates check frequency
sv: Frekvens att kolla efter uppdateringar

en: Upgrade the system at shutdown
sv: Uppgradera systemet vid avstängning

en: Upgrade your system
sv: Uppgradera ditt system

en: Upgrading %s
sv: Uppgraderar %s

en: Use mirrors from
sv: Använd speglar från

en: Utilities
sv: Verktyg

en: Validated By
sv: Validerad av

en: View %s build files diff
sv: Se %s byggfilers skillnad

en: View History
sv: Visa historik

en: Votes
sv: Röster

en: Waiting for another package manager to quit
sv: Väntar på att annan instans av pakethanteraren ska avslutas

en: Warning
sv: Varning

en: Worldwide
sv: Världsomspännande

en: Yes
sv: Ja

en: Your system is up to date
sv: Ditt system är uppdaterat

en: _Apply
sv: _Tillämpa

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Choose
sv: _Välj

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: action
sv: åtgärd

en: all
sv: alla

en: also check development packages updates (use with --aur)
sv: leta även efter uppdateringar för utvecklarpaket (använd med --aur)

en: also check updates in AUR
sv: leta även efter uppdateringar i AUR

en: also clone needed dependencies
sv: klona även nödvändiga besittningar

en: also display all files names
sv: visar också alla filnamn

en: also search in AUR
sv: sök även i AUR

en: also upgrade development packages (use with --aur)
sv: uppgradera också utvecklingspaket (använd med --aur)

en: also upgrade packages installed from AUR
sv: uppgradera även paket som har installerats från AUR

en: and --no-clone option will be enforced
sv: och --no-clone alternativ kommer att verkställas

en: build directory (use with --aur), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
sv: bygg katalogen (använd med --aur), om ingen katalog angetts, kommer en befintlig katalog i pamac.conf att användas istället

en: build directory (use with --devel), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
sv: bygg katalogen (använd med --devel), om ingen katalog angetts, kommer en befintlig katalog i pamac.conf att användas istället

en: build directory, if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
sv: bygg katalog, om ingen katalog har angetts kommer befintlig katalog i pamac.conf användas att istället

en: bypass any and all confirmation messages
sv: kringgå alla bekräftelsemeddelanden

en: check for updates
sv: leta efter uppdateringar

en: dir
sv: katalog

en: disable package downgrades
sv: inaktivera paketnedgraderingar

en: do not check development packages updates
sv: leta inte efter uppdateringar för utvecklarpaket

en: do not check for updates
sv: kolla inte efter uppdateringar

en: do not check updates in AUR
sv: leta inte efter uppdateringar i AUR

en: do not clone build files from AUR, only use local files
sv: klona ej byggfiler från AUR, använd enbart lokala filer

en: do not keep built packages in cache after installation
sv: Behåll inte byggpaket i cache efter installation

en: do not print any output
sv: skriv inte ut någon output

en: do not refresh the databases
sv: uppdatera inte databaserna

en: do not remove dependencies that are not required by other packages
sv: ta inte bort paket även om de inte behövs av andra paket längre

en: do not remove files, only find candidate packages
sv: ta inte bort filer, bara hitta kandidatpaket

en: do not search in AUR
sv: sök inte i AUR

en: do not upgrade development packages
sv: uppgradera inte utvecklarpaket

en: do not upgrade packages installed from AUR
sv: uppgradera ej paket installerade från AUR

en: download all packages but do not install/upgrade anything
sv: hämta alla paket men installera/uppdatera ej

en: enable package downgrades
sv: aktivera paketnedgraderingar

en: every 12 hours
sv: var 12:e timme

en: every 3 hours
sv: var 3:e timme

en: every 6 hours
sv: var 6:e timme

en: every day
sv: varje dag

en: every week
sv: varje vecka

en: failed to retrieve some files
sv: misslyckades med att hämta vissa filer

en: file(s)
sv: fil(er)

en: force the refresh of the databases
sv: forcera en uppdatering av databaserna

en: glob
sv: matchning

en: group(s)
sv: grupp(er)

en: if possible, remove %s and retry
sv: om möjligt, ta bort %s och försök igen

en: if this file is not needed, remove it and retry
sv: om denna fil inte behövs, ta bort den och försök igen

en: ignore a package upgrade, multiple packages can be specified by separating them with a comma
sv: Ignorera en paketuppgradering, flertal paket kan anges genom att separera dem med ett kommatecken

en: ignore files backup
sv: ignorera backup av filer

en: installing %1$s (%2$s) breaks dependency '%3$s' required by %4$s
sv: installering av %1$s (%2$s)  åsidosätter beroendet '%3$s' som krävs av %4$s

en: keep built packages in cache after installation
sv: behåll byggda paket i cache efter installationen

en: key %s could not be imported
sv: nyckel %s kunde ej importeras

en: list all packages available in the given repos, if no repo is given list all repos
sv: lista alla tillgängliga paket i de angivna förråden, om inget förråd har angetts, visa alla förråd

en: list all packages that are members of the given groups, if no group is given list all groups
sv: lista alla paket som är medlemmar av de angivna grupperna, om ingen grupp har angetts, lista alla grupper

en: list explicitly installed packages
sv: lista särskilt installerade paket

en: list files owned by the given packages
sv: lista filer som ägs av de angivna paketen

en: list installed packages
sv: lista installerade paket

en: list packages that were installed as dependencies but are no longer required by any installed package
sv: lista paket som installerades som besittningar, som ej behövs längre av andra paket

en: list packages that were not found in the repositories
sv: lista paket som ej hittades i förråden

en: mark all packages explicitly installed
sv: markera alla paket särskilt installerade

en: mark all packages installed as a dependency
sv: markera alla paket installerade som ett beroende

en: none
sv: inga

en: number
sv: nummer

en: only print names
sv: skriv bara ut namn

en: only print one line per update
sv: visa endast en rad per uppdatering

en: only print what would be done but do not run the transaction
sv: skriv bara ut vad som skulle göras men kör inte transaktionen

en: only search for installed packages
sv: sök endast efter installerade paket

en: only search for packages in repositories
sv: sök endast efter paket i förråden

en: only target uninstalled packages
sv: inrikta dig bara på avinstallerade paket

en: options
sv: val

en: overwrite conflicting files, multiple patterns can be specified by separating them with a comma
sv: skriv över motstridiga filer, flera mönster kan anges genom att separera dem med ett kommatecken

en: overwrite existing files
sv: skriv över befintliga filer

en: package %s does not have a valid architecture
sv: paketet %s har inte en giltig arkitektur

en: package(s)
sv: Paket

en: remove all build files, the build directory is the one specified in pamac.conf
sv: ta bort alla build-filer, build-katalogen är den som anges i pamac.conf

en: remove all target packages, as well as all packages that depend on one or more target packages
sv: ta bort alla målpaket, såväl som alla paket som är beroende av ett eller flera målpaket

en: remove dependencies that are not required by other packages, if this option is used without package name remove all orphans
sv: ta bort besittningar som ej behövs av andra paket, om detta alternativet används utan ett namn ta bort alla överblivna paket

en: remove packages only if they are not required by any other packages
sv: ta endast bort paket om de inte krävs av andra paket

en: removing %1$s breaks dependency '%2$s' required by %3$s
sv: borttagning av %1$s åsidosätter beroendet '%2$s' som krävs av %3$s

en: removing %s from target list
sv: ta bort %s från mållista

en: repo(s)
sv: förråd

en: search for packages which own the given filenames (filenames can be partial)
sv: sök efter paket som äger de angivna filnamnen (filnamn kan vara ofullständiga)

en: specify how many versions of each package are kept in the cache directory
sv: ange hur många versioner av varje paket som sparas i cachekatalogen

en: target not found: %s
sv: mål ej funnet: %s

en: unable to satisfy dependency '%1$s' required by %2$s
sv: kan ej möta beroende '%1$s' som krävs av %2$s

en: yes
sv: ja

en: you can remove this file and retry
sv: du kan ta bort denna fil och försöka igen
