manjaro-pamac - en to ie translation catalogue (247 entries)

en: Install, update, or remove packages
ie: Installar, remover e actualisar paccages

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
ie: Autentication es besonat por installar, remover e actualisar paccages

en: Failed to initialize alpm library
ie: Ne successat inicialisar li biblioteca alpm

en: Synchronizing package databases
ie: Sincronisante bases de paccages

en: Failed to synchronize databases
ie: Ne successat sincronisar li bases

en: Failed to init transaction
ie: Ne successat incialisar li transaction

en: Failed to prepare transaction
ie: Ne successat preparar li transaction

en: package %s does not have a valid architecture
ie: paccage %s ne have un valid architectura

en: Warning
ie: Avise

en: %s needs to be removed but it is a locked package
ie: %s deve esser removet, ma it es fixat

en: Failed to initialize AUR database
ie: Ne successat incialisar li base de AUR

en: Transaction cancelled
ie: Transaction anullat

en: if this file is not needed, remove it and retry
ie: si ti-ci file ne es besonat, remove it e repena denov

en: Removing invalid files and retrying
ie: Removente ínvalid files e repenante

en: %s is invalid or corrupted
ie: %s es ínvalid o coruptet

en: you can remove this file and retry
ie: vu posse remover ti file e repena denov

en: failed to retrieve some files
ie: ne successat obtener alcun files

en: Failed to commit transaction
ie: Ne successat cometter li transaction

en: Checking dependencies
ie: Control de dependenties

en: Checking file conflicts
ie: Control de conflictes de files

en: Resolving dependencies
ie: Resolution de dependenties

en: Checking inter-conflicts
ie: Control de mutual conflictes

en: Installing %s
ie: Installante %s

en: Upgrading %s
ie: Actualisante %s

en: Reinstalling %s
ie: Reinstallante %s

en: Downgrading %s
ie: Desactualisante %s

en: Removing %s
ie: Removente %s

en: Checking integrity
ie: Control de integritá

en: Loading packages files
ie: Descargante files de paccages

en: Configuring %s
ie: Configuration de %s

en: Error while configuring %s
ie: Un errore evenit configurante %s

en: Checking available disk space
ie: Control del disc-spacie disponibil

en: Checking keyring
ie: Control del porta-clave

en: Downloading required keys
ie: Descargante li besonat claves

en: About %lu second remaining | About %lu seconds remaining
ie[0]: Circa %lu seconde remane
ie[1]: Circa %lu secondes remane

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
ie[0]: Circa %lu minute remane
ie[1]: Circa %lu minutes remane

en: Error
ie: Errore

en: Refreshing %s
ie: Refriscante %s

en: Download of %s started
ie: Descarga de %s iniciat

en: Downloading %s
ie: Descargante %s

en: Download of %s finished
ie: Descarga de %s compleet

en: Authentication failed
ie: Autentication ne successat

en: Refreshing mirrors list
ie: Refriscante li liste de spegules

en: Cloning %s build files
ie: Clonante li files de construction de %s

en: Checking %s dependencies
ie: Control de dependenties de %s

en: Failed to check %s dependencies
ie: Ne successat controlar dependenties de %s

en: key %s could not be imported
ie: ne successat importar li clave %s

en: Transaction successfully finished
ie: Li transaction completat successosimen

en: Preparing
ie: Preparante

en: Nothing to do
ie: Necós a far

en: Failed to build %s
ie: Ne successat constructer %s

en: Building %s
ie: Construction de %s

en: Choose optional dependencies for %s
ie: Selecte facultativ dependenties de %s

en: Choose a provider for %s
ie: Selecte un provisor por %s

en: Import PGP key
ie: Importar un clave PGP...

en: Trust and Import
ie: Fider e importar

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: Trust %s and import the PGP key
ie: Fider a «%s» e importar li clave PGP

en: Official Repositories
ie: Oficial repositorias

en: Repositories
ie: Repositorias

en: Depends On
ie: Depende de

en: Orphan Of
ie: Orfan de

en: Conflicts With
ie: Conflicte con

en: Required By
ie: Besonat per

en: Replaces
ie: Substitue

en: Edit build files
ie: Redacter files de construction

en: Total download size
ie: Total grandore de descarga

en: Edit %s build files
ie: Redacter files de construction de %s

en: Save
ie: Gardar

en: _Close
ie: _Cluder

en: Restart
ie: Reiniciar

en: Install
ie: Installar

en: The snap %s was published using classic confinement
ie: Li snap-paccage %s esset publicat con li classic confinament

en: Install %s anyway
ie: Installar %s sin egard

en: Package Manager
ie: Gerente de paccages

en: Remove packages
ie: Remover paccages

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
ie: Constructer paccages de AUR e installar les con lor dependenties

en: package(s)
ie: paccage(s)

en: Updates Available
ie: Actualisamentes es disponibil

en: _Quit
ie: S_urtir

en: %u available update | %u available updates
ie[0]: %u disponibil actualisament
ie[1]: %u disponibil actualisamentes

en: Details
ie: Detallies

en: No package found
ie: Null paccage trovat

en: Checking for Updates
ie: Controlante actualisamentes

en: Install Local Packages
ie: Installar local paccages

en: _Open
ie: _Aperter

en: Alpm Package
ie: Paccage alpm

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
ie: Un gerente de paccages que subtene Alpm, AUR, Flatpak e Snap

en: %u pending operation | %u pending operations
ie[0]: %u operation in linea
ie[1]: %u operationes in linea

en: Pending
ie: In linea

en: All
ie: Omni

en: Explicitly installed
ie: Installat explicitmen

en: Orphans
ie: Orfanes

en: Foreign
ie: Foren

en: Installed
ie: Installat

en: Ignored
ie: Ignorat

en: Install Reason
ie: Cause de installation

en: Installed as a dependency for another package
ie: Installat quam un dependentie de altri paccage

en: Mark as explicitly installed
ie: Marcar quam intentionalmen installat

en: Licenses
ie: Licenties

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Repository
ie: Repositoria

en: Package Base
ie: Base de paccages

en: Maintainer
ie: Mantenetor

en: First Submitted
ie: Introductet

en: Last Modified
ie: Modificat

en: Out of Date
ie: Obsolet

en: Groups
ie: Gruppes

en: Packager
ie: Paccator

en: Build Date
ie: Constructet

en: Install Date
ie: Installat

en: Backup files
ie: Files de reserve

en: Optional Dependencies
ie: Facultativ dependenties

en: Optional For
ie: Facultativ por

en: Provides
ie: Provide

en: Make Dependencies
ie: Dependenties por construction

en: Check Dependencies
ie: Control de dependenties

en: Publisher
ie: Publicator

en: Confined in a Sandbox
ie: Confinat in un sanduore

en: Channels
ie: Canales

en: OS Updates
ie: Actualisamentes del SO

en: Includes performance, stability and security improvements
ie: Include amelioration de productivitá, stabilitá e securitá

en: Featured
ie: Recomandat

en: Photo & Video
ie: Foto e video

en: Music & Audio
ie: Musica e audio

en: Productivity
ie: Productivitá

en: Communication & News
ie: Communication e novas

en: Education & Science
ie: Education e scientie

en: Games
ie: Ludes

en: Utilities
ie: Utensiles

en: Development
ie: Developation

en: Updates
ie: Actualisamentes

en: Last refresh
ie: Refriscat

en: every 3 hours
ie: chascun 3 hores

en: every 6 hours
ie: chascun 6 hores

en: every 12 hours
ie: chascun 12 hores

en: every day
ie: chascun die

en: every week
ie: chascun semane

en: Worldwide
ie: Universal

en: To delete
ie: A deleter

en: Select Build Directory
ie: Selecter li fólder de construction

en: _Choose
ie: _Selecter

en: Choose Ignored Upgrades
ie: Selecter ignorat actualisamentes

en: none
ie: null

en: [e]
ie: [r]

en: Apply transaction
ie: Applicar li transaction

en: [e/y/N]
ie: [r/y/N]

en: e
ie: r

en: To upgrade
ie: A actualisar

en: To reinstall
ie: A reinstallar

en: To install
ie: A installar

en: To build
ie: A constructer

en: To downgrade
ie: A desactualisar

en: To remove
ie: A remover

en: Total installed size
ie: Total grandore installat

en: Total removed size
ie: Total grandore removet

en: View %s build files diff
ie: Monstrar li differentie de files de construction de %s

en: No PKGBUILD file found in current directory
ie: Null file PKGBUILD esset trovat in li actual fólder

en: Available actions
ie: Disponibil actiones

en: options
ie: optiones

en: only search for installed packages
ie: serchar solmen inter installat paccages

en: only search for packages in repositories
ie: serchar solmen in repositorias

en: also search in AUR
ie: anc serchar in AUR

en: do not search in AUR
ie: ne serchar in AUR

en: group(s)
ie: gruppe(s)

en: list installed packages
ie: listar li installat paccages

en: Clone or sync packages build files from AUR
ie: Clonar o sincronisar li files de construction de AUR

en: dir
ie: fólder

en: overwrite existing files
ie: superscrir existent files

en: do not keep built packages in cache after installation
ie: ne retener li constructet paccages in li cache pos li installation

en: mark all packages installed as a dependency
ie: marcar omni installat paccages quam dependenties

en: mark all packages explicitly installed
ie: marcar omni paccages quam intentionalmen installat

en: check for updates
ie: controlar actualisamentes

en: do not check for updates
ie: ne controlar actualisamentes

en: Reinstall packages
ie: Reinstallar paccages

en: also check updates in AUR
ie: anc controlar actualisamentes de AUR

en: do not check updates in AUR
ie: ne controlar actualisamentes de AUR

en: Upgrade your system
ie: Actualisar vor sistema

en: Clean packages cache or build files
ie: Vacuar li cache de paccages o de files de construction

en: number
ie: númere

en: Name
ie: Nómine

en: Description
ie: Descrition

en: Installed Size
ie: Grandore installat

en: No package owns %s
ie: Null paccage possede %s

en: %s is owned by %s
ie: %s es possedet de %s

en: %u ignored update | %u ignored updates
ie[0]: %u ignorat actualisament
ie[1]: %u ignorat actualisamentes

en: Remove only the versions of uninstalled packages
ie: Remover solmen li versiones de deinstallat paccages

en: Number of versions of each package to keep in the cache
ie: Númere de versiones de chascun paccage quel es preservat in li cache

en: Clean cache
ie: Vacuar li cache

en: Clean build files
ie: Effaciar files de construction

en: %s is only available from AUR
ie: %s es disponibil solmen in AUR

en: all
ie: omni

en: Choose a Provider
ie: Selecter un provisor

en: Choose
ie: Selecter

en: Progress
ie: Progresse

en: Pamac History
ie: Diarium de pamac

en: Transaction Summary
ie: Compendie del transaction

en: _Apply
ie: _Applicar

en: Software Mode
ie: Mode de applicationes

en: Refresh databases
ie: Refriscar li bases

en: View History
ie: Monstrar li diarium

en: Preferences
ie: Preferenties

en: About
ie: Pri

en: Search
ie: Serchar

en: Remove all
ie: Remover omni

en: Install all
ie: Installar omni

en: Ignore all
ie: Ignorar omni

en: Sort by
ie: Ordinar secun

en: Relevance
ie: Relevantie

en: Size
ie: Grandore

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Browse
ie: Trovar

en: Launch
ie: Lansar

en: Remove
ie: Remover

en: Reinstall
ie: Reinstallar

en: Build
ie: Constructer

en: Dependencies
ie: Dependenties

en: Reset build files
ie: Reverter files de construction

en: Build files
ie: Files de construction

en: Check for updates
ie: Controlar actualisamentes

en: Updates check frequency
ie: Frequentie de control de actualisamentes

en: Automatically download updates
ie: Descargar actualisamentes automaticmen

en: Hide tray icon when no update
ie: Celar li icone sin actualisamentes

en: Downloads
ie: Descargas

en: Parallel downloads
ie: Parallel descargas

en: Use mirrors from
ie: Usar spegules de

en: Refresh Mirrors
ie: Refriscar li spegules

en: Number of versions of each package to keep
ie: Númere de versiones de chascun paccage por preservar

en: Remove only the uninstalled packages
ie: Remover solmen li deinstallat paccages

en: Clean
ie: Vacuar

en: Advanced
ie: Avansat

en: Misconfiguration of these options can lead to system breakage.
    Modify them only if you know what you are doing.
ie: Misconfiguration de ti parametres posse rupter li sistema.
    Modifica les solmen si vu save que vu fa.

en: Check available disk space
ie: Controlar li disc-spacie disponibil

en: Remove unrequired dependencies
ie: Remover ínbesonat dependenties

en: Do not check for updates when installing
ie: Ne controlar actualisamentes ante que installar

en: Enable downgrade
ie: Permisser desactualisation

en: Ignored upgrades
ie: Ignorat actualisamentes

en: Third Party
ie: 3-im partise

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
ie: AUR es un comunal repositoria, dunc it imine riscas e problemas.
    Omni usatores de AUR deve conosser li processu de construction.

en: Enable AUR support
ie: Activar li supporte de AUR

en: Keep built packages
ie: Retener li constructet paccages

en: Check for development packages updates
ie: Controlar actualisamentes de paccages essent developat

en: Build directory
ie: Fólder de construction

en: Flatpak packages are maintained by their publisher.
ie: Paccages flatpak es mantenet de su publicator.

en: Enable Flatpak support
ie: Activar supporte de Flatpak

en: Snap packages are maintained by their publisher.
ie: Paccages snap es mantenet de su publicator.

en: Enable Snap support
ie: Activar supporte de Snap
