manjaro-pamac - en to da translation catalogue (294 entries)

en: Install, update, or remove packages
da: Installér, opdatér eller fjern pakker

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
da: Autorisation påkrævet for at installere, opdatere eller fjerne pakker

en: Failed to initialize alpm library
da: Kunne ikke initialisere alpm-bibliotek

en: Synchronizing package databases
da: Synkroniserer pakkedatabaser

en: Failed to synchronize databases
da: Synkronisering af databaser fejlede

en: Failed to init transaction
da: Kunne ikke initialisere overførsel

en: Failed to prepare transaction
da: Kunne ikke forberede overførsel

en: target not found: %s
da: mål ikke fundet: %s

en: package %s does not have a valid architecture
da: pakken %s har ikke en gyldig arkitektur

en: Warning
da: Advarsel

en: Add %s to remove
da: Tilføj %s for at fjerne

en: if possible, remove %s and retry
da: Hvis muligt, fjern %s og prøv igen

en: %s needs to be removed but it is a locked package
da: %s skal fjernes, men den er en låst pakke

en: Failed to initialize AUR database
da: Initialisering af AUR database fejlede

en: removing %s from target list
da: fjerner %s fra mål liste

en: Transaction cancelled
da: Overførsel annulleret

en: if this file is not needed, remove it and retry
da: hvis denne fil ikke er påkrævet, fjern den og prøv igen

en: Removing invalid files and retrying
da: Fjerner ugyldige filer og prøver igen

en: %s is invalid or corrupted
da: %s er ugyldig eller ødelagt

en: you can remove this file and retry
da: du kan fjerne denne fil og prøve igen

en: failed to retrieve some files
da: hentning af nogle filer fejlede

en: Failed to commit transaction
da: Kunne ikke gennemføre overførsel

en: Checking dependencies
da: Tjekker afhængigheder

en: Checking file conflicts
da: Tjekker fil-konflikter

en: Resolving dependencies
da: Løser afhængigheder

en: Checking inter-conflicts
da: Tjekker indbyrdes konflikter

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Upgrading %s
da: Opgraderer %s

en: Reinstalling %s
da: Geninstallerer %s

en: Downgrading %s
da: Nedgraderer %s

en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Checking integrity
da: Tjekker integritet

en: Loading packages files
da: Indlæser pakkefiler

en: Configuring %s
da: Konfigurerer %s

en: Error while configuring %s
da: Fejl ved konfigurering af %s

en: Checking available disk space
da: Tjekker tilgængelig diskplads

en: Database file for %s does not exist
da: Databasefilen til %s findes ikke

en: Checking keyring
da: Tjekker nøglering

en: Downloading required keys
da: Downloader påkrævede nøgler

en: Running pre-transaction hooks
da: Kører før-overførselskroge

en: Running post-transaction hooks
da: Kører efter-overførselskroge

en: Error while running hooks
da: Fejl ved kørsel af kroge

en: About %lu second remaining | About %lu seconds remaining
da[0]: Omkring %lu sekund tilbage
da[1]: Omkring %lu sekunder tilbage

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
da[0]: Omkring %lu minut tilbage
da[1]: Omkring %lu minutter tilbage

en: Error
da: Fejl

en: Refreshing %s
da: Genopfrisker %s

en: Download of %s started
da: Hentning af %s startet

en: Downloading %s
da: Downloader %s

en: Download of %s finished
da: Hentning af %s færdig

en: Authentication failed
da: Autentificering mislykket

en: Waiting for another package manager to quit
da: Venter på at en anden pakkehåndtering skal afslutte

en: Timeout expired
da: Tidsgrænse udgået

en: Refreshing mirrors list
da: Genopfrisker mirrorliste

en: Cloning %s build files
da: Kloner %s byggefiler

en: Failed to clone %s build files
da: Kloning af %s byggefiler fejlede

en: Generating %s information
da: Genererer %s information

en: Failed to generate %s information
da: Generering af %s information fejlede

en: Checking %s dependencies
da: Tjekker %s afhængigheder

en: Failed to check %s dependencies
da: Tjek af %s afhængigheder fejlede

en: key %s could not be imported
da: nøgle %s kunne ikke importeres

en: Transaction successfully finished
da: Overførslen er færdig

en: Preparing
da: Forbereder

en: Yes
da: Ja

en: Nothing to do
da: Intet at gøre

en: Failed to build %s
da: Byg af %s fejlede

en: Building %s
da: Bygger %s

en: Choose optional dependencies for %s
da: Vælg valgfrie afhængigheder til %s

en: Choose a provider for %s
da: Vælg en udbyder til %s

en: Import PGP key
da: Importér PGP nøgle

en: Trust and Import
da: Stol på og importér

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Trust %s and import the PGP key
da: Stol på %s og importér PGP nøglen

en: Official Repositories
da: Officielle arkiver

en: Repositories
da: Arkiver

en: Depends On
da: Afhænger af

en: Conflicts With
da: Er i konflikt med

en: Required By
da: Kræves af

en: Replaces
da: Erstatter

en: Edit build files
da: Redigér byggefiler

en: Total download size
da: Samlet downloadstørrelse

en: Edit %s build files
da: Redigér %s byggefiler

en: Save
da: Gem

en: _Close
da: _Luk

en: Install
da: Installer

en: The snap %s was published using classic confinement
da: Snappen af %s blev udgivet med klassisk indskrænkning

en: Install %s anyway
da: Installér %s alligevel

en: Package Manager
da: Pakkehåndtering

en: Install packages from repositories, path or url
da: Installer pakker fra arkiver, sti eller url

en: Remove packages
da: Fjern pakker

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
da: Byg pakker fra AUR og installer dem med deres afhængigheder

en: package(s)
da: pakke(r)

en: _Quit
da: _Afslut

en: %u available update | %u available updates
da[0]: %u tilgængelig opdatering
da[1]: %u tilgængelige opdateringer

en: Details
da: Detaljer

en: No package found
da: Ingen pakke fundet

en: Checking for Updates
da: Søger efter opdateringer

en: Install Local Packages
da: Installer lokale pakker

en: _Open
da: _Åbn

en: Alpm Package
da: Alpm-pakke

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
da: En Pakke Håndterer med Alpm, AUR, Flatpak og Snap support

en: %u pending operation | %u pending operations
da[0]: %u afventende handling
da[1]: %u afventende handlinger

en: Pending
da: Afventer

en: All
da: Alle

en: Explicitly installed
da: Udtrykkeligt installeret

en: Orphans
da: Forældreløse

en: Foreign
da: Fremmed

en: Installed
da: Installeret

en: Install Reason
da: Installationsårsag

en: Installed as a dependency for another package
da: Installeret som en afhængighed af en anden pakke

en: Mark as explicitly installed
da: Markér som udtrykkeligt installeret

en: Licenses
da: Licenser

en: Unknown
da: Ukendt

en: Repository
da: Arkiv

en: Package Base
da: Pakkebase

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: First Submitted
da: Først indsendt

en: Last Modified
da: Sidst ændret

en: Votes
da: Stemmer

en: Out of Date
da: Forældet

en: Groups
da: Grupper

en: Packager
da: Pakkeansvarlig

en: Build Date
da: Byggedato

en: Install Date
da: Installationsdato

en: Backup files
da: Sikkerhedskopieringsfiler

en: Optional Dependencies
da: Valgfrie afhængigheder

en: Optional For
da: Valgfri til

en: Provides
da: Leverer

en: Make Dependencies
da: Skab afhængigheder

en: Check Dependencies
da: Tjek afhængigheder

en: Publisher
da: Udgiver

en: Confined in a Sandbox
da: Indskrænket i en Sandkasse

en: Channels
da: Kanaler

en: Featured
da: Featurede

en: Photo & Video
da: Foto & Video

en: Music & Audio
da: Musik & Lyd

en: Productivity
da: Produktivitet

en: Communication & News
da: Kommunikation & Nyheder

en: Education & Science
da: Uddannelse & Videnskab

en: Games
da: Spil

en: Utilities
da: Værktøjer

en: Development
da: Udvikling

en: Updates
da: Opdateringer

en: To delete
da: At slette

en: %u file | %u files
da[0]: %u fil
da[1]: %u filer

en: Choose Ignored Upgrades
da: Vælg ignorerede opgraderinger

en: Enter a selection (default=%s)
da: Skriv et valg (standard=%s)

en: none
da: ingen

en: Enter a number (default=%d)
da: Indtast et nummer (standard=%d)

en: [y/N]
da: [j/N]

en: y
da: j

en: yes
da: ja

en: Apply transaction
da: Gennemfør overførsel

en: To upgrade
da: Opgraderes

en: To reinstall
da: Geninstalleres

en: To install
da: Installeres

en: To build
da: Bygges

en: To downgrade
da: Nedgraderes

en: To remove
da: Fjernes

en: Total installed size
da: Samlet installeret størrelse

en: Total removed size
da: Samlet fjernet størrelse

en: View %s build files diff
da: Se %s byggefiler forskel

en: No PKGBUILD file found in current directory
da: Ingen PKGBUILD fil blev fundet i nuværende mappe

en: Available actions
da: Tilgængelige handlinger

en: action
da: handling

en: options
da: tilvalg

en: Search for packages or files, multiple search terms can be specified
da: Søg efter pakker eller filer - flere søgetermer kan angives

en: file(s)
da: fil(er)

en: only search for installed packages
da: søg kun efter installerede pakker

en: only search for packages in repositories
da: søg kun efter pakker fra arkiverne

en: also search in AUR
da: søg også i AUR

en: do not search in AUR
da: søg ikke i AUR

en: search for packages which own the given filenames (filenames can be partial)
da: søg efter pakker som ejer de givne filnavne (filnavne kan være delvise)

en: only print names
da: skriv kun navne

en: Display package details, multiple packages can be specified
da: Vis pakkedetaljer - flere pakker kan angives

en: List packages, groups, repositories or files
da: Oplist pakker, grupper, arkiver eller filer

en: group(s)
da: gruppe(r)

en: repo(s)
da: arkiv(er)

en: list installed packages
da: oplist installerede pakker

en: list packages that were installed as dependencies but are no longer required by any installed package
da: oplist pakker som blev installeret som afhængigheder, men ikke længere kræves af nogen installeret pakke

en: list packages that were not found in the repositories
da: oplist pakker som ikke blev fundet i arkiverne

en: list all packages that are members of the given groups, if no group is given list all groups
da: oplist alle pakker som er medlemmer af de givne grupper. Oplist alle grupper hvis der ikke er givet nogen grupper

en: list all packages available in the given repos, if no repo is given list all repos
da: oplist alle pakker som er tilgængelige i de givne arkiver. Hvis der ikke gives noget arkiv, så oplist alle arkiver

en: list files owned by the given packages
da: oplist filer som ejes af de givne pakker

en: Clone or sync packages build files from AUR
da: Klon eller synkronisér pakkers byggefiler fra AUR

en: dir
da: mappe

en: build directory, if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
da: byggemappe. Hvis der ikke er givet nogen, så bruges den der er angivet i pamac.conf-filen

en: also clone needed dependencies
da: klon også krævede afhængigheder

en: do not print any output
da: skriv ingenting

en: overwrite existing files
da: overskriv eksisterende filer

en: If no package name is given, use the PKGBUILD file in the current directory
da: Hvis ingen pakkenavn er givet, så brug PKGBUILD filen i den nuværende mappe

en: The build directory will be the parent directory, --builddir option will be ignored
da: Byggemappen vil være den foregående mappe, --buildir argumentet vil blive ignoreret

en: and --no-clone option will be enforced
da: og --no-clone muligheden vil blive håndhævet

en: keep built packages in cache after installation
da: behold byggede pakker i cachen efter installation

en: do not keep built packages in cache after installation
da: behold ikke byggede pakker i cachen efter installation

en: only print what would be done but do not run the transaction
da: skriv kun hvad der ville ske men kør ikke overførslen

en: do not clone build files from AUR, only use local files
da: klon ikke byggefiler fra AUR, brug kun lokale filer

en: bypass any and all confirmation messages
da: omgå alle bekræftelsesmeddelelser

en: ignore a package upgrade, multiple packages can be specified by separating them with a comma
da: ignorer en pakkeopgradering. Der kan angives flere mønstre ved af adskille dem med et komma

en: overwrite conflicting files, multiple patterns can be specified by separating them with a comma
da: overskriv filer med konflikter. Der kan angives flere mønstre ved af adskille dem med et komma

en: download all packages but do not install/upgrade anything
da: hent alle pakker men installer/opgrader intet

en: mark all packages installed as a dependency
da: markér alle pakker som en afhængighed

en: mark all packages explicitly installed
da: markér alle pakker som udtrykkeligt installeret

en: check for updates
da: søg efter opdateringer

en: do not check for updates
da: søg ikke efter opdateringer

en: Reinstall packages
da: Geninstaller pakker

en: remove packages only if they are not required by any other packages
da: fjern kun pakker hvis de ikke er påkrævet af andre pakker

en: remove dependencies that are not required by other packages, if this option is used without package name remove all orphans
da: fjern afhængigheder som ikke kræves af andre pakker. Hvis tilvalget bruges uden pakkenavn, så fjern alle forælderløse

en: do not remove dependencies that are not required by other packages
da: fjern ikke afhængigheder hvis de ikke er påkrævet af andre pakker

en: ignore files backup
da: ignorér fil sikkehedskopiering

en: Safely check for updates without modifiying the databases
da: Søg sikkert efter opdateringer uden at ændre databaserne

en: Exit code is 100 if updates are available
da: Afslutningskoden er 100 hvis der findes opdateringer

en: build directory (use with --devel), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
da: byggemappe (brug med --devel), hvis ingen mappe er givet vil den der er specificeret i pamac.conf blive brugt

en: also check updates in AUR
da: tjek også opdateringer i AUR

en: do not check updates in AUR
da: tjek ikke efter opdateringer fra AUR

en: only print one line per update
da: skriv kun en linje pr opdatering

en: also check development packages updates (use with --aur)
da: tjek også udviklingspakker opdateringer (brug med --aur)

en: do not check development packages updates
da: tjek ikke efter opdateringer til udviklingspakker

en: Upgrade your system
da: Opgrader dit system

en: force the refresh of the databases
da: gennemtving genopfriskningen af databaserne

en: enable package downgrades
da: aktivér nedgradering af pakker

en: disable package downgrades
da: deaktivér pakke nedgraderinger

en: also upgrade packages installed from AUR
da: opgrader også pakker som er installeret fra AUR

en: do not upgrade packages installed from AUR
da: opgradér ikke pakker installeret fra AUR

en: also upgrade development packages (use with --aur)
da: opgradér også udviklingspakker (brug med --aur)

en: do not upgrade development packages
da: opgradér ikke udviklingspakker

en: build directory (use with --aur), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
da: byggemappe (brug med --aur). Hvis der ikke er givet nogen, så bruges den der er angivet i pamac.conf-filen

en: Clean packages cache or build files
da: Rens pakke caches og byggefiler

en: number
da: nummer

en: specify how many versions of each package are kept in the cache directory
da: definér hvor mange versioner af hver pakke der skal beholdes i cache mappen

en: only target uninstalled packages
da: brug kun ikke-installerede pakker som mål

en: remove all build files, the build directory is the one specified in pamac.conf
da: fjern alle byggefiler, byggemappen er den der er defineret i pamac.conf

en: do not remove files, only find candidate packages
da: fjern ikke filer, find kun pakke kandidater

en: also display all files names
da: vis også alle filnavne

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Installed Size
da: Installeret Størrelse

en: No package owns %s
da: Ingen pakke ejer %s

en: %s is owned by %s
da: %s ejes af %s

en: %u ignored update | %u ignored updates
da[0]: %u ignoreret opdatering
da[1]: %u ignorerede opdateringer

en: Remove only the versions of uninstalled packages
da: Fjern kun versionerne af afinstallerede pakker

en: Number of versions of each package to keep in the cache
da: Antal versioner af hver pakke der skal gemmes i cache

en: Clean cache
da: Ryd cache

en: Clean build files
da: Rens byggefiler

en: Add %s to install
da: Tilføj %s til installering

en: %s is only available from AUR
da: %s er kun tilgængelig fra AUR

en: all
da: alle

en: Add %s to reinstall
da: Tilføj %s til geninstallering

en: No
da: Nej

en: Choose a Provider
da: Vælg en udbyder

en: Choose
da: Vælg

en: Progress
da: Forløb

en: Pamac History
da: Pamac-historik

en: Transaction Summary
da: Overførselsoversigt

en: _Apply
da: _Anvend

en: Refresh databases
da: Genopfrisk databaser

en: View History
da: Vis historik

en: Preferences
da: Præferencer

en: About
da: Om

en: Search
da: Søg

en: Remove all
da: Fjern alle

en: Install all
da: Installér alle

en: Ignore all
da: Ignorér alle

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Relevance
da: Relevans

en: Size
da: Størrelse

en: Date
da: Dato

en: Refresh
da: Genopfrisk:

en: Categories
da: Kategorier

en: Browse
da: Gennemse

en: Launch
da: Kør

en: Remove
da: Fjern

en: Reinstall
da: Geninstaller

en: Build
da: Byg

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Files
da: Filer

en: Reset build files
da: Nulstil byggefiler

en: Build files
da: Byggefiler

en: General
da: Generelt

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: Automatically download updates
da: Download automatisk opdateringer

en: Advanced
da: Advanceret

en: Misconfiguration of these options can lead to system breakage.
    Modify them only if you know what you are doing.
da: Forkert konfiguration af disse muligheder kan føre til et ikke-virkende system.
    Modificér dem kun hvis du ved hvad du laver.

en: Check available disk space
da: Tjek tilgængelig diskplads

en: Remove unrequired dependencies
da: Fjern unødvendige afhængigheder

en: Do not check for updates when installing
da: Tjek ikke efter opdateringer ved installation

en: Enable downgrade
da: Aktivér nedgradering

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
da: AUR er et arkiv som vedligeholdes af fællesskabet, så repræsenterer potientielle risici og problemer.
    Alle AUR-brugere bør være bekendt med byggeprocessen.

en: Enable AUR support
da: Aktivér AUR-understøttelse

en: Check for development packages updates
da: Tjek efter udviklingspakke opdateringer

en: Build directory
da: Byggemappe

en: Flatpak packages are maintained by their publisher.
da: Flatpak pakker er vedligeholdt af deres udgiver

en: Enable Flatpak support
da: Aktivér Ftaltpak support

en: Snap packages are maintained by their publisher.
da: Snap pakker er vedligeholdt af deres udgiver

en: Enable Snap support
da: Aktivér Snap support
