manjaro-pamac - en to sr_RS@latin translation catalogue (206 entries)

en: Install, update, or remove packages
sr_RS@latin: Instaliraj, nadogradi ili ukloni pakete

en: Authentication is required to install, update, or remove packages
sr_RS@latin: Potrebna je autentikacija za instaliranje, nadogradnju ili uklanjanje paketa

en: Failed to initialize alpm library
sr_RS@latin: Neuspešna inicijalizacija alpm biblioteke

en: Synchronizing package databases
sr_RS@latin: Sinhronizacija baze podataka paketa

en: Failed to synchronize databases
sr_RS@latin: Neuspešna sinhronizacija baza podataka

en: Failed to init transaction
sr_RS@latin: Pokretanje prenosa neuspešno

en: Failed to prepare transaction
sr_RS@latin: Priprema prenosa neuspešna

en: target not found: %s
sr_RS@latin: meta nije pronađena: %s

en: package %s does not have a valid architecture
sr_RS@latin: paket %s nema ispravnu arhitekturu

en: Warning
sr_RS@latin: Upozorenje

en: Add %s to remove
sr_RS@latin: Dodaj %s da ukloniš

en: if possible, remove %s and retry
sr_RS@latin: ukoliko je moguće, ukloni %s i pokušaj ponovo

en: %s needs to be removed but it is a locked package
sr_RS@latin: potrebno je ukoniti %s ali je paket zaključan

en: Failed to initialize AUR database
sr_RS@latin: Neuspešna inicializacija AUR baze podataka

en: removing %s from target list
sr_RS@latin: uklanjanje %s iz ciljane liste

en: Transaction cancelled
sr_RS@latin: Prenos otkazan

en: if this file is not needed, remove it and retry
sr_RS@latin: ukoliko ova datoteka nije potrebna, ukloni je i pokušaj ponovo

en: Removing invalid files and retrying
sr_RS@latin: Uklanjaju se nevalidne datoteke i pokušava ponovo

en: %s is invalid or corrupted
sr_RS@latin: %s je nevažeć ili oštećen

en: you can remove this file and retry
sr_RS@latin: možeš ukloniti ovu datoteku i pokušati ponovo

en: failed to retrieve some files
sr_RS@latin: neuspešan povraćaj nekih datoteka

en: Failed to commit transaction
sr_RS@latin: Neuspešno izvršavanje prenosa

en: Checking dependencies
sr_RS@latin: Provera zavisnosti

en: Checking file conflicts
sr_RS@latin: Provera sukoba datoteka

en: Resolving dependencies
sr_RS@latin: Rešavanje zavisnosti

en: Checking inter-conflicts
sr_RS@latin: Provera unutrašnjih sukoba

en: Installing %s
sr_RS@latin: Instalacija %s

en: Upgrading %s
sr_RS@latin: Nadogradnja %s

en: Reinstalling %s
sr_RS@latin: Ponovna instalacija %s

en: Downgrading %s
sr_RS@latin: Vraćanje verzije %s

en: Removing %s
sr_RS@latin: Uklanjanje %s

en: Checking integrity
sr_RS@latin: Provera integriteta

en: Loading packages files
sr_RS@latin: Učitavanje datoteka paketa

en: Configuring %s
sr_RS@latin: Usklađivanje %s

en: Error while configuring %s
sr_RS@latin: Greška pri konfigurisanju %s

en: Checking available disk space
sr_RS@latin: Provera dostupnog prostora diska

en: Database file for %s does not exist
sr_RS@latin: Ne postoji datoteka baze podataka za %s

en: Checking keyring
sr_RS@latin: Provera priveska ključeva

en: Downloading required keys
sr_RS@latin: Preuzimanje zahtevanih ključeva

en: Running pre-transaction hooks
sr_RS@latin: Izvršavanje pre-transakcijskih procesa

en: Running post-transaction hooks
sr_RS@latin: Izvršavanje posle-transakcijskih procesa

en: Error while running hooks
sr_RS@latin: Greška pri pokretanju kopči

en: About %lu minute remaining | About %lu minutes remaining
sr_RS@latin[0]: Preostalo približno %lu minut
sr_RS@latin[1]: Preostalo približno %lu minuta
sr_RS@latin[2]: Preostalo približno %lu minuta

en: Error
sr_RS@latin: Greška

en: Refreshing %s
sr_RS@latin: Osvežavanje %s

en: Download of %s started
sr_RS@latin: Preuzimanje %s je počelo

en: Downloading %s
sr_RS@latin: Preuzimanje %s

en: Download of %s finished
sr_RS@latin: Preuzimanje %s je završeno

en: Authentication failed
sr_RS@latin: Autentifikacija neuspela

en: Waiting for another package manager to quit
sr_RS@latin: Čekanje drugog upravnika paketa da završi

en: Timeout expired
sr_RS@latin: Dozvoljeno vreme je isteklo

en: Refreshing mirrors list
sr_RS@latin: Osvežavanje liste izvora

en: Cloning %s build files
sr_RS@latin: Kloniraju se %s gradivne datoteke

en: Failed to clone %s build files
sr_RS@latin: Nije uspelo kloniranje %s gradivnih datoteka

en: Generating %s information
sr_RS@latin: Generisanje %s informacije

en: Failed to generate %s information
sr_RS@latin: Nije uspelo generisanje %s informacije

en: Checking %s dependencies
sr_RS@latin: Proveravaju se %s zavisnosti

en: Failed to check %s dependencies
sr_RS@latin: Nije uspelo proveravanje %s zavisnosti

en: key %s could not be imported
sr_RS@latin: ključ %s nije mogao biti uvezen

en: Transaction successfully finished
sr_RS@latin: Prenos uspešno završen

en: Preparing
sr_RS@latin: Proprema

en: Yes
sr_RS@latin: Da

en: Nothing to do
sr_RS@latin: Nema se šta činiti

en: Failed to build %s
sr_RS@latin: Nije uspela izgradnja %s

en: Building %s
sr_RS@latin: Građenje %s

en: Choose optional dependencies for %s
sr_RS@latin: Izaberite opcionalne zavisnosti za %s

en: Choose a provider for %s
sr_RS@latin: Odaberi snabdevača za %s

en: Import PGP key
sr_RS@latin: Uvezi PGP ključ

en: Trust and Import
sr_RS@latin: Daj poverenje i Uvezi

en: _Cancel
sr_RS@latin: _Otkaži

en: Trust %s and import the PGP key
sr_RS@latin: Daj poverenje %s i uvezi ovaj PGP ključ

en: Official Repositories
sr_RS@latin: Zvanična Skladišta

en: Repositories
sr_RS@latin: Skladišta

en: Depends On
sr_RS@latin: Zavisi Od

en: Conflicts With
sr_RS@latin: Sukobljava Sa

en: Required By
sr_RS@latin: Zahtevano Od

en: Replaces
sr_RS@latin: Menja

en: Edit build files
sr_RS@latin: Izmeni gradivne datoteke

en: Total download size
sr_RS@latin: Ukupna veličina preuzimanja

en: Edit %s build files
sr_RS@latin: Izmeni %s gradivne datoteke

en: Save
sr_RS@latin: Sačuvaj

en: _Close
sr_RS@latin: _Zatvori

en: Install
sr_RS@latin: Installiraj

en: The snap %s was published using classic confinement
sr_RS@latin: Ovaj snap %s je objavljen korišćenjem klasičnog ograničenja

en: Install %s anyway
sr_RS@latin: Instaliraj %s u svakom slučaju

en: Package Manager
sr_RS@latin: Upravnik Paketa

en: Install packages from repositories, path or url
sr_RS@latin: Instaliraj pakete iz riznica, staza do url

en: Remove packages
sr_RS@latin: Ukloni pakete

en: Build packages from AUR and install them with their dependencies
sr_RS@latin: Izgradi pakete iz AUR i instaliraj ih sa njihovim zavisnostima

en: package(s)
sr_RS@latin: paket(i/a)

en: _Quit
sr_RS@latin: _Izađi

en: %u available update | %u available updates
sr_RS@latin[0]: %u dostupno ažuriranje
sr_RS@latin[1]: %u dostupna ažuriranja
sr_RS@latin[2]: %u dostupnih ažuriranja

en: Details
sr_RS@latin: Detalji

en: No package found
sr_RS@latin: Paket nije nađen

en: Checking for Updates
sr_RS@latin: Provera ažuriranja

en: Install Local Packages
sr_RS@latin: Instaliraj Lokalne Pakete

en: _Open
sr_RS@latin: _Otvori

en: Alpm Package
sr_RS@latin: Alpm Paket

en: A Package Manager with Alpm, AUR, Flatpak and Snap support
sr_RS@latin: Menadžer paketa sa Alpm, AUR, Flatpak i Snap podrškom

en: %u pending operation | %u pending operations
sr_RS@latin[0]: %u radnja u čekanju
sr_RS@latin[1]: %u radnje u čekanju
sr_RS@latin[2]: %u radnji u čekanju

en: All
sr_RS@latin: Svi

en: Explicitly installed
sr_RS@latin: Izričito instalirano

en: Orphans
sr_RS@latin: Siročići

en: Foreign
sr_RS@latin: Tuđi

en: Installed
sr_RS@latin: Instalirani

en: Install Reason
sr_RS@latin: Razlog Instalacije

en: Installed as a dependency for another package
sr_RS@latin: Instalirano kao zavisnost za drugi paket

en: Mark as explicitly installed
sr_RS@latin: Označi kao izričito instalirano

en: Licenses
sr_RS@latin: Dozvole

en: Unknown
sr_RS@latin: Nepoznato

en: Repository
sr_RS@latin: Skladište

en: Package Base
sr_RS@latin: Baza Paketa

en: Maintainer
sr_RS@latin: Održavaoc

en: First Submitted
sr_RS@latin: Predato

en: Last Modified
sr_RS@latin: Izmenjeno

en: Votes
sr_RS@latin: Glasovi

en: Out of Date
sr_RS@latin: Zastarelo

en: Groups
sr_RS@latin: Grupe

en: Packager
sr_RS@latin: Paker

en: Build Date
sr_RS@latin: Datum Izgradnje

en: Install Date
sr_RS@latin: Datum Instalacije

en: Backup files
sr_RS@latin: Datoteke rezerve

en: Optional Dependencies
sr_RS@latin: Opcione Zavisnosti

en: Optional For
sr_RS@latin: Opciono Za

en: Provides
sr_RS@latin: Pribavlja

en: Make Dependencies
sr_RS@latin: Zavisnosti Pravljenja

en: Check Dependencies
sr_RS@latin: Provera zavisnosti

en: Publisher
sr_RS@latin: Izdavač

en: Confined in a Sandbox
sr_RS@latin: Ograničen u Sandbox-u

en: Channels
sr_RS@latin: Kanali

en: Featured
sr_RS@latin: Najnovije

en: Photo & Video
sr_RS@latin: Fotografije i Video

en: Music & Audio
sr_RS@latin: Muzika i Zvuk

en: Productivity
sr_RS@latin: Produktivnost

en: Communication & News
sr_RS@latin: Komunikacije i Vesti

en: Education & Science
sr_RS@latin: Obrazovanje i Nauka

en: Games
sr_RS@latin: Igre

en: Utilities
sr_RS@latin: Korisni programi

en: Development
sr_RS@latin: Razvoj

en: Updates
sr_RS@latin: Ažuriranja

en: Worldwide
sr_RS@latin: Širom Sveta

en: To delete
sr_RS@latin: Za brisanje

en: %u file | %u files
sr_RS@latin[0]: %u datoteka
sr_RS@latin[1]: %u datoteka
sr_RS@latin[2]: %u datoteke

en: Choose Ignored Upgrades
sr_RS@latin: Izaberi Zanemarene  Nadogradnje

en: Enter a selection (default=%s)
sr_RS@latin: Unesi odabir (podrazumevano=%s)

en: none
sr_RS@latin: ništa

en: Enter a number (default=%d)
sr_RS@latin: Unesi broj (podrazumevano=%d)

en: [y/N]
sr_RS@latin: [d/N]

en: y
sr_RS@latin: d

en: yes
sr_RS@latin: da

en: Apply transaction
sr_RS@latin: Primeni transakciju

en: To upgrade
sr_RS@latin: Za nadogradnju

en: To reinstall
sr_RS@latin: Za ponovnu instalaciju

en: To install
sr_RS@latin: Za instalaciju

en: To build
sr_RS@latin: Za gradnju

en: To downgrade
sr_RS@latin: Za vraćanje verzije

en: To remove
sr_RS@latin: Za uklanjanje

en: Total installed size
sr_RS@latin: Ukupna veličina instalacije

en: Total removed size
sr_RS@latin: Ukupna veličina uklonjenog

en: View %s build files diff
sr_RS@latin: Vidi %s razlike u gradivnim datotekama

en: No PKGBUILD file found in current directory
sr_RS@latin: Nijedna PKGBUILD datoteka nije nađena u fascikli

en: Available actions
sr_RS@latin: Dostupne akcije

en: action
sr_RS@latin: akcija

en: options
sr_RS@latin: opcije

en: Search for packages or files, multiple search terms can be specified
sr_RS@latin: Pretraga paketa ili datoteka, može biti navedeno i više izraza za pretragu

en: file(s)
sr_RS@latin: datotek(a/e)

en: Name
sr_RS@latin: Ime

en: Version
sr_RS@latin: Verzija

en: Description
sr_RS@latin: Опис

en: Installed Size
sr_RS@latin: Величина инсталације

en: %u ignored update | %u ignored updates
sr_RS@latin[0]: %u zanemarena datoteka
sr_RS@latin[1]: %u zanemarenih datoteka
sr_RS@latin[2]: %u zanemarene datoteke

en: Remove only the versions of uninstalled packages
sr_RS@latin: Ukloni samo verziju uklonjenih paketa

en: Number of versions of each package to keep in the cache
sr_RS@latin: Broj verzija svakog paketa zadržan u kešu

en: Clean cache
sr_RS@latin: Očisti keš

en: No
sr_RS@latin: Ne

en: Choose a Provider
sr_RS@latin: Odaberi Snabdevača

en: Choose
sr_RS@latin: Odaberi

en: Progress
sr_RS@latin: Napredak

en: Pamac History
sr_RS@latin: Pamac Istorija

en: Transaction Summary
sr_RS@latin: Pregled Prenosa

en: _Apply
sr_RS@latin: _Primeni

en: Refresh databases
sr_RS@latin: Osveži baze podataka

en: View History
sr_RS@latin: Pregledaj Istoriju

en: Preferences
sr_RS@latin: Postavke

en: About
sr_RS@latin: O...

en: Search
sr_RS@latin: Pretraga

en: Relevance
sr_RS@latin: Značajnost

en: Size
sr_RS@latin: Veličina

en: Date
sr_RS@latin: Datum

en: Refresh
sr_RS@latin: Освежи

en: Categories
sr_RS@latin: Kategorije

en: Browse
sr_RS@latin: Razgledaj

en: Remove
sr_RS@latin: Ukloni

en: Reinstall
sr_RS@latin: Ponovo Instaliraj

en: Build
sr_RS@latin: Izgradnja

en: Dependencies
sr_RS@latin: Zavisnosti

en: Files
sr_RS@latin: Datoteke

en: Build files
sr_RS@latin: Izgradi datoteke

en: General
sr_RS@latin: Opšte

en: Check for updates
sr_RS@latin: Proveri ažuriranja

en: Cache
sr_RS@latin: Keš

en: Check available disk space
sr_RS@latin: Proveri dostupan prostor diska

en: Remove unrequired dependencies
sr_RS@latin: Ukloni nepotrebne zavisnosti

en: AUR is a community maintained repository so it presents potential risks and problems.
    All AUR users should be familiar with the build process.
sr_RS@latin: AUR je skladište održavano od strane zajednice tako da predstavlja moguć rizik i druge vrste problema.
    Korisnici AUR-a bi trebali biti upoznati s procesom građenja paketa.

en: Enable AUR support
sr_RS@latin: Omogući AUR podršku

en: Build directory
sr_RS@latin: Direktorijum gradnje
