manjaro-pamac - en to fi translation catalogue (355 entries)

en: Install, update, or remove packages
fi: Asenna, päivitä tai poista paketteja

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
fi: Pakettien asennus, päivittäminen, tai poistaminen vaatii todennusta

en: Failed to initialize alpm library
fi: Alpm-kirjaston alustaminen epäonnistui

en: Synchronizing package databases
fi: Synkronoidaan pakettitietokantoja

en: Failed to synchronize databases
fi: Tietokantojen synkronointi epäonnistui

en: Failed to init transaction
fi: Tapahtumaa ei saatu käynnistettyä

en: Failed to prepare transaction
fi: Tapahtumaa ei saatu valmisteltua

en: target not found: %s
fi: kohdetta ei löydetty: %s

en: package %s does not have a valid architecture
fi: pakettilla %s ei ole kelvollista arkkitehtuuria

en: unable to satisfy dependency '%1$s' required by %2$s
fi: puuttuva riippuvuus '%1$s' paketilla %2$s

en: Warning
fi: Varoitus

en: installing %1$s (%2$s) breaks dependency '%3$s' required by %4$s
fi: paketin %1$s (%2$s) asentaminen rikkoo riippuvuuden '%3$s' jonka %4$s vaatii

en: Add %s to remove
fi: Lisää %s poistaaksesi

en: if possible, remove %s and retry
fi: jos mahdollista, poista %s ja yritä uudestaan

en: removing %1$s breaks dependency '%2$s' required by %3$s
fi: paketin %1$s poistaminen rikkoo riippuvuuden '%2$s' jonka %3$s vaatii

en: %1$s and %2$s are in conflict
fi: %1$s ja %2$s ovat ristiriidassa

en: %s needs to be removed but it is a locked package
fi: %s täytyy poistaa mutta se on lukittu paketti

en: Failed to initialize AUR database
fi: AUR-tietokannan alustaminen epäonnistui

en: removing %s from target list
fi: poistetaan %s kohdeluettelosta

en: A restart is required for the changes to take effect
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan jotta muutokset tulevat voimaan

en: Transaction cancelled
fi: Tapahtuma peruttiin

en: %1$s exists in both %2$s and %3$s
fi: %1$s löytyy paketeista %2$s ja %3$s

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem (owned by %3$s)
fi: %1$s: %2$s löytyy jo tiedostojärjestelmästä (%3$s omistuksessa)

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem
fi: %1$s: %2$s löytyy jo tiedostojärjestelmästä

en: if this file is not needed, remove it and retry
fi: jos tätä tiedostoa ei tarvita, poista se ja yritä uudelleen

en: It has been backed up to %s
fi: Se on varmuuskopioitu kohteeseen %s

en: Removing invalid files and retrying
fi: Poistetaan vialliset tiedostot ja yritetään uudelleen

en: %s is invalid or corrupted
fi: %s on viallinen tai vioittunut

en: you can remove this file and retry
fi: voit poistaa tämän tiedoston ja yrittää uudelleen

en: failed to retrieve some files
fi: joidenkin tiedostojen noutaminen epäonnistui

en: Failed to commit transaction
fi: Tapahtumaa ei saatu tehtyä.

en: Checking dependencies
fi: Selvitetään riippuvuuksia

en: Checking file conflicts
fi: Tarkastetaan tiedostoristiriitoja

en: Resolving dependencies
fi: Selvitetään riippuvuuksia

en: Checking inter-conflicts
fi: Tarkistetaan pakettien välisiä ristiriitoja

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

en: Upgrading %s
fi: Päivitetään %s

en: Reinstalling %s
fi: Uudelleenasennetaan %s

en: Downgrading %s
fi: Varhennetaan %s

en: Removing %s
fi: Poistetaan %s

en: Checking integrity
fi: Tarkastetaan eheyttä

en: Loading packages files
fi: Ladataan paketin tiedostoja

en: Configuring %s
fi: Määritetään %s

en: Error while configuring %s
fi: Virhe määritettäessä %s

en: Checking available disk space
fi: Tarkistetaan saatavilla olevaa levytilaa

en: %1$s optionally requires %2$s
fi: %1$s vaatii valinnaisesti paketin %2$s

en: Database file for %s does not exist
fi: Tietokantatiedostoa pakettivarastolle %s ei löydy

en: Checking keyring
fi: Tarkastetaan avainrengasta

en: Downloading required keys
fi: Ladataan vaadittuja avaimia

en: %1$s installed as %2$s.pacnew
fi: %1$s asennettiin tiedostona %2$s.pacnew

en: %1$s installed as %2$s.pacsave
fi: %1$s asennettiin tiedostona %2$s.pacsave

en: Running pre-transaction hooks
fi: Suoritetaan asennusta edeltävät työt

en: Running post-transaction hooks
fi: Suoritetaan asennuksen jälkeiset työt

en: Error while running hooks
fi: Virhe suorittaessa töitä

en: About %lu second remaining | About %lu seconds remaining
fi[0]: Arviolta %lu sekuntia jäljellä
fi[1]: Arviolta %lu sekuntia jäljellä

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
fi[0]: Noin %lu minuutti jäljellä
fi[1]: Noin %lu minuuttia jäljellä

en: Error
fi: Virhe

en: Refreshing %s
fi: Virkistetään %s

en: Download of %s started
fi: %s lataus aloitettu

en: Downloading %s
fi: Ladataan %s

en: Download of %s finished
fi: %s on ladattu

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Waiting for another package manager to quit
fi: Odotetaan toisen pakettienhallintatyökalun lopettavan

en: Timeout expired
fi: Aikakatkaisu vanhentui

en: Refreshing mirrors list
fi: Päivitetään peilipalvelinlistaa

en: Cloning %s build files
fi: Kloonataan %s koontitiedostoja

en: Failed to clone %s build files
fi: %s Koontitiedoston kloonaaminen epäonnistui

en: Generating %s information
fi: Luodaan %s tietoja

en: Failed to generate %s information
fi: Tietojen %s luominen epäonnistui

en: Checking %s dependencies
fi: Tarkistetaan %s riippuvuuksia

en: Failed to check %s dependencies
fi: Riippuvaisuuksien %s tarkistaminen epäonnistui

en: key %s could not be imported
fi: avainta %s ei voitu tuoda

en: Transaction successfully finished
fi: Toimenpide suoritettu onnistuneesti

en: Preparing
fi: Valmistellaan

en: Yes
fi: Kyllä

en: Nothing to do
fi: Ei mitään tehtävää

en: %1$s: ignoring package upgrade (%2$s => %3$s)
fi: %1$s: ohitetaan paketin päivittäminen (%2$s => %3$s)

en: Failed to synchronize AUR database
fi: AUR-tietokannan synkronointi epäonnistui

en: Failed to build %s
fi: Kasaaminen epäonnistui: %s

en: Building %s
fi: Kasataan %s

en: Choose optional dependencies for %s
fi: Valitse valinnaiset riippuvuudet paketille %s

en: Choose a provider for %s
fi: Valitse tarjoaja kohteelle %s

en: Import PGP key
fi: Tuo PGP-avain

en: Trust and Import
fi: Luota ja tuo

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: The PGP key %1$s is needed to verify %2$s source files
fi: PGP-avain %1$s vaaditaan lähdetiedostojen %2$s todentamiseksi

en: Trust %s and import the PGP key
fi: Merkitse luotetuksi, ja tuo PGP-avain %s

en: Official Repositories
fi: Viralliset pakettilähteet

en: Repositories
fi: Pakettivarastot

en: Flatpak
fi: Flatpak-paketit

en: Depends On
fi: Riippuu paketeista

en: Orphan Of
fi: Orpo kohteelle

en: Conflicts With
fi: Ristiriidat

en: Required By
fi: Riippuvuutena paketeille

en: Replaces
fi: Korvaa

en: Edit build files
fi: Muokkaa koontitiedostoja

en: Total download size
fi: Latauksen kokonaiskoko

en: Edit %s build files
fi: Muokkaa %skoontitiedostoja

en: Save
fi: Tallenna

en: _Close
fi: _Sulje

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Install
fi: Asenna

en: The snap %s was published using classic confinement
fi: Snap %s julkistettiin käyttäen perinteistä luomismenetelmää

en: Install %s anyway
fi: Asenna %s joka tapauksessa

en: Package Manager
fi: Paketinhallinta

en: Install packages from repositories, path or url
fi: Asenna paketteja pakettivarastoista, polusta tai URL:ista

en: Remove packages
fi: Poista paketteja

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
fi: Rakenna paketit AUR:ista asentaen ne riippuvaisuuksiensa kanssa

en: package(s)
fi: paketti

en: Updates Available
fi: Päivityksiä saatavilla

en: Your system is up to date
fi: Järjestelmäsi on ajan tasalla

en: _Quit
fi: _Poistu

en: %u available update | %u available updates
fi[0]: %u saatavilla oleva päivitys
fi[1]: %u saatavilla olevaa päivitystä

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: No package found
fi: Pakettia ei löytynyt

en: Checking for Updates
fi: Päivitetään pakettilista

en: Install Local Packages
fi: Asenna paikalliset paketit

en: _Open
fi: _Avaa

en: Alpm Package
fi: Alpm paketti

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
fi: Paketinhallintaohjelma Alpm, AUR, Flatpak ja Snap tuella

en: Snap
fi: Snap-paketit

en: %u pending operation | %u pending operations
fi[0]: %u operaatio odottaa
fi[1]: %u operaatiota odottaa

en: Pending
fi: Odottaa

en: All
fi: Kaikki

en: Explicitly installed
fi: Käyttäjän asentama

en: Orphans
fi: Orvot

en: Foreign
fi: Vieras

en: Installed
fi: Asennettuna

en: Ignored
fi: Ohitetut

en: None
fi: Ei mitään

en: Install Reason
fi: Asennuksen syy

en: Installed as a dependency for another package
fi: Asennettu riippuvuutena toiselle paketille

en: Mark as explicitly installed
fi: Merkitse erikseen asennetuksi

en: Licenses
fi: Lisenssit

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Repository
fi: Pakettivarasto

en: Package Base
fi: Perus paketti

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: First Submitted
fi: Ensimmäinen versio

en: Last Modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Votes
fi: Ääniä

en: Out of Date
fi: Vanhentunut

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Packager
fi: Pakkaaja

en: Build Date
fi: Koontipäivämäärä

en: Install Date
fi: Asennuspäivämäärä

en: Validated By
fi: Kelpoiseksi vahvistaja

en: Backup files
fi: Varmuuskopiot

en: Optional Dependencies
fi: Valinnaiset riippuvuudet

en: Optional For
fi: Valinnainen riippuvuus

en: Provides
fi: Tarjoaa

en: Make Dependencies
fi: Kasaa riippuvuudet

en: Check Dependencies
fi: Tarkista riippuvuudet

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Confined in a Sandbox
fi: Rajoitettu hiekkalaatikkoon

en: Channels
fi: Kanavat

en: OS Updates
fi: Käyttöjärjestelmäpäivitykset

en: Includes performance, stability and security improvements
fi: Sisältää parannuksia suorituskykyyn, vakauteen sekä turvallisuuteen

en: Featured
fi: Suositeltu

en: Photo & Video
fi: Kuva & video

en: Music & Audio
fi: Musiikki ja ääni

en: Productivity
fi: Tuottavuus

en: Communication & News
fi: Viestintä ja uutiset

en: Education & Science
fi: Koulutus ja tiede

en: Games
fi: Pelit

en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: Development
fi: Kehitys

en: Updates
fi: Päivitykset

en: Last refresh
fi: Viimeisin virkistys

en: every 3 hours
fi: 3 tunnin välein

en: every 6 hours
fi: 6 tunnin välein

en: every 12 hours
fi: 12 tunnin välein

en: every day
fi: joka päivä

en: every week
fi: joka viikko

en: Worldwide
fi: Maailmanlaajuinen

en: To delete
fi: Poistettavana

en: %u file | %u files
fi[0]: %u tiedosto
fi[1]: %u tiedostoa

en: Select Build Directory
fi: Valitse koontihakemisto

en: _Choose
fi: _Valitse

en: Choose Ignored Upgrades
fi: Valitse ohitetut päivitykset

en: Enter a selection (default=%s)
fi: Syötä valinta (oletus=%s)

en: none
fi: ei mikään

en: Enter a number (default=%d)
fi: Syötä numero (oletus=%d)

en: [y/N]
fi: [k/N]

en: y
fi: k

en: yes
fi: kyllä

en: Apply transaction
fi: Hyväksy toimenpide

en: [e/y/N]
fi: [m/k/E]

en: To upgrade
fi: Päivitettävät

en: To reinstall
fi: Uudelleenasennettavat

en: To install
fi: Asennettavat

en: To build
fi: Käännettävät

en: To downgrade
fi: Varhennettavat

en: To remove
fi: Poistettavat

en: Total installed size
fi: Koko asennetuna yhteensä

en: Total removed size
fi: Koko poistettuna yhteensä

en: View %s build files diff
fi: Näytä %s koontitiedostojen eroavaisuudet

en: Building packages as dynamic user
fi: Paketteja rakennetaan dynaamisena käyttäjänä

en: Setting build directory to %s
fi: Asetetaan koontihakemistoksi %s

en: No PKGBUILD file found in current directory
fi: PKGBUILD-tiedostoa ei löytynyt nykyisestä hakemistosta

en: Checking development packages updates as root
fi: Tarkastetaan kehityspakettien päivitykset root -käyttäjänä

en: Available actions
fi: Saatavilla olevat toiminnot

en: action
fi: toiminto

en: options
fi: asetukset

en: Search for packages or files, multiple search terms can be specified
fi: Etsi paketteja tai tiedostoja, voit määritellä useampia hakutermejä

en: file(s)
fi: tiedosto(t)

en: only search for installed packages
fi: hae vain asennetuista paketeista

en: only search for packages in repositories
fi: etsi ainoastaan paketteja jotka ovat ohjelmavarastoissa

en: also search in AUR
fi: etsi myös AUR:ista

en: do not search in AUR
fi: älä hae AUR:ista

en: search for packages which own the given filenames (filenames can be partial)
fi: etsi paketteja, joilla on annetut tiedostonimet (tiedostonimet  voivat olla osittaisia)

en: only print names
fi: tulosta vain nimet

en: Display package details, multiple packages can be specified
fi: Näytä paketin yksityiskohtaiset tiedot, useita paketteja voidaan määritellä

en: List packages, groups, repositories or files
fi: Luetteloi paketit, ryhmät, ohjelmavarastot tai tiedostot

en: group(s)
fi: ryhmä(t)

en: repo(s)
fi: pakettivarasto(t)

en: list installed packages
fi: Listaa asennetut paketit

en: list explicitly installed packages
fi: Listaa käyttäjän asentamat paketit

en: list packages that were installed as dependencies but are no longer required by any installed package
fi: luettele paketit jotka olivat asennetut riippuvaisuuksina mutta jotka eivät enää ole minkään asennetun paketin vaatimia

en: list packages that were not found in the repositories
fi: luettele paketit joita ei löytynyt ohjelmavarastoista

en: list all packages that are members of the given groups, if no group is given list all groups
fi: luettele kaikki paketit jotka kuuluvat määrättyyn ryhmään ja mikäli ryhmää ei ole määritelty, luettele kaikki ryhmät

en: list all packages available in the given repos, if no repo is given list all repos
fi: luettele kaikki tarjolla olevat paketit ohjelmavarastoissa, mikäli mitään ohjelmavarastoa ei määritellä, luettele kaikki ohjelmavarastot

en: list files owned by the given packages
fi: luettele tiedostot jotka ovat annettujen pakettien omistuksessa

en: Clone or sync packages build files from AUR
fi: Yhdennä tai synkronisoi pakettien koontitiedostot AUR:ista

en: dir
fi: hak

en: build directory, if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
fi: koontihakemisto; mikäli hakemistoa ei anneta, käytetään pamac.conf:in sisältämää tiedostoa

en: also clone needed dependencies
fi: yhdennä myös tarvittavat riippuvaisuudet

en: do not print any output
fi: älä tulosta mitään ulosantia

en: overwrite existing files
fi: ylikirjoita tiedostot

en: If no package name is given, use the PKGBUILD file in the current directory
fi: mikäli pakettinimeä ei anneta, käytä PKGBUILD-tiedostoa tämänhetkisessä hakemistossa

en: The build directory will be the parent directory, --builddir option will be ignored
fi: Koontihakemisto tulee olemaan emohakemisto, --builddir vaihtoehto tullaan sivuuttamaan

en: and --no-clone option will be enforced
fi: ja --no-clone vaihtoehto toimeenpannaan

en: keep built packages in cache after installation
fi: Säilytä koontipaketit välimuistissa asennuksen jälkeen

en: do not keep built packages in cache after installation
fi: älä säilytä koontipaketteja välimuistissa asennuksen jälkeen

en: only print what would be done but do not run the transaction
fi: tulosta näytille mitä tultaisiin tekemään mutta älä aja toimitusta

en: do not clone build files from AUR, only use local files
fi: älä kloonaa koontitiedostoja AUR:ista, käytä vain paikallisia tiedostoja

en: bypass any and all confirmation messages
fi: ohittaa kaikki vahvistusviestit

en: glob
fi: loraus

en: ignore a package upgrade, multiple packages can be specified by separating them with a comma
fi: sivuuta pakettipäivitys, useita paketteja voidaan määritellä pilkuilla erottelun avulla

en: overwrite conflicting files, multiple patterns can be specified by separating them with a comma
fi: ylikirjoita ristiriidassa olevat tiedostot, useita toimintamalleja voidaan määritellä pilkulla erottelun avulla

en: download all packages but do not install/upgrade anything
fi: lataa kaikki paketit, mutta älä asenna/päivitä mitään

en: mark all packages installed as a dependency
fi: merkitse kaikki asennetut paketit riippuvaisuuksiksi

en: mark all packages explicitly installed
fi: merkitse kaikki paketit erikseen asennetuiksi

en: check for updates
fi: tarkista päivitykset

en: do not check for updates
fi: älä tarkista päivityksiä

en: Reinstall packages
fi: Asenna paketit uudelleen

en: remove packages only if they are not required by any other packages
fi: poista paketit vain siinä tapauksessa että ne eivät ole minkään muiden pakettien vaatimia

en: remove all target packages, as well as all packages that depend on one or more target packages
fi: poista kaikki kohdepaketit, kuten myös kaikki ne paketit jotka ovat riippuvaisia yhdestä tai useammasta kohdepaketista

en: remove dependencies that are not required by other packages, if this option is used without package name remove all orphans
fi: poista riippuvuudet, joita muut paketit eivät vaadi, jos tätä vaihtoehtoa käytetään ilman paketin nimeä, kaikki orvot poistetaan

en: do not remove dependencies that are not required by other packages
fi: älä poista riippuvaisuuksia jotka eivät ole muiden pakettien vaatimia

en: ignore files backup
fi: ohita tiedostojen varmuuskopiointi

en: Safely check for updates without modifiying the databases
fi: Tarkista päivitykset turvallisesti ilman tietokantojen muokkaamista

en: Exit code is 100 if updates are available
fi: Poistumiskoodi on 100 mikäli päivityksiä on tarjolla

en: build directory (use with --devel), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
fi: koontihakemisto (käytä --devel vivun kanssa). Mikäli hakemistoa ei anneta, käytetään pamac.conf:issa määriteltyä

en: also check updates in AUR
fi: tarkista myös päivitykset AUR:ista

en: do not check updates in AUR
fi: älä tarkista päivityksiä AUR:ista

en: only print one line per update
fi: tulosta vain yksi rivi päivitystä kohden

en: also check development packages updates (use with --aur)
fi: tarkista myös kehityspakettien päivitykset (käytä --aur)

en: do not check development packages updates
fi: älä tarkista kehityspakettipäivityksiä

en: Upgrade your system
fi: Päivitä järjestelmäsi

en: force the refresh of the databases
fi: pakota tietokantojen päivitys

en: do not refresh the databases
fi: älä virkistä tietokantoja

en: enable package downgrades
fi: ota pakettien vanhentaminen käyttöön

en: disable package downgrades
fi: ota pois pakettien vanhentaminen

en: also upgrade packages installed from AUR
fi: päivitä myös AUR:ista asennetut paketit

en: do not upgrade packages installed from AUR
fi: älä päivitä AUR:ista asennettuja paketteja

en: also upgrade development packages (use with --aur)
fi: päivitä myös kehityspaketit (käytä --aur vivun kanssa)

en: do not upgrade development packages
fi: älä päivitä kehityspaketteja

en: build directory (use with --aur), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
fi: koontihakemisto (käytä --aur vivun kanssa). Mikäli hakemistoa ei anneta, käytetään pamac.conf:issa määriteltyä

en: Clean packages cache or build files
fi: Tyhjennä pakettien välimuisti ja koontitiedostot

en: number
fi: numero

en: specify how many versions of each package are kept in the cache directory
fi: määritä, kuinka monta versiota kustakin paketista säilytetään välimuistihakemistossa

en: only target uninstalled packages
fi: keskity vain poistettuihin paketteihin

en: remove all build files, the build directory is the one specified in pamac.conf
fi: poista kaikki koontitiedostot, koontihakemisto on määritetty pamac.conf tiedostossa

en: do not remove files, only find candidate packages
fi: älä poista tiedostoja, etsi vain ehdokaspaketit

en: also display all files names
fi: näytä myös kaikkien tiedostojen nimet

en: Name
fi: Nimi

en: Version
fi: Versio

en: Description
fi: Kuvaus

en: Installed Size
fi: Asennetun koko

en: No package owns %s
fi: %s :sta ei omista yksikään paketti

en: %s is owned by %s
fi: %s :n omistaa %s

en: %u ignored update | %u ignored updates
fi[0]: %u sivuutti päivityksen
fi[1]: %u sivuutti päivitykset

en: Remove only the versions of uninstalled packages
fi: Poista vain asentamattomien pakettien versiot

en: Number of versions of each package to keep in the cache
fi: Paketin versioiden määrä joka säilytetään välimuistissa

en: Clean cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clean build files
fi: Tyhjennä koontitiedostot

en: Add %s to install
fi: Lisää %s asentaaksesi

en: %s is only available from AUR
fi: %s on saatavilla vain AUR:ista

en: There is %1$u member in group %2$s | There are %1$u members in group %2$s
fi[0]: Ryhmässä %2$s on %1$u jäsen
fi[1]: Ryhmässä %2$s on %1$u jäsentä

en: all
fi: kaikki

en: Add %s to reinstall
fi: Lisää %s uudelleenasentamista varten

en: Install %1$s from %2$s
fi: Asenna %1$s kohteesta %2$s

en: No
fi: Ei

en: Choose a Provider
fi: Valitse toimittaja

en: Choose
fi: Valitse

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Pamac History
fi: Pamacin historia

en: Transaction Summary
fi: Toimenpiteiden yhteenveto

en: _Apply
fi: _hyväksy

en: Software Mode
fi: Ohjelmistotila

en: Refresh databases
fi: Päivitä tietokannat

en: View History
fi: Näytä historia

en: Preferences
fi: Asetukset

en: About
fi: Tietoja

en: Search
fi: Etsi

en: Remove all
fi: Poista kaikki

en: Install all
fi: Asenna kaikki

en: Ignore all
fi: Sivuuta kaikki

en: Sort by
fi: Lajittelutapa

en: Relevance
fi: Tärkeys

en: Size
fi: Koko

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Browse
fi: Selaa

en: Launch
fi: Käynnistä

en: Remove
fi: Poista

en: Reinstall
fi: Asenna uudelleen

en: Build
fi: Koonti

en: Dependencies
fi: Riippuvuudet

en: Files
fi: Tiedostot

en: Reset build files
fi: Nollaa koontitiedostot

en: Build files
fi: Koontitiedostot

en: General
fi: Yleiset

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Updates check frequency
fi: Päivityksiä tarkistetaan

en: Automatically download updates
fi: Lataa päivitykset automaattisesti

en: Upgrade the system at shutdown
fi: Päivitä järjestelmä sammutuksen yhteydessä

en: Hide tray icon when no update
fi: Piilota ilmaisinalueen kuvake kun ei ole päivitettävää

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Parallel downloads
fi: Yhtäaikaisia latauksia

en: Use mirrors from
fi: Käytä peilipalvelimia sijainnista

en: Refresh Mirrors
fi: Päivitä peilipalvelimet

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Number of versions of each package to keep
fi: Paketin versioiden määrä joka säilytetään

en: Remove only the uninstalled packages
fi: Poista vain asentamattomat paketit

en: Clean
fi: Puhdista

en: Advanced
fi: Kehittyneet

en: Misconfiguration of these options can lead to system breakage.
    Modify them only if you know what you are doing.
fi: Näiden asetusten virheellinen määritys voi johtaa järjestelmän rikkoutumiseen.
    Muokkaa niitä vain, jos tiedät mitä teet.

en: Check available disk space
fi: Tarkista käytettävissä oleva levytila

en: Remove unrequired dependencies
fi: Poista ei-vaaditut riippuvuudet

en: Do not check for updates when installing
fi: Älä tarkista päivityksiä asennettaessa

en: Enable downgrade
fi: Ota vanhentaminen käyttöön

en: Ignored upgrades
fi: Ohitetut päivitykset

en: Third Party
fi: Kolmas osapuoli

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
fi: AUR on yhteisön ylläpitämä pakettilähde, joten se voi tuoda tietoturvariskejä ja ongelmia.
    Kaikkien AUR-käyttäjän pitäisi tuntea pakettien teko prosessi.

en: Enable AUR support
fi: Ota AUR-tuki käyttöön

en: Keep built packages
fi: Säilytä koontipaketit

en: Check for development packages updates
fi: Tarkista kehityspakettien päivitykset

en: Build directory
fi: Koontihakemisto

en: Flatpak packages are maintained by their publisher.
fi: Flatpak-paketteja ylläpitää julkaisija.

en: Enable Flatpak support
fi: Ota Flatpak-tuki käyttöön

en: Snap packages are maintained by their publisher.
fi: Snap-paketteja ylläpitää niiden julkaisija.

en: Enable Snap support
fi: Ota Snap-tuki käyttöön
