manjaro-pamac - en to ja translation catalogue (346 entries)

en: Install, update, or remove packages
ja: パッケージのインストール、アップデート、削除

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
ja: パッケージのインストール、アップデート、削除には認証が必要です

en: Failed to initialize alpm library
ja: Alpmライブラリの初期化に失敗しました

en: Synchronizing package databases
ja: パッケージのデータベースを同期しています

en: Failed to synchronize databases
ja: データベースの同期に失敗しました

en: Failed to init transaction
ja: トランザクションの初期化に失敗しました

en: Failed to prepare transaction
ja: トランザクションの準備に失敗しました

en: target not found: %s
ja: ターゲットが見つかりません: %s

en: package %s does not have a valid architecture
ja: パッケージ %s は有効なアーキテクチャではありません

en: unable to satisfy dependency '%1$s' required by %2$s
ja: '%2$s' に必要な依存関係 '%1$s' を満たすことができません

en: Warning
ja: 警告

en: installing %1$s (%2$s) breaks dependency '%3$s' required by %4$s
ja: %1$s (%2$s) をインストールすると、%4$s に必要な依存関係 '%3$s' が壊れます

en: Add %s to remove
ja: %s を削除に追加する

en: if possible, remove %s and retry
ja: 可能であれば、%s を削除してリトライしてください

en: removing %1$s breaks dependency '%2$s' required by %3$s
ja: %1$s を削除すると、%3$s に必要な依存関係 '%2$s' が壊れます

en: %1$s and %2$s are in conflict
ja: %1$s と %2$s が競合しています

en: %s needs to be removed but it is a locked package
ja: %s を削除する必要がありますが、ロックされています

en: Failed to initialize AUR database
ja: AUR データベースの初期化に失敗しました

en: removing %s from target list
ja: ターゲットリストから %s を削除しています

en: A restart is required for the changes to take effect
ja: 変更を有効にするには再起動が必要です

en: Transaction cancelled
ja: トランザクションがキャンセルされました

en: %1$s exists in both %2$s and %3$s
ja: %1$s は %2$s と %3$s の両方に存在します

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem (owned by %3$s)
ja: %1$s: %2$s はすでにファイルシステムに存在します（%3$s が所有）

en: %1$s: %2$s already exists in filesystem
ja: %1$s: %2$s はすでにファイルシステムに存在します

en: if this file is not needed, remove it and retry
ja: このファイルが不要な場合は、削除してリトライしてください

en: It has been backed up to %s
ja: %s にバックアップされています

en: Removing invalid files and retrying
ja: 無効なファイルを削除してリトライしています

en: %s is invalid or corrupted
ja: %s は無効もしくは壊れています

en: you can remove this file and retry
ja: このファイルを削除してリトライできます

en: failed to retrieve some files
ja: 一部のファイルを取得できませんでした

en: Failed to commit transaction
ja: トランザクションのコミットに失敗しました

en: Checking dependencies
ja: 依存を確認しています

en: Checking file conflicts
ja: 競合を確認しています

en: Resolving dependencies
ja: 依存関係を解決しています

en: Checking inter-conflicts
ja: 内部の競合を確認しています

en: Installing %s
ja: %s をインストールしています

en: Upgrading %s
ja: %s をアップグレードしています

en: Reinstalling %s
ja: %s を再インストールしています

en: Downgrading %s
ja: %s をダウングレードしています

en: Removing %s
ja: %s を削除しています

en: Checking integrity
ja: 整合性を確認しています

en: Loading packages files
ja: パッケージファイルをロードしています

en: Configuring %s
ja: %s を設定しています

en: Error while configuring %s
ja: %s の設定中にエラーが発生しました

en: Checking available disk space
ja: 使用可能なディスク容量を確認しています

en: %1$s optionally requires %2$s
ja: %1$s にはオプションで %2$s が必要です

en: Database file for %s does not exist
ja: %s のデーターベースファイルが存在しません

en: Checking keyring
ja: キーリングを確認しています

en: Downloading required keys
ja: 必要なキーをダウンロードしています

en: %1$s installed as %2$s.pacnew
ja: %1$s は %2$s.pacnew としてインストールされました

en: %1$s installed as %2$s.pacsave
ja: %1$s は %2$s.pacsave としてインストールされました

en: Running pre-transaction hooks
ja: トランザクション前のフックを実行しています

en: Running post-transaction hooks
ja: トランザクション後のフックを実行しています

en: Error while running hooks
ja: フックの実行中にエラーが発生しました

en: About %lu second remaining | About %lu seconds remaining
ja[0]: 残り約 %lu 秒

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
ja[0]: 残り約 %lu 分

en: Error
ja: エラー

en: Refreshing %s
ja: %s をアップデートしています

en: Download of %s started
ja: %s のダウンロードを開始しました

en: Downloading %s
ja: %s をダウンロードしています

en: Download of %s finished
ja: %s のダウンロードを完了しました

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Waiting for another package manager to quit
ja: 他のパッケージマネージャが終了するのを待っています

en: Timeout expired
ja: タイムアウト期限切れ

en: Refreshing mirrors list
ja: ミラーリストをアップデートしています

en: Cloning %s build files
ja:  %s のビルドファイルを複製しています

en: Failed to clone %s build files
ja: %s ビルドファイルのクローンに失敗しました

en: Generating %s information
ja: %s の情報を生成しています

en: Failed to generate %s information
ja: %s の情報を生成できませんでした

en: Checking %s dependencies
ja: %s の依存を確認しています

en: Failed to check %s dependencies
ja: %s の依存関係を確認できませんでした

en: key %s could not be imported
ja: 鍵 %s をインポートできませんでした

en: Transaction successfully finished
ja: トランザクションが成功しました

en: Preparing
ja: 準備しています

en: Yes
ja: はい

en: Nothing to do
ja: 何もすることがありません

en: %1$s: ignoring package upgrade (%2$s => %3$s)
ja: %1$s: パッケージのアップグレードを無視（%2$s => %3$s）

en: Failed to synchronize AUR database
ja: AUR データベースの同期に失敗しました

en: Failed to build %s
ja: %s のビルドに失敗しました

en: Building %s
ja: %s をビルドしています

en: Choose optional dependencies for %s
ja: %s のオプション依存を選択

en: Choose a provider for %s
ja: %s の提供元を選択

en: Import PGP key
ja: PGP鍵をインポート

en: Trust and Import
ja: 信用とインポート

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: The PGP key %1$s is needed to verify %2$s source files
ja: ソースファイル %2$s を検証するには PGP キー %1$s が必要です

en: Trust %s and import the PGP key
ja: %s を信用してPGP鍵をインポートしますか

en: Official Repositories
ja: 公式リポジトリ

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Depends On
ja: 以下に依存

en: Orphan Of
ja: 以下から孤立している

en: Conflicts With
ja: 以下と競合する

en: Required By
ja: 以下に必要

en: Replaces
ja: 以下を置き換える

en: Edit build files
ja: ビルドファイルの編集

en: Total download size
ja: ダウンロードサイズの合計

en: Edit %s build files
ja: %s ビルドファイルの編集

en: Save
ja: 保存

en: _Close
ja: 閉じる (_C)

en: Restart
ja: 再起動

en: Install
ja: インストール

en: The snap %s was published using classic confinement
ja: スナップ %s は従来の制限を使用して公開されました

en: Install %s anyway
ja: とにかく %s をインストール

en: Package Manager
ja: パッケージマネージャ

en: Install packages from repositories, path or url
ja: リポジトリからパッケージのインストール、パスまたはURL

en: Remove packages
ja: パッケージの削除

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
ja: AUR からパッケージをビルドし、依存パッケージとともにインストールする

en: package(s)
ja: パッケージ

en: Updates Available
ja: 利用可能なアップデート

en: Your system is up to date
ja: お使いのシステムは最新です

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

en: %u available update | %u available updates
ja[0]: %u 個のアップデートがあります

en: Details
ja: 詳細

en: No package found
ja: パッケージが見つかりません

en: Checking for Updates
ja: アップデートがあるか確認しています

en: Install Local Packages
ja: ローカルパッケージをインストール

en: _Open
ja: 開く (_O)

en: Alpm Package
ja: Alpm パッケージ

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
ja: Alpm、AUR、Flatpak、Snap をサポートするパッケージマネージャー

en: %u pending operation | %u pending operations
ja[0]: %u 個の操作を保留しています

en: Pending
ja: 保留

en: All
ja: すべて

en: Explicitly installed
ja: 明示的にインストール

en: Orphans
ja: 孤立

en: Foreign
ja: 外部

en: Installed
ja: インストール済み

en: Ignored
ja: 無視

en: None
ja: なし

en: Install Reason
ja: インストール理由

en: Installed as a dependency for another package
ja: 他のパッケージの依存としてインストール

en: Mark as explicitly installed
ja: 明示的なインストールとしてマーク

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Unknown
ja: 不明

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Package Base
ja: パッケージベース

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: First Submitted
ja: 最初の投稿日

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Votes
ja: 投票数

en: Out of Date
ja: 期限切れ

en: Groups
ja: グループ

en: Packager
ja: パッケージ作成者

en: Build Date
ja: ビルド日

en: Install Date
ja: インストール日

en: Validated By
ja: 次で検証済み

en: Backup files
ja: バックアップファイル

en: Optional Dependencies
ja: オプション

en: Optional For
ja: 以下のオプション

en: Provides
ja: 提供

en: Make Dependencies
ja: 作成時の依存

en: Check Dependencies
ja: 依存を確認

en: Publisher
ja: 発行元

en: Confined in a Sandbox
ja: Sandboxに限定する

en: Channels
ja: チャンネル

en: OS Updates
ja: OSアップデート

en: Includes performance, stability and security improvements
ja: パフォーマンス、安定性、セキュリティの改善が含まれています

en: Featured
ja: おすすめ

en: Photo & Video
ja: 写真とビデオ

en: Music & Audio
ja: 音楽とオーディオ

en: Productivity
ja: 文書

en: Communication & News
ja: 通信とニュース

en: Education & Science
ja: 教育と科学

en: Games
ja: ゲーム

en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: Development
ja: 開発

en: Updates
ja: アップデート

en: Last refresh
ja: 最終更新

en: every 3 hours
ja: 3時間ごと

en: every 6 hours
ja: 6時間ごと

en: every 12 hours
ja: 12時間ごと

en: every day
ja: 1日ごと

en: every week
ja: 1週間ごと

en: Worldwide
ja: 全世界

en: To delete
ja: 以下を削除

en: %u file | %u files
ja[0]: %u ファイル

en: Select Build Directory
ja: ビルドディレクトリを選択

en: _Choose
ja: 選択(_C)

en: Choose Ignored Upgrades
ja: 無視するアップグレードを選択

en: Enter a selection (default=%s)
ja: 選択を入力 (デフォルト=%s)

en: none
ja: なし

en: Enter a number (default=%d)
ja: 番号を入力（デフォルト 1%d）

en: Apply transaction
ja: トランザクションを適用する

en: To upgrade
ja: 以下をアップグレード

en: To reinstall
ja: 以下を再インストール

en: To install
ja: 以下をインストール

en: To build
ja: 以下をビルド

en: To downgrade
ja: 以下をダウングレード

en: To remove
ja: 以下を削除

en: Total installed size
ja: インストールしたパッケージのサイズの合計

en: Total removed size
ja: 削除したパッケージのサイズの合計

en: View %s build files diff
ja: %s ビルドファイルの差分を見る

en: Building packages as dynamic user
ja: 動的ユーザーとしてパッケージをビルドする

en: Setting build directory to %s
ja: ビルドディレクトリを %s に設定する

en: No PKGBUILD file found in current directory
ja: カレントディレクトリにPKGBUILDファイルが存在しません

en: Checking development packages updates as root
ja: root として開発用パッケージの更新を確認する

en: Available actions
ja: 利用可能なアクション

en: action
ja: アクション

en: options
ja: オプション

en: Search for packages or files, multiple search terms can be specified
ja: パッケージやファイルの検索する際、複数の検索語の指定ができます

en: file(s)
ja: ファイル

en: only search for installed packages
ja: インストール済みパッケージのみを検索

en: only search for packages in repositories
ja: リポジトリ内のパッケージのみを検索

en: also search in AUR
ja: AUR も検索する

en: do not search in AUR
ja: AUR を検索しない

en: search for packages which own the given filenames (filenames can be partial)
ja: ファイル名（ファイル名は部分的でも可）によりパッケージを検索

en: only print names
ja: 名前を表示するのみ

en: Display package details, multiple packages can be specified
ja: パッケージの詳細を表示する際、複数のパッケージを指定することができます。

en: List packages, groups, repositories or files
ja: パッケージ、グループ、リポジトリまたはファイルのリスト

en: group(s)
ja: グループ

en: repo(s)
ja: リポジトリ

en: list installed packages
ja: インストール済みパッケージのリスト

en: list explicitly installed packages
ja: 明示的にインストールされたパッケージのリスト

en: list packages that were installed as dependencies but are no longer required by any installed package
ja: 他のパッケージの依存パッケージとしてインストールされたものの、既に他のパッケージから必要とされていないパッケージのリスト

en: list packages that were not found in the repositories
ja: リポジトリに存在しないパッケージのリスト

en: list all packages that are members of the given groups, if no group is given list all groups
ja: 指定されたグループのパッケージをすべてリストにする。グループが指定されていない場合はすべてのグループをリストにする

en: list all packages available in the given repos, if no repo is given list all repos
ja: 指定されたリポジトリで利用できるパッケージをすべてリストにする。リポジトリが指定されていない場合はすべてのリポジトリをリストにする

en: list files owned by the given packages
ja: パッケージに属するファイルのリスト

en: Clone or sync packages build files from AUR
ja: AUR からパッケージのビルドファイルをクローンまたは同期

en: build directory, if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
ja: ビルドを行うディレクトリ、もしデジレクトリが指定されていない場合はpamac.confで指定されたものを使用

en: also clone needed dependencies
ja: 必要な依存パッケージもクローン

en: do not print any output
ja: 出力を表示しない

en: overwrite existing files
ja: 既存のファイルに上書き

en: If no package name is given, use the PKGBUILD file in the current directory
ja: パッケージ名が指定されていない場合は、カレントディレクトリのPKGBUILDファイルを使用します

en: The build directory will be the parent directory, --builddir option will be ignored
ja: ビルドディレクトリは1つ上のディレクトリとなり、--builddir オプションは無視されます

en: and --no-clone option will be enforced
ja: --no-clone オプションを適用します

en: keep built packages in cache after installation
ja: キャッシュ内のビルド済みパッケージをインストール後も保持する

en: do not keep built packages in cache after installation
ja: インストール後はビルド済みパッケージをキャッシュに保持しない

en: only print what would be done but do not run the transaction
ja: 何が行われるかを表示するだけで、トランザクションは実行しない

en: do not clone build files from AUR, only use local files
ja: AUR からビルドファイルをクローンせず、ローカルファイルのみを使用する

en: bypass any and all confirmation messages
ja: すべての確認メッセージを無視する

en: ignore a package upgrade, multiple packages can be specified by separating them with a comma
ja: アップグレードを無視するパッケージ。コンマで区切ることで複数のパッケージを指定できます

en: overwrite conflicting files, multiple patterns can be specified by separating them with a comma
ja: コンフリクトするファイルを上書きする。カンマ区切りで複数のパターンを指定できる

en: download all packages but do not install/upgrade anything
ja: すべてのパッケージをダウンロードするがインストール/アップグレードは行わない

en: mark all packages installed as a dependency
ja: インストールされるすべてのパッケージを依存としてマーク

en: mark all packages explicitly installed
ja: すべてのパッケージを明示的にインストールしたものとしてマーク

en: check for updates
ja: アップデートを確認する

en: do not check for updates
ja: アップデートを確認しない

en: Reinstall packages
ja: パッケージの再インストール

en: remove packages only if they are not required by any other packages
ja: 他のパッケージから必要とされていないもののみ削除

en: remove all target packages, as well as all packages that depend on one or more target packages
ja: すべてのターゲットパッケージと、ターゲットパッケージに依存するすべてのパッケージを削除する

en: remove dependencies that are not required by other packages, if this option is used without package name remove all orphans
ja: 他のパッケージから必要とされていないパッケージを削除する。パッケージ名を指定せずにこのオプションを使うと、孤立したパッケージをすべて削除する

en: do not remove dependencies that are not required by other packages
ja: 他のパッケージから必要とされない依存パッケージを削除しない

en: ignore files backup
ja: ファイルのバックアップを無視

en: Safely check for updates without modifiying the databases
ja: データベースを修正せずに安全にアップデートを確認する

en: Exit code is 100 if updates are available
ja: アップデートがりようできるならば、終了コードは100です。

en: build directory (use with --devel), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
ja: ビルドディレクトリ (--devel と一緒に使う)。ディレクトリの指定がなければ pamac.conf ファイルで指定されたものが使われる

en: also check updates in AUR
ja: AUR パッケージのアップデートも確認する

en: do not check updates in AUR
ja: AUR のアップデートを確認しない

en: only print one line per update
ja: 1つのアップデートにつき1行だけ表示する

en: also check development packages updates (use with --aur)
ja: 開発用パッケージのアップデートも確認する (--aur と一緒に使う)

en: do not check development packages updates
ja: 開発用パッケージのアップデートを確認しない

en: Upgrade your system
ja: システムのアップグレード

en: force the refresh of the databases
ja: 強制的にデータベースをアップデートする

en: do not refresh the databases
ja: データベースをアップデートしない

en: enable package downgrades
ja: パッケージのダウングレードを可能にする

en: disable package downgrades
ja: パッケージのダウングレードを無効にする

en: also upgrade packages installed from AUR
ja: AUR からインストールしたパッケージもアップグレードする

en: do not upgrade packages installed from AUR
ja: AUR からインストールされたパッケージをアップグレードしない

en: also upgrade development packages (use with --aur)
ja: 開発用パッケージもアップグレードする (--aur と共に使用)

en: do not upgrade development packages
ja: 開発用パッケージをアップグレードしない

en: build directory (use with --aur), if no directory is given the one specified in pamac.conf file is used
ja: ビルドディレクトリ (--aur とともに使う)。ディレクトリの指定がない場合は pamac.conf で指定されている場所を使う

en: Clean packages cache or build files
ja: パッケージキャッシュまたはビルドファイルを空にする

en: number
ja: 数字

en: specify how many versions of each package are kept in the cache directory
ja: キャッシュディレクトリに保持する各パッケージのバージョン数を指定する

en: only target uninstalled packages
ja: アンインストール済みのパッケージのみを対象とする

en: remove all build files, the build directory is the one specified in pamac.conf
ja: すべてのビルドファイルを削除します。ビルドディレクトリは pamac.conf で指定されているものです

en: do not remove files, only find candidate packages
ja: ファイルを削除せず、候補パッケージの検索のみを行う

en: also display all files names
ja: すべてのファイル名も表示する

en: Name
ja: 名前

en: Version
ja: バージョン

en: Description
ja: 説明

en: Installed Size
ja: インストールサイズ

en: No package owns %s
ja: %s を持つパッケージがありません

en: %s is owned by %s
ja: %s は  %s に属しています

en: %u ignored update | %u ignored updates
ja[0]: %u 個のアップデートを無視する

en: Remove only the versions of uninstalled packages
ja: アンインストール済みのパッケージのバージョンのみ削除する

en: Number of versions of each package to keep in the cache
ja: キャッシュに保存するパッケージのバージョン数

en: Clean cache
ja: キャッシュを削除

en: Clean build files
ja: ビルドファイルを空にする

en: Add %s to install
ja: %s をインストールに追加する

en: %s is only available from AUR
ja: %s は AUR からのみ利用できます

en: There is %1$u member in group %2$s | There are %1$u members in group %2$s
ja[0]: グループ %2$s には %1$u のメンバーがいます

en: all
ja: すべて

en: Add %s to reinstall
ja: %s を再インストールに追加する

en: Install %1$s from %2$s
ja: %1$s を %2$s からインストール

en: No
ja: いいえ

en: Choose a Provider
ja: 提供元を選択

en: Choose
ja:  選択

en: Progress
ja: 経過

en: Pamac History
ja: Pamacの履歴

en: Transaction Summary
ja: トランザクションの概要

en: _Apply
ja: 適用 (_A)

en: Software Mode
ja: ソフトウェアモード

en: Refresh databases
ja: データベースをアップデート

en: View History
ja: 履歴を見る

en: Preferences
ja: 設定

en: About
ja: このソフトについて

en: Search
ja: 検索

en: Remove all
ja: すべて削除

en: Install all
ja: すべてインストール

en: Ignore all
ja: すべて無視

en: Sort by
ja: ソート

en: Relevance
ja: 関連度

en: Size
ja: サイズ

en: Date
ja: 日付

en: Refresh
ja: アップデート

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Launch
ja: 実行

en: Remove
ja: 削除

en: Reinstall
ja: 再インストール

en: Build
ja: ビルド

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: Files
ja: ファイル

en: Reset build files
ja: ビルドファイルをリセット

en: Build files
ja: ビルドファイル

en: General
ja: 一般

en: Check for updates
ja: アップデートがあるか確認する

en: Updates check frequency
ja: アップデートを確認する頻度

en: Automatically download updates
ja: アップデートを自動的にダウンロード

en: Hide tray icon when no update
ja: 更新がない場合はトレイアイコンを非表示にする

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Parallel downloads
ja: 並行ダウンロード

en: Use mirrors from
ja: 次のミラーを使用する

en: Refresh Mirrors
ja: ミラーをアップデート

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Number of versions of each package to keep
ja: 各パッケージの保持するバージョン数

en: Remove only the uninstalled packages
ja: アンインストール済みのパッケージのみ削除する

en: Clean
ja: 削除

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Misconfiguration of these options can lead to system breakage.
    Modify them only if you know what you are doing.
ja: これらのオプションの設定を誤ると、システムが壊れる可能性があります。
    自分が何をしているのか理解している場合にのみ、それらを変更してください。

en: Check available disk space
ja: 利用可能なディスク容量を確認する

en: Remove unrequired dependencies
ja: 不要になった依存パッケージを削除する

en: Do not check for updates when installing
ja: インストール時にアップデートを確認しない

en: Enable downgrade
ja: ダウングレードを有効にする

en: Ignored upgrades
ja: 無視するアップグレード

en: Third Party
ja: サードパーティー

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
ja: AUR はコミュニティがメンテナンスしているリポジトリです。そのため潜在的なリスクや問題があります。
    AUR を使用する場合はビルドプロセスを熟知している必要があります。

en: Enable AUR support
ja: AUR サポートを有効にする

en: Keep built packages
ja: ビルド済みパッケージを保持する

en: Check for development packages updates
ja: 開発用パッケージのアップデートを確認する

en: Build directory
ja: ビルドディレクトリ

en: Flatpak packages are maintained by their publisher.
ja: Flatpakパッケージはパブリッシャーによって管理されています。

en: Enable Flatpak support
ja: Flatpakサポートを有効にする

en: Snap packages are maintained by their publisher.
ja: Snapパッケージは発行元によって管理されています。

en: Enable Snap support
ja: Snapサポートを有効にする
