manjaro-pamac - en to ar translation catalogue (217 entries)

en: Install, update, or remove packages
ar: تنصيب, تحديث, أو إزالة حزم

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
ar: الاستيثاق مطلوب للتنصيب، التحديث، أو حذف الحزم

en: Failed to initialize alpm library
ar: فشل تهيئة مكتبة alpm

en: Synchronizing package databases
ar: تزامن قاعدة بيانات الحزم

en: Failed to synchronize databases
ar: فشل في مزامنة قواعد البيانات

en: Failed to init transaction
ar: فشل تشغيل المعاملات

en: Failed to prepare transaction
ar: فشل في إعداد المعاملة

en: target not found: %s
ar: المستهدف لم يتم العثور عليه: %s

en: package %s does not have a valid architecture
ar: الحزمة %s  ليس لها معمارية صالحة

en: unable to satisfy dependency '%1$s' required by %2$s
ar: غير قادر على الحصول على البرنامج ذو الصلة '%1$s' المطلوب من %2$s

en: Warning
ar: تحذير

en: installing %1$s (%2$s) breaks dependency '%3$s' required by %4$s
ar: تثبيت %1$s (%2$s) يكسر اعتماديات '%3$s' المطلوبة من %4$s

en: Add %s to remove
ar: إضافة %s لإزالة

en: if possible, remove %s and retry
ar: إذا كان ممكناً، احذف %s و حاول من جديد

en: removing %1$s breaks dependency '%2$s' required by %3$s
ar: حذف %1$sيكسر اعتماديات '%2$s' المطلوبة من %3$s

en: %1$s and %2$s are in conflict
ar: %1$s و %2$s متعارضان

en: %s needs to be removed but it is a locked package
ar: %s تحتاج إلى إزالة لكنها حزمة مقفلة

en: Failed to initialize AUR database
ar: فشل تهيئة قاعدة بيانات AUR

en: removing %s from target list
ar: جار حذف %s من قائمة الهدف

en: A restart is required for the changes to take effect
ar: يجب إعادة التشغيل من أجل تطبيق التغييرات

en: Transaction cancelled
ar: ألغيت المعاملة

en: %1$s exists in both %2$s and %3$s
ar: %1$s موجود في كلٍّ من %2$s و %3$s

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem (owned by %3$s)
ar: %1$s: %2$s موجود بالفعل في نظام الملفات (المملوك من %3$s)

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem
ar: %1$s: %2$s  موجود بالفعل في نظام الملفات

en: if this file is not needed, remove it and retry
ar: إذا كان هذا الملف غير ضرورياً، قم بحذفه و حاول من جديد

en: It has been backed up to %s
ar: تم إنشاء نسخة احتياطية إلى %s

en: Removing invalid files and retrying
ar: جاري حذف الملفات غير الصالحة و المحاولة من جديد

en: %s is invalid or corrupted
ar: %s غير صالح أو معطوب

en: you can remove this file and retry
ar: يمكنك حذف هذا الملف و المحاولة من جديد

en: failed to retrieve some files
ar: فشل الحصول على بعض الملفات

en: Failed to commit transaction
ar: فشل تنفيذ المعاملة

en: Checking dependencies
ar: تفقد الإعتماديات

en: Checking file conflicts
ar: تفقد الملفات المتعاكسة

en: Resolving dependencies
ar: تحليل الإعتماديات

en: Checking inter-conflicts
ar: فحص المشتركة بين الصراعات

en: Installing %s
ar: يثبت %s

en: Upgrading %s
ar: يرقي %s

en: Reinstalling %s
ar: يعيد تثبيت %s

en: Downgrading %s
ar: الرجوع إلى الإصدار السابق %s

en: Removing %s
ar: يزيل %s

en: Checking integrity
ar: تفقد قابلية الإندماج

en: Loading packages files
ar: تحميل الحزم

en: Configuring %s
ar: يضبط %s

en: Error while configuring %s
ar: وقع خطأ أثناء إعداد %s

en: Checking available disk space
ar: فحص مساحة القرص المتوفرة

en: %1$s optionally requires %2$s
ar: %1$s اختياريا يتطلب %2$s

en: Database file for %s does not exist
ar: ملف قاعدة بيانات لل %s غير موجود

en: Checking keyring
ar: فحص حلقة المفاتيح

en: Downloading required keys
ar: تحميل حلقة المفاتيح المطلوبة

en: %1$s installed as %2$s.pacnew
ar: %1$sمثبت كـ  pacnew.%2$s

en: %1$s installed as %2$s.pacsave
ar: %1$s مثبت كـ pacsave.%2$s

en: Running pre-transaction hooks
ar: يشغل السنانير قبل المعاملة

en: Running post-transaction hooks
ar: يشغل السنانير بعد المعاملة

en: Error while running hooks
ar: خطأ عند تشغيل خطافات

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
ar[0]: الثواني المتبقية %lu
ar[1]: الثواني المتبقية %lu
ar[2]: الثواني المتبقية %lu
ar[3]: الثواني المتبقية %lu
ar[4]: الثواني المتبقية %lu
ar[5]: الدقائق المتبقية حوالي %lu

en: Error
ar: خطأ

en: Refreshing %s
ar: ينعش %s

en: AUR
ar:  مستودع العضو

en: Download of %s started
ar: بدأ تحميل %s

en: Downloading %s
ar: ينزّل %s

en: Download of %s finished
ar: تم تحميل %s

en: Authentication failed
ar: فشل الإستوثاق

en: Waiting for another package manager to quit
ar: بانتظار خروج مدير حزم آخر

en: Refreshing mirrors list
ar: يُنعش قائمة المرايا

en: Cloning %s build files
ar: استنساخ %s ملفات البناء

en: Transaction successfully finished
ar: تم إنهاء العملية بنجاح

en: Preparing
ar: تحضير

en: Yes
ar: نعم

en: Nothing to do
ar: لا يوجد شيء للقيام به

en: Building %s
ar: يبني %s

en: Choose optional dependencies for %s
ar: اختيار تبعيات اختياري ل %s

en: Choose a provider for %s
ar: اختيار موفر لل %s

en: Import PGP key
ar: استيراد مفتاح PGP

en: Trust and Import
ar: الوثوق و الاستيراد

en: _Cancel
ar: _ألغ

en: Official Repositories
ar: مستودعات رسمية

en: Repositories
ar: مستودعات

en: Flatpak
ar: حزمة فلاتباك

en: Depends On
ar: يعتمد على

en: Conflicts With
ar: التعارض مع

en: Required By
ar: مطلوب من طرف

en: Replaces
ar: إستبدال

en: Edit build files
ar: تعديل ملفات البناء

en: Total download size
ar: إجمالي حجم التنزيل

en: Save
ar: حفظ

en: _Close
ar: أ_غلق

en: Restart
ar: إعادة تشغيل

en: Install
ar: تثبيت

en: Package Manager
ar: مدير الحزم

en: Install packages from repositories, path or url
ar: تثبيت الحزم من المستودعات, المسار أو الرابط

en: Remove packages
ar: ازالة الحزم

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
ar: بناء الحزم من AUR و تثبيتها مع البرامج المرتبطة بها

en: package(s)
ar: حزمة(حزم)

en: Updates Available
ar: يوجد تحديثات متوافرة

en: Your system is up to date
ar: نظامك محدث إلى آخر إصدار

en: _Quit
ar: _أخرج

en: %u available update | %u available updates
ar[0]: %u تحديثات متوفرة
ar[1]: %u تحديثات متوفرة
ar[2]: %u تحديثات متوفرة
ar[3]: %u تحديثات متوفرة
ar[4]: %u تحديثات متوفرة
ar[5]: %u تحديثات متوفرة

en: Details
ar: تفاصيل

en: No package found
ar: لم يتم العثور على أي حزم

en: Checking for Updates
ar: يلتمس التحديثات

en: Install Local Packages
ar: تثبيت الحزم المحلية

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Alpm Package
ar: حزمة Alpm

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
ar: مدير حزم مع دعم Alpm، AUR، فلاتباك و سناب

en: Snap
ar: سناب

en: %u pending operation | %u pending operations
ar[0]: %u عمليات قيد الانتظار
ar[1]: %u عمليات قيد الانتظار
ar[2]: %u عمليات قيد الانتظار
ar[3]: %u عمليات قيد الانتظار
ar[4]: %u عمليات قيد الانتظار
ar[5]: %u عمليات قيد الانتظار

en: Pending
ar: معلقة

en: All
ar: الجميع

en: Explicitly installed
ar: مثبتة بوضوح

en: Orphans
ar: أيتام

en: Foreign
ar: أجنبي

en: Installed
ar: مثبت

en: Ignored
ar: تم تجاهله

en: Install Reason
ar: سبب التثبيت

en: Installed as a dependency for another package
ar: تثبيت كإعتمادية لحزمة أخرى

en: Mark as explicitly installed
ar: علم مثبت  صراحة

en: Licenses
ar: الرخص

en: Unknown
ar: مجهول

en: Repository
ar: مستودع

en: Package Base
ar: قاعدة حزمة

en: Maintainer
ar: القائم بصيانة

en: First Submitted
ar: ارسل أولا

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Votes
ar: تصويت

en: Out of Date
ar: قديم

en: Groups
ar: مجموعات

en: Packager
ar: محزم

en: Build Date
ar: تاريخ البناء

en: Install Date
ar: تاريخ التثبيت

en: Validated By
ar: تم المصادقة عليه من قبل

en: Backup files
ar: ملفات النسخ الإحتياطية

en: Optional Dependencies
ar: تبعيات اختيارية

en: Optional For
ar: اختياري ل

en: Provides
ar: المزود

en: Make Dependencies
ar: إجراء التبعيات

en: Check Dependencies
ar: تحقق التبعيات

en: Publisher
ar: الناشر

en: Channels
ar: القنوات

en: OS Updates
ar: تحديثات نظام التشغيل

en: Includes performance, stability and security improvements
ar: متضمنة تحسينات الأداء، الاستقرار و ا لأمان

en: Photo & Video
ar: الصور و الفيديوهات

en: Music & Audio
ar: الموسيقى و الصوت

en: Productivity
ar: الانتاجية

en: Communication & News
ar: التواصل و الأخبار

en: Education & Science
ar: التعليم و العلوم

en: Games
ar: ألعاب

en: Utilities
ar: الأدوات

en: Development
ar: تطوير

en: Updates
ar: تحديثات

en: Last refresh
ar: آخر تحديث

en: every 3 hours
ar: كل 3 ساعات

en: every 6 hours
ar: كل 6 ساعات

en: every 12 hours
ar: كل 12 ساعة

en: every day
ar: كل يوم

en: every week
ar: كل أسبوع

en: Worldwide
ar:  حول العالم

en: To delete
ar: حذف

en: Select Build Directory
ar: اختيار مسار البناء

en: _Choose
ar: ــ اختر

en: Choose Ignored Upgrades
ar: اختيار  تجاهل الترقيات

en: Enter a number (default=%d)
ar: أدخل رقمًا (المبدئي=%d)

en: [y/N]
ar: [نعم/لا]

en: y
ar: نعم

en: yes
ar: نعم

en: To upgrade
ar: للترقية

en: To reinstall
ar: لإعادة التثبيت

en: To install
ar: للتثبيت

en: To build
ar: للبناء

en: To downgrade
ar: للتثبيت النسخة الأقدم

en: To remove
ar: للحذف

en: Total installed size
ar: إجمالي الحجم المثبّت

en: Total removed size
ar: إجمالي الحجم المحذوف

en: Available actions
ar: الأفعال المتاحة

en: options
ar: خيارات

en: list installed packages
ar: قائمة الحزم المثبتة

en: overwrite existing files
ar: اعد الكتابة فوق الملفات الموجودة

en: The build directory will be the parent directory, --builddir option will be ignored
ar: دليل البناء سيصبح الدليل الاب الخيار builddir-- سيتجاهل

en: do not clone build files from AUR, only use local files
ar: لا تستنسخ ملفات البناء من AUR استخدم فقط الملفات المحلية

en: Reinstall packages
ar: اعد تثبيت الحزم

en: Exit code is 100 if updates are available
ar: رمز الخروج 100 اذا وجدت التحديثات

en: Upgrade your system
ar: رق نظامك

en: Name
ar: إسم

en: Version
ar: إصدار

en: Description
ar: وصف

en: URL
ar: رابط

en: Installed Size
ar: الحجم المثبت

en: Number of versions of each package to keep in the cache
ar: عدد النسخ التي تُحفظ في الخبيئة لكل حزمة

en: Clean cache
ar: نظّف الخبيئة

en: No
ar: لا

en: Choose a Provider
ar: اختيار مزود

en: Choose
ar: اختار

en: Progress
ar: تقدم

en: Pamac History
ar: سجل Pamac

en: Transaction Summary
ar: موجز العمليات

en: _Apply
ar: _طبّق

en: Refresh databases
ar: ينعش قواعد البيانات

en: View History
ar: مشاهدة السجل

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: About
ar: حول

en: Search
ar: بحث

en: Size
ar: حجم

en: Categories
ar: أصناف

en: Browse
ar: تصفح

en: Remove
ar: حذف

en: Reinstall
ar: إعادة التثبيت

en: Build
ar: بناء

en: Dependencies
ar: تبعيات

en: Files
ar: ملفات

en: Build files
ar: بناء الملفات

en: General
ar: عام

en: Check for updates
ar: التحقق من وجود تحديثات

en: Automatically download updates
ar: نزل التحديثات تلقائيا

en: Check available disk space
ar: التحقق من المساحة المتوفرة على القرص

en: Remove unrequired dependencies
ar: حذف الاعتماديات الغير مطلوبة

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
ar: مستودعات AUR تعرضك لمخاطر ولمشاكل محتملة
    يجب أن يكون مستخدمو AUR على دراية بعملية البناء.

en: Enable AUR support
ar: تفعيل دعم مستودعات AUR

en: Build directory
ar: دليل البناء
